Az erőteljes, geometrikus és törésekre építő homlokzati kép, valamint a táj fölé kifuttatott lebegő elemek mind az építész kézjegyének számítanak. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.
Egy villaépület megtervezése igen komoly feladat, hiszen nem csupán magas szintű műszaki tartalommal kell a házat felruházni, hanem valamilyen szempontból az épített környezetben is ikonikusnak kell lennie. Tóth László (Tóth Project Építésziroda) házairól bizton állítható, hogy ezen „lécet meg tudják ugrani”. A közelmúltban elkészült törökbálinti villaépülete igényes példája annak, hogy milyen módon lehet egy telek adottságait maximálisan kihasználni.
Megannyi építészeti projektjét megismerve Tóth László házainak talán legerőteljesebb közös pontja a felismerhetőség. Az a kézjegy, amely minden épületén felfedezhető, és összetéveszthetetlenné teszi munkáit. Az erőteljes, geometrikus és törésekre építő homlokzati kép, a táj fölé kifuttatott lebegő elemek, az épület tömegének kubusokra tagolása és forgatása olyan jegyek, amelyek valamilyen módon minden munkáján megjelennek, és épp ezek teremtik meg azt a sajátos nyelvet, amelyet a megvalósult tervei oly kiválóan beszélnek. Jól mutatja ezt az új törökbálinti villaépülete, amely a helyszínen nem az első háza, ezt megelőzően a környéken több terve is fizikális formát öltött.
A törökbálinti Tükörhegyen található épület már lokációját tekintve is igen impozáns a telekadottságai okán, hiszen kiváló, erdős panorámával bír, amelyet a telekre ültetett különféle növényzeti elemek még inkább fokoznak. Külön kihívást jelentett ugyanakkor, hogy a hely két irányba is lejt, így a házat a domborzati sajátosságokra kellett hangolni. A lejtésből következően az utcafrontról nézve a többszintes épület szinte megbújik a környezetben, léptéke ebből fakadóan kevésbé válik érzékelhetővé. Ezt a hatást fokozza a telekre telepített változatos növényvilág, amely jól ellenpontozza a sötét homlokzat, illetve a bejáratnál található látszóbeton kettősét.
Fontos szempont volt – a privát szféra létrehozása okán –, hogy az utcafrontról nézve a ház zártabb legyen. A hátsó részen viszont kinyílik az épület, az összefüggő üvegfelületek is itt válnak dominánssá. A ház homlokzatát alapvetően egy hármas karakter határozza meg. Részint a nagyméretű üvegfelületek, amelyek az épület hátsó traktusában találhatóak, és a házban élők számára biztosítják a zöld felé nyitott panoráma élvezetét. A tükröződő felületek az épület fontos részei, az üvegfelületek mellett a burkolatként alkalmazott Stacbond lemezek is reflexív funkcióval bírnak, a növényzet így a tükröződések által a homlokzat részévé válik. A sötét tónusú Fundermax-burkolat a ház alapvető karakterét teremti meg, az erőteljesen lineáris tömegképzés jól illeszkedik a homlokzat színezéséhez.
A villaépület sajátosságainak megfelelően a ház minden olyan térfunkciót tartalmaz, amely a minőségi életmód sajátossága: a nappali és éjszakai helyiségek mellett szauna és konditerem is található. A tervezés során – tekintettel a kiváló adottságokra – lényeges szempont volt a teraszok mennyiségének szem előtt tartása. A ház hátsó része nem csupán megnyílik a természetre, hanem az épület felső kubusa több mint hat métert ki is fut a levegőbe, ezáltal egyfajta lebegő hatást hozva létre – ezen karakter Tóth László több épületének is sajátja, egyfajta kézjegye. A kialakított zöldtető még inkább fokozza a természeti elemek jelenlétét, rámutatva arra, hogy a városi ember számára a mentális egészség megőrzésének lényegi eleme a természetes környezet, növényvilág jelenléte, amelyre ezen épület is nagy hangsúlyt helyez.
A karakteres tömegkezelés és homlokzati megoldások elegáns belsőépítészeti karakterrel is párosulnak, amelyek Sütő Kata munkáját dicsérik. A természeti elemek nem csupán a ház külső jegyeiben jelennek meg, hanem az enteriőrök kialakításánál is lényegi szerepet töltenek be. A különböző faburkolatok, illetve a természetes kőburkolatok a belsőépítészet lényegi elemei, hatásuk még inkább erősíti a természeti elemek jelenlétét. A konyha-ebédlő egyterű helyisége szép példája ennek, a kőburkolat szürkés tónusa, illetve a mennyezet világos színezése semlegesebb hatást kelt, a falfelületek, illetve a konyhabútorok összefüggő faburkolatai olyan erőteljes gesztusok, amelyek domináns módon határozzák meg a térrész atmoszféráját.
Az átgondolt tervezés következtében az étkezőnél megjelenő nagyméretű tolóajtó az egybefüggő üvegfelület által nem pusztán elmossa a határt külső és belső között, hanem a kialakított terasz megfelelő időjárás esetén alkalmat ad a kinti étkezéshez is. A faburkolatok mellett a lámpatestek is a nagyméretű gömb-struktúrájukkal erős gesztusként érvényesülnek az enteriőrben. Amíg az étkező a fát helyezi fókuszba, addig a nappali a kőburkolatokat állítja középpontba, barnás-szürkés árnyalatukhoz jól illeszkedik az ülőbútorok natúr-világosszürke huzata.
A ház emeleti szintjén találhatóak a hálók, illetve fürdőszobák, külön a felnőttek, illetve a gyermekek számára, innen közelíthető meg a lebegő terasz is. A hálóhelyiségek tájolása lenyűgöző, hiszen a nagyméretű üvegfelületek és a környező zöldfelületek eredményeképp szinte olyan érzésünk lehet, mintha a természetben hajtanánk álomra a fejünket. A gyerekszobák kialakításánál fontos szerepet kapott a játékosság, ez azonban néhány gesztus segítségével teremtődik meg, és jól fuzionál a ház enteriőrjeinek alapvető karakterével.
Ahogyan a villaépület mindent tud – funkcionális és esztétikai szempontból –, amit egy színvonalas kortárs villának tudnia kell, úgy jól látható módon Tóth László is birtokolja mindazon tudást és tervezői attitűdöt, amellyel mindez létrehozható. Szemléletmódja hangsúlyos módon épül arra, hogy házainak alapvető karaktere felismerhető és megkülönböztető legyen, a részleteket ugyanakkor érzékenyen hangolja az épített környezet és a telek adottságaihoz. Bizonyos értelemben a villaépületeivel mindig ugyanazt mondja, de közel sem a klisék és formai megoldások, hanem sokkal inkább a szemléletmód értelmében. Olyan erőteljes állítások ezek, amelyek újra és újra a minőségi építészetről tesznek tanúbizonyságot, a tükörhegyi villa pedig szerves módon illeszkedik ezen gondolati ívbe.
Tervezés éve: 2020 – 2021
Megvalósítás éve: 2021 – 2023
Hasznos alapterület: 460 m2
Beépített alapterület: 230 m2
Építészet: Tóth László, Papp László, Schalling Frigyes, Tóth Gergő (Tóth Project Építésziroda)
Belsőépítészet: Sütő Kata
Kert- és tájépítészet: Szabó Mihály
További képek a cikk végén található galériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.