Megkezdődött a DANUBIO építése a 13. kerületben.

 

“A hajóépítésben egységben jár a mérnöki precízióval kivitelezett műszaki és az esztétikai tartalom. A kifinomultság és a mérnöki tudás ilyen magas szintű kombinációja mindig is vonzott építészként, és talán befolyásolt a DANUBIO tervezésekor is. A Duna-part a város egyik legfontosabb egysége, ahova csak kliséktől mentesen, tisztelettel, nagyon magas színvonalon lehet építeni.” - mondja Turányi Bence, a budapesti FOKA-öböl déli partján épülő lakóház tervezésével megbízott építész, aki nem először foglalkozik a Dunával. “A folyó partjához kapcsolódó lakóépítés utoljára az 1930-as években volt európai szintű.

Az építészettörténeti támpontot számomra a Szent István park jelenti, amely kiállta az idő próbáját: eleganciáját, szellemi és műszaki minőségét tekintve mintaként szolgál. Ehhez viszonyítva kell a 21. századi európai lakásépítés elvárásainak megfelelni”. - teszi hozzá az építész. A nevével fémjelzett T2.a Építésziroda referenciái között szerepel többek között a Lágymányosi-öböl korábbi, nemzetközi szinten is sikeres revitalizációja, így a koncepció kialakításakor saját korábbi munkájának tapasztalataira is támaszkodott. A fejlesztői csapat bátorságát mutatja, hogy a különleges helyszín támasztotta lehetőségeket felismerve szembe mert fordulni azzal a szokásos gyakorlattal, amely a gazdaságosság reményében karakter nélküli, zsúfolt, kis teraszos házakat hoz létre - akár a Duna-parton is. Ezzel szemben a DANUBIO olyan épület lesz, melyben szinte az összes lakás a Dunára is néző, a beltér szerves folytatásaként funkcionáló, nagy méretű, fedett külső térrel rendelkezik. A fejlesztés további pozitív eleme, hogy a beruházó vállalta a kapcsolódó közterületek teljes tájépítészeti rendezését, valamint közhasználatú vízparti sétány és plázs kialakítását az öböl déli oldalán. A fenntartható- és környezettudatos fejlesztés jegyében a DANUBIO, a jelenlegi lakóépület fejlesztések közül Magyarországon egyedülálló műszaki tartalommal valósul meg, és egyben az első olyan hazai lakóingatlan-fejlesztés, amely a világ vezető fenntarthatósági értékelési módszerének, a BREEAM-nek Excellent (Kiváló) vagy Very Good (Nagyon jó) tanúsítványára számíthat.

© DANUBIO / T2.a Építésziroda

Budapest északi részén, a XIII. kerületben a FOKA-öböl és a Rákos-patak között épül a Duna-parti építészet egyik legkorszerűbb és legkarakteresebb beruházása, a DANUBIO. A  területnek közvetlen kapcsolata van a Duna főágával és az FOKA-öböllel, valamint a Rákos-patakkal is. 
A városlakók számára fontos fejlemény, hogy a DANUBIO jóvoltából magas tájépítészeti minőségben rendezésre kerülnek az ingatlan közelében lévő közterek is. A DANUBIO közhasználatú, mindenki számára elérhető Duna-parti sétányt, játszóteret, pihenőparkot, valamint egy, a Kopaszi-gát plázsához is hasonló, homokos strandot hoz létre a budapestieknek a Duna főága és a FOKA-öböl mentén - így kapcsolva be a területet a környék és a város életébe.
 
A lakóház fekvése és építészeti koncepciója alapján is elkülönül a Budapestet most is jellemző lakóépület fejlesztésektől. Az épület több módon is kiaknázza a terület legfőbb előnyét, a dunai kilátást, és szakít számos, korábban megváltoztathatatlannak tűnő fejlesztési elvvel. A “belülről kifelé” tervezés módszerét alkalmazva az emberi lépték, az élményszerűség felől közelít a tervezéshez: a Dunára tájolt, élhető méretű, fedett teraszok valódi átmeneti teret jelentenek a belső és külső területek között. A DANUBIO teljes értékű térként kezeli a külső tereket, ami a közvetlen panorámával együtt gyakorlatilag a “penthouse” lakások élményét nyújtja az összes lakásnak.

© DANUBIO / T2.a Építésziroda

A koncepció a panoráma, a folyóval való egység, a harmonikus térélmény alapvetéseitől jut el egy, az egész épületen következetesen végigfutó homlokzati egység megtervezéséig, közvetve pedig a folyami eleganciát idéző megjelenésig. Ez a törekvés hozta létre az épület rendhagyó alakját is: az építész a klasszikus, pontszerű beépítési séma helyett azért tervezett nagyobb léptékű, középen megtört alakzatot, mert a tájolási előnyök kiaknázása mellett így dinamikus és megfelelő méretű épülettömeg jön létre a Duna Aréna szomszédságában. Az épület déli irányú megdöntése egyrészt tárgy- és szoborszerű alakzatot hoz létre, ugyanakkor energetikailag kedvező módon árnyékolja és csökkenti a déli oldal nyári hőterhelését, ezzel gazdaságosabb üzemeltetést eredményez.

A Brit Építési Kutatóintézet (BRE) környezettudatos épületminősítési rendszere (BREEAM - Building Research Establishment Environmental Assesment Method) a projektet terv fázisban értékeli. Az értékelési folyamat végén a fejlesztés Excellent (Kiváló) vagy Very Good (Nagyon jó) minősítésre számíthat. A független szervezet célja az épített környezet minőségének javítása. A BREEAM támogatja a csökkentett energia fogyasztású épületeket, és az olyan beruházásokat, amelyek kisebb beavatkozást gyakorolnak a környezetre.

© DANUBIO / T2.a Építésziroda

A DANUBIO építészeti koncepcióját a Lágymányosi-öböl sikeres revitalizációjáról, és a közelmúltban elkészült, európai szakmai szinten is jegyzett, színes üvegburkolatáról felismerhető Simplon Udvar tervezőjeként ismert Turányi Bence vezette T2.a Építésziroda jegyzi. Az építésziroda és a fejlesztésért felelős Somfalvi Péter ingatlanfejlesztő célja, hogy a DANUBIO projekt európai mércével is magas színvonalú építészeti és műszaki minőségben készüljön el, a környékbeliek számára élhető környezetet biztosítson, és a XIII. kerület és Budapest büszke lehessen rá. Átadását 2019. második félévére tervezik.

forrás: sajtóközlemény




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Dunánál a FOKA-öbölben

A Dunánál a FOKA-öbölben

A Danubio lakópark I. üteme

Arthur C. Clarke szelleme Székesfehérváron

Arthur C. Clarke szelleme Székesfehérváron

Az Amplio székháza az ArchDaily Building of the Year szavazására is bekerült.

Extrán keskeny

Extrán keskeny

Vertikális élettér Madridban. Murado & Elvira Architects : Galgo House

Hirdetés