A zöldhomlokzatos házak télen melegebbek, nyáron hűvösebbek csupasz társaiknál.

A városi zöldfelületek fontos szerepet játszanak a nyári hőség csillapításában és a biodiverzitás megőrzésében. Bécs városa ezért mostantól pénzügyi támogatást nyújt a városi homlokzatok, tetők és belső udvarok zöldítésére, melynek mértéke 3200-tól 20 200 euróig (mintegy egymilliótól hétmillió forintig) terjedhet.

Zöldhomlokzat a Harmoniegassén © Stadt Wien / Fürthner

Bécs város 53 százaléka zöldfelület, amely a parkok mellett zöldített erkélyekből, belső udvarokból, tetőteraszokból és kertekből tevődik össze. Ezek mind aktívan hozzájárulnak a klímavédelemhez és a biodiverzitás fenntartásához, hiszen hűsítik és elpárologtatják a vizet, valamint élőhelyet és táplálékforrást biztosítanak rovarok és madarak számára. A zöldhomlokzatos házak ezenkívül télen melegebbek, a nyári hőségben pedig hűvösebbek csupasz társaiknál, ráadásul a szén-dioxidot és port is megkötik. Az épületek zöldítése különösen fontos szerepet kap a sűrűn beépített városrészeken, ahol új parkok létrehozása sokszor már nem lehetséges. Az osztrák főváros ezért mostantól pénzügyi támogatást nyújt a tetők, homlokzatok és belső kertek zöldítésére.

A megfelelő növények kiválasztásában a városi környezetvédelmi tanácsadó szolgálat nyújt díjmentes segítséget, az engedélyeztetési feladatokat pedig Bécs környezetvédelmi szakértői támogatják.

A zöldítés sokféle módon történhet, ez függ az épületek adottságaitól is. A növényeket fel lehet például futtatni a földről, kerülhetnek boltíves növényfuttatókra is, de növényládákba is ültethetik őket. A támogatás előfeltétele többek között a tulajdonosok, illetve a lakóközösség beleegyezése és egy költségbecslés, illetve hogy más forrásból ugyanilyen célra ne érkezzen támogatás. Tetők zöldítésére 20 200 euróig, utcára néző zöldhomlokzatok kialakítására 5200 euróig, belső udvarok növényesítésére pedig 3200 euróig lehet támogatást igényelni. A pénzügyi segítség tanácsadásra és tervezési szolgáltatásra is igénybe vehető.

A nyári hőség ellensúlyozására az osztrák főváros a kerületekkel közösen próbál megoldást találni. 2019-ben és 2020-ban összesen 2,3 millió eurót ítéltek meg ilyen jellegű intézkedésekre, amiből a kerületek többféle projektet is finanszírozhatnak. A zöldítés mellett például a jövőben párakapuk és szabad vízfelületek kialakítása is támogatható lesz.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mennyi a zöldterületek pénzbeli értéke?

Mennyi a zöldterületek pénzbeli értéke?

Ezt kiszámító alkalmazást fejlesztettek Bécsben.

Hirdetés