Kókai András diplomamunkája
Kókai András, a MOME Formatervező Tanszék hallgatója diplomamunkájában egy olyan rendszert dolgozott ki, melynek köszönhetően egy térben több hallgató egymástól eltérő zeneszámokat is hallgathat, vagy akár hallgathatják ugyanazt is, de külön-külön, a külvilágot kizárva. Az aura adaptív hangrendszer egy új akusztikai technológia segítségével reflektál napjaink zenehallgatási szokásaira.
Na de hogy működik?
A beépített ultrahang hangszórók – egyesével történő vezérléssel – egy-egy személyre irányíthatók, ezáltal külön hangtereket létrehozva. Ebben a fókuszált üzemmódban a gyűrű függőlegesen áll.
A hallgatókat akár mozgásuk közben is képes követni a hangterük, melyet a visszaverődő ultrahanghullámok alapján számol ki a rendszer.
Átállítva, vízszintes pozícióban a kifelé fordított hangszórósor lép működésbe, vagyis az adott térben tartózkodó összes személy ugyanazt a zenét hallhatja. A gyűrű ezen mozgása nemcsak a különböző akusztikai működéseket teszi lehetővé, de vizuálisan is kommunikálja a hangok irányát.
Hangrendszer vagy fejhallgató?
"A formaalkotás során fontosnak tartottam, hogy az új használati lehetőségek egy új zenelejátszó tárgykaraktert tegyenek indokolttá, átmenetet létrehozva ezzel a hangrendszerek és fejhallgatók világa között. Az elsőre szokatlan hatású tóruszból kialakított forma a technológiai innovációt emeli ki, és egyben a fő karakterét is megadja a tárgynak" - mondja Kókai.
Az alábbi videóban részletesen is bemutatja az aurát annak tervezője. Igazán izgalmas az eszköz működése, kattints a részletekért!
Témavezető: Koós Pál DLA
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.