Bútorgyári hulladékból készült az óriás, hullámszerű szobor.
Befejeződött az augusztus 16-án indult tábor Köveskálon. A HybridArt Camp a Veszprém-Balaton 2023 EKF program támogatásával, a Tiszta Balaton tiszta művészet fenntartható-művészeti projekt részeként, immár második éve kínált ingyenes alkotótábori lehetőséget fiataloknak, akik 10 nap alatt ismerkedhetnek meg a hulladék alapanyagú művészet módszereivel és a közös alkotás örömével egy tapasztalt művész mentor segítségével.
Idén az ismert szobrászművész, Békési Ervin koncepciója alapján készült a látványos installáció. A program célja, hogy a résztvevők lehetőséget kapjanak a lokális környezeti problémák megismerésére az inspiráló helyszínen töltött idő alatt, illetve lehetőséget kapjanak a fenntarthatóság és az újrahasznosítás szellemiségének képzőművészeti eszközökkel való megjelenítésére. A szervezők olyan fiatal művészek jelentkezését várták, akiket érdekel a zero-waste movement, a környezetvédelem, illetve a klímaválság aktuális kérdései és mindezt szívesen meg is mutatják egy egyedi művészeti akció keretében.
A hulladékban rejlő lehetőséget és erőforrást meg kell látni, meg kell becsülni és minél magasabb szinten visszajuttatni az anyagokat a körforgásba. Ez a szemlélet jelenik meg a HybridCycle céljai között is, így a tábor tematikáját tekintve különösen fontos, hogy a résztvevők végigkövethessék a hulladék útját a keletkezéstől, az újrahasznosítás lehetőségein át, egészen a művészeti, upcycling programokig.
A 2022-es tábor egyik kiemelt együttműködő partnere a több mint 100 éves múltra visszatekintő Balaton Bútor. A táborozók augusztus 17-én egy izgalmas gyárlátogatás során alaposabban megismerhették a bútorgyártás folyamatát, a gyár fenntarthatósági célkitűzéseit, design elméleteit és végigkövethették, hogyan lesz a fából minőségi design bútor.
Az ArtCamp részeként pedig a 10 nap alatt az is kiderült, hogy a gyártás során keletkező hulladékból egy közös alkotói projekt eredményeként hogyan születhet egy műalkotás. A fiatalok, Békési Ervin ötlete alapján művészeti alapanyagként gondolhatták újra a főként fa alapú hulladékot. A tematika teret ad a hosszútávú gondolkozás, a tudatos fogyasztás és az újrahasznosítás kérdéskörére való reflexióra, és e gondolatok fontosságának erősítésére minél szélesebb körben.
A 2022-es tábor művészeti vezetője, Békési Ervin a Balaton Bútor fa alapanyagainak válogatása közben elmondta, hogy a táborban egy 3 méteres fiktív tájképet hoztak létre, amely egy önmaga alá forduló hullám. A koncepcióban a hullám mindkét dimenziója megnyílik, ezért két tájképet tudnak elhelyezni egy installáción belül, amik reflektálnak a jelenlegi helyzetre.
„Reflektál életünk hullámzására és kiszámíthatatlanságára és a globális válságra, de mindezt egy esztétikus köntösben fogjuk megjeleníteni” – fogalmazott a művész.
Az alkotótáborok ideje alatt születő alkotások az elmúlt években több hazai és gyakran külföldi helyszíneken, városokban, programokon is bemutatkozhattak a környezettudatosság és a szemléletformálás jegyében. A tábori művek közül több szerepelt Dubajban, budapesti és balatoni forgalmas köztereken, pop-up kiállítóterekben és neves rendezvényeken, mint például a Brain Bar Budapest és az Art Market Budapest.
Az idén elkészült alkotást elsősorban Veszprémben, a Balatonnál, majd Budapesten, valamint további meglepetés helyszínen is bemutatják.
Forrás: sajtóanyag
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.