Elismert szakemberek részvételével kerül sor a kerekasztal beszélgetésre február 15-én a SHARE Budapest konferencián.

A kerekasztal beszélgetés résztvevői: Dr. Reith András (ABUD), Hámori Péter (GUBAHÁMORI), Fazekas Katalin DLA (Kettőpera), Prof. Dr. Ürge-Vorsatz Diána (CEU) és Mohácsi Sándor (s73).

 

A fenntarthatóság kérdésköre mára megkerülhetetlenné vált: egyre többen látják ezt be az építőipar szereplői közül is. A felelősség e területen nem kizárólag a tervezőké, de ők fenntartható szemléletmódjukkal nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a megvalósuló projektek minél kevésbé legyenek negatív hatással a környezetükre. A tervezés során jó esetben új kontextusba kerül az épített és a természetes környezet egymáshoz való viszonya.

A fenntartható szemléletmódok nem feltétlen azonosak – még ha a célok ugyanazok is. Míg egyes tervezők inkább a mérnöki-technológiai megoldásokat keresik, mások az emberi térhasználatok felől közelítenek a kérdéshez, megint mások a természet nyújtotta lehetőségeket vizsgálják.

A kerekasztal beszélgetés meghívott vendégeit úgy válogatták össze, hogy a különböző megközelítések minél szélesebb spektrumát lefedjék. Milyen épületekben, milyen településeken fogunk élni? Milyen szerepe lesz a természet-alapú megoldásoknak? Milyen alapanyagoknak kell dominánssá válniuk? A beszélgetés célja a közös gondolkodás ilyen és ehhez hasonló kérdések mentén arról, hogy merre tartunk, milyen lehetőségek állnak előttünk és milyen szerep jut mindebben a tervezőknek –  egyúttal pedig megtalálni azokat a közös metszéspontokat, amelyek összekötik az eltérő szemléletmódokat.

 

 

A beszélgetés meghívott résztvevői:

Dr. Reith András (ABUD)
Dr. Reith András PhD a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán diplomázott 2000-ben, majd ugyanitt summa cum laude minősítéssel védte meg doktori fokozatát 2005-ben. 2009-ben a müncheni Technische Universität ClimaDesign szakán szerzett posztgraduális mesterdiplomát. Jelenleg az ABUD Mérnökiroda ügyvezetője, a Budapesti Építész Kamara alelnöke, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének (HuGBC) alapítója és korábbi elnöke, az első hazai Smart City stratégia társszerzője.

Díjnyertes épületek vezető tervezőjeként és a fenntartható építészet szakértőjeként több hazai és külföldi egyetem meghívott oktatója és előadója, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Csonka Pál és a Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskoláinak témavezetője, nemzetközi konferenciák tudományos bizottságainak tagja. A fenntartható építészet és városfejlesztés területén végzett kutatói és tervezői gyakorlata kiterjed a parametrikus tervezés, az energetikai optimalizálás, a mikroklíma elemzés, az üveghomlokzatok, üveg tartószerkezetek és árnyékolók innovatív alkalmazása, az emberi épülethasználati szokások elemzése, és az okos és fenntartható városfejlesztés területeire. Munkásságát 2019-ben Gábor Dénes-díjjal ismerték el.

 

Hámori Péter (GUBAHÁMORI)
Hámori Péter a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerzett építész, a Tokyo Institue of Technologyn pedig mérnöki diplomát. Szakmai tapasztalatára a tokiói SANAA (Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa), Makoto Yamaguchi Design, valamint a budapesti PLANT - Peter Kis Atelier irodában tett szert. 2015-ben Guba Sándor közösen megalapította az építészettel és urbanisztikával foglalkozó GUBAHÁMORI stúdiót, melynek fókuszában a természetes és a nem természetes környezet összefüggései állnak elsősorban.

Munkáik során különböző tudományterületekről érkező szakértőket is gyakran bevonnak: illusztrátorokat, képzőművészeket, ökológusokat és városfejlesztési szakembereket. Az irodát 2015-ben a legjobb U35-ös magyar építészeti praxis közé választották, 2020-ban a FILIP-pel és Demeter Lászlóval közösen készített munkájukat kiállították a 17. Velencei Építészeti Biennále Lengyel Pavilonjában.

 

Fazekas Katalin DLA (Kettőpera)
Fazekas Katalin 2008-ban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végzett építészként, diplomamunkája elnyerte a Magyar Építészeti Kamara, a Hauszmann Alajos és a Graphisoft Diplomadíjat, majd Junior Prima Díjjal tüntették ki. Szakmai tapasztalatára az Allied Works Architecturenél, illetve a Zsuffa és Kalmár Építész Műteremben tett szert. 2015-ben megalapították Vilics Árpáddal közös irodájukat, a Kettőpera Stúdiót. Legfontosabb munkáik között szerepel többek között a díjazott Hajdúszoboszló Multifunkcionális Rendezvénycsarnok, a pozsonyi Grössling fürdő rehabilitációja, a tócóskerti Görögkatolikus Szentháromság templom, valamint családi és társasházak Budapesttől Győrig. 2012 és 2013 között Fulbright kutatói ösztöndíjas volt a Portland State Universityn. Doktori fokozatát, amelynek mestermunkája a monori Biobrikett Szárító, 2017-ben szerezte meg a BME Középülettervezési Tanszékén, ahol azóta is oktató, tárgyfelelős és konzulens.

A kettőpera stúdió évtizedes magyarországi és nemzetközi tapasztalattal rendelkezik a legmagasabb minőségű épületek építészeti és belsőépítészeti tervezésében. Fazekas Katalin DLA és Vilics Árpád alapító-tervezőként munkáik során elsődlegesnek tartják a feladatok komplex kezelését, építészet és belsőépítészet egységét, a kivitelezés végigkövetését. A minőségi építészet egyik fontos aspektusaként tekintenek a fenntarthatóságra, mely a környezet védelme mellett a társadalmi felelősségvállalás elengedhetetlen eleme.

 

Prof. Dr. Ürge-Vorsatz Diána (CEU)
Ürge-Vorsatz Diána 1992-ben szerezte meg fizikusi diplomáját az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, majd a londoni Brunel Universityn folytatta tanulmányait mesterképzésben. 1996-ban a University of California Berkeleyn és a University of California Los Angelesen szerzett környezettudományi és környezetmérnöki doktori fokozatot, disszertációja az „Evaluating US Residential and Commercial Electricity Conservation Potentials: an Analysis of the Lighting Sector” címet viselte. 2001-től a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) Környezettudomány és -politika tanszékének professzora, 2007 óta az intézmény Éghajlat- és Fenntartható Energiapolitikai Kutatóközpontjának vezetője. 2002 óta vesz részt a Nobel-békedíjjal elismert ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkájában, 2015 óta a III. munkacsoport alelnökeként, emellett a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület (HuPCC) alapítója és alelnöke.

Ürge-Vorsatz Diána több mint 200 tudományos publikáció szerzője, évente több száz média felkérésnek tesz eleget az éghajlat- és energiaügyi kérdésekben. 2008-ban tudományos munkásságáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki.

 

Mohácsi Sándor (s73)
Mohácsi Sándor a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karának Kert- és Településépítészeti Tanszékén végzett 2000-ben. 2000 és 2001 között ösztöndíjasként dolgozott: Palm Springsben, Clevelandben és Palm Beachen. Diplomamunkája, a pécsi Tettye városrész szabadtér rendezési koncepcióterve 2002-ben diplomadíjat érdemelt ki. Tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem Városépítési és -gazdálkodási szakmérnöki képzésén folytatta. 2001-ben dr. Balogh Péter Istvánnal megalapította saját tájépítész irodájukat, az s73-mat, aminek azóta is stúdióvezetői.

Nevükhöz többek között olyan munkák fűződnek, mint a pécsi Tettye városrész, a Zsolnay Negyed és városközpont rekonstrukciója, valamint az Országházat környező téregyüttes és a Budapart városrész szabadterei. Szakmai érdeklődése a kompakt városok tájépítészeti feladataira fókuszál. 2013-ban tervező társával, dr. Balogh Péter Istvánnal elnyerték az Év Tájépítésze Díjat. 2021-ben Tájépítészeti Nívódíjat kaptak Újbuda zöldterület- és zöldfelület fejlesztési rendszertervükre.
 

A beszélgetés moderátorai:
Csapó Balázs (BÉK)
Hulesch Máté (Építészfórum)

 

További információ a SHARE Budapest konferenciáról az esemény weboldalán és a Facebook eseményben érhető el. A február 15-i rendezvény a Magyar Építész Kamaránál akkreditált és 3 kreditpont kapható érte.

 

Forrás: sajtóanyag
Fejléckép: ARAN Cucine




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kontyolt tető vs napelem, avagy mire jó egy Települési Arculati Kézikönyv

Kontyolt tető vs napelem, avagy mire jó egy Települési Arculati Kézikönyv

Az építészeti útmutatók útja Írországból Magyarországra és Erdélyen át vissza.

A beton az oka mindennek?

A beton az oka mindennek?

Az Architecture of Emergency konferencia résztvevői azonnali mentalitásváltást és a betonnal való leszámolást sürgetik.

Az előregyártással gyorsított építkezés titkai

Az előregyártással gyorsított építkezés titkai

Milyen műszaki megoldásokkal válaszol az építőipar a szakemberhiányra?

Hirdetés