Képzőművészetre komponált lakás a No Architects-től.

A No Architects iroda önmagában is figyelemre méltó belsőépítészetet hozott létre Prága Žižkov negyedében, egy átlagos alaprajzú lakásban. A karakteres részletek, színek egyike sem véletlen: ihlető forrásuk két festmény volt, amit a lakók különös becsben tartanak. Az egyik kép főszereplője a hatvankilences szám, melynek motívuma következetesen visszaköszön a lakásban. 
 

 

A hatvankilences számnak, csakúgy, mint a kortárs képzőművészetnek, nagy jelentősége van a házaspár életében – de nem holmi pajzán szexuális jelentésre kell gondolni. Prágában a hatvankilenc mást jelent. Mindenesetre Vladimír Houdek képének ez a szám a főszereplője, és ez az étkező kiemelt pontján elhelyezett kép volt a kiindulópontja a lakás karakteres belsőépítészetének. Színei egyértelműen visszaköszönnek a bútorokon, a lekerekített élek pedig minden helyiségben megjelennek. 

Maguk a számok válnak főszereplővé az egyedileg tervezett fűtőtestburkolatokon, de stilizált formában másutt is felfedezhető egy-egy finom hajlat – kilincseken, fogantyúkon. A hajlított formák a számmisztika nélkül is idézik a hatvanas évek designjának világát, csakúgy, mint a szokatlan, élénk színek. 

 

 

A házaspár nem tartozik a mániákus, vagy professzionális gyűjtők közé, mindössze megbecsüli a művészetet, és szeretné mindennapi környezetét is művészi színvonalú miliőben élni. A No architects, azon túl, hogy építészetileg profin megoldotta a felújítás minden technikai részletét, ezt a művészi összhangot teremtette meg, egészen olyan finomságokig bezárólag, mint hogy a festmény durva, roncsolt szélét megismétli a konyhabútor élzárásában is. 

A képek kevésbé direkt módon is befolyásolták az enteriőr kialakítását. A könyvespolc fölött függő melankolikus festmény hangulatához, Josef Bolf alkotásához választották a könnycsepp alakú lámpákat és kiegészítőket, és a kép színvilágához igazították a falszínt is. A kép elhelyezése sem véletlen; azért került erre a falra, mert így egyszerre látszik a szemközti lakótelep falán Patrik Habl vízesést ábrázoló falképével. 

A finomhangolás az emeleti helyiségekben is folytatódik, a két szintet éteri megvilágítású, újonnan kialakított lépcső köti össze. Az ágytól az étkezőasztalig minden bútor egyedileg tervezett, a művészet pedig nem kiállítási tárgy, pusztán egyenrangú szereplője a mindennapok művészi életminőségnek. 

 

 

StúdióNo Architects | Facebook | Instagram
Tervezők: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Ján Šefčík
Projekt helyszíne: Prága 3 – Žižkov,  Cseország 
Befejezés éve: 2021
Bruttó alapterület: 130 m²
FotókStudio Flusser

 

 

Forrás: Linka

 

 

További képek a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ódon tűzfalak között

Ódon tűzfalak között

Családi ház Prága Jinonice kerületében.

Egy huszadik századi épület értékőrző átalakítása

Egy huszadik századi épület értékőrző átalakítása

A Károly Egyetem Bölcsészkarának Építészeti Nagydíjjal honorált új központja Prágában jó példa arra, hogy értő kézben a huszadik század modern épületei új minőséget nyerhetnek.

Nagyvonalú tér, nagyvonalú tervezést kíván

Nagyvonalú tér, nagyvonalú tervezést kíván

Lenka Míková és Martin Surovec munkája Prágában.

Hirdetés