A szabályozható színhőmérséklet egész nap az emberi szemnek megfelelő színhőmérsékeltet biztosít.
Tanulmányok kimutatták, hogy megfelelő világítás évente két nappal csökkenti a betegszabadságot, míg a dolgozók termelékenységét tíz százalékkal növeli. Számos vállalkozás értékének 80-90 százalékát a munkavállalók teszik ki, így nem kérdés, hogy a jó munkakörnyezetre szükség van.
Az emberközpontú világítás fontos tényező, amely képes növelni a munkavállalók komfortérzetét az irodai környezetben. De hogyan lehet emberközpontú a világítás? Ennek egyik eszköze a szabályozható színhőmérséklet, mely technológia alkalmazásával a mesterséges világítás leutánozza természetes fényforrásunk, a napfény dinamikáját. Az emberi szem és bioritmusunk egésze a nap járásának megfelelő színhőmérsékeltet tartja komfortosnak, és hosszú távon produktivitásunk is ilyen környezetben a legideálisabb.
A szabályozható színhőmérséklet (tunable white) biztosítja, hogy reggel és délután melegebb fehér, míg a déli órákban hidegebb fehér megvilágítás legyen az irodában.
Egy intelligens, akár BUSZ, akár wireless rendszer lehetővé teszi, hogy a szabályozható LED-es lámpatestek nagyon lassan, fokozatmentesen változtassák a színhőmérsékletüket: a reggeli órákban 2700K-es meleg fehér színhőmérséklettel fogadják a dolgozókat, délelőtt 3300K-es semleges fehér fényt, a déli órákban pedig 5000K-es hideg fehér fényt bocsájtsanak ki. A nap második felében a folyamat megfordul, és a munka a végeztével ismét meleg, 2700K-es színhőmérsékletre áll vissza a rendszer.
A szabályozás lehet teljesen automatizált, amikor előre programozott algoritmus alapján váltakozik a színhőmérséklet, vagy lehet manuális, azaz mi választhatjuk meg taszteren, táblagépen vagy mobilon keresztül a kívánt effektust. A legjobb megoldás pedig az, ha a két lehetőséget vegyítjük, tehát a leghatékonyabb alapvetően az automatikus szabályozás, meghagyva a manuális beavatkozás lehetőségét.
További információért keresd a BE LIGHT! szakembereit!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.