Az építész munka végeredményéről csak úgy süt a kreativitás. Erről szóló írásunkat a 123-as, 2015/7-es lapszámból közöljük.

Átalakított balatoni iker-kockaház nyaraló Szántódon. Alaposan átalakított, tegyük hozzá rögtön, sőt. Mert az ikerház egyik felében ugyan a helyiségeket is eléggé átrendezték, igazi, erős, súlypontáthelyezős látszatja mégis ennek a mini lépcsőházba oltott terasznak van.

Képeinken nem derül ki rögtön, de bizony egy igazi, tőrőlmetszett kockaházzal van dolgunk. Az úgynevezett Kádár-kocka a magyar építészet megemészthetetlen és megkerülhetetlen darabja: egyrészt hamarosan a Szentendrei Skanzenben is látható lesz belőle egy, másrészt viszont a szakma jó része úgy tekint rá, mint valami vírusra, ami kiszorította a hosszútelkes, nyeregtetős, „hagyományos” parasztházat, tönkretéve ezzel a tradicionális magyar faluképet. Eredete nagyjából a népmesei ködbe vész, de az ötvenes évektől legalább félmillió ilyen sátortetős kockaház épült fel a magyar falvakban, és hiába nevezték az írástudók fattyúhajtástól kezdve mindennek, a lakótelepi paneltömbök mellett az ország másik legmeghatározóbb épülettípusává vált. És létezik nyaralóformában és Szántódon is.

Ilyen áll a szomszédban, és egy ilyen ikerrészt örökölt meg a megbízó is, ráadásul ikerrésze miatt ez nem is a klasszikus kocka a gúlás sátortetővel, hanem ikersége miatt duplájára hízott nyeregtetővel – és hangsúlyos, a forgalmas utca felé forduló főhomlokzattal. A nyaraló érzelmi súlypontja természetesen a hátul messze elnyúló kert és benne a szaletli volt, továbbá áramvonalasítva, de a szuterénnel kétszintes ház lakószintjének az elkülönítését is meg kellett tartani.

Bauer Polla és Onodi András munkájából csak úgy süt a kreativitás. Az utcától jobban elzárkózandó, először tömören, az oromfal megismételésével akarták létrehozni ezt a fémvázas fabővítményt, végül oldalra került – ezzel ugyan kevesebb helyet nyertek, viszont sokkal harmonikusabban illeszkedik az épület tömegéhez és egyben jelentősen átformálja és fel is frissíti azt. Átfordították a korábban az utca felől induló lépcsőt, köré pedig egy bejárat/előtér/terasz/hűsölőszerű részt emeltek, ami éppen ettől a sokértelműségétől lesz egyszerre hasznos és izgalmas.

Először is csak az utca felé és földszinti részén zárt, mint egy kapu – a többi vagy egészben nyitott, illetve a nyitottság és zártság kellemes határmezsgyéjén egyensúlyozik. Így hatolhat át akár az oldalán vagy padlórésein is a fény, de nyitható-zárható ablaktámlákkal intimebbre is zárkózhat, kapcsolatba került az emeleti konyhával, ugyanakkor a többfajta fa egészen különleges hangulatot tud itt teremteni. A hátranyúló fémszerkezet jelzi a házbővítés virtuális arányait, a beépítettség viszont csak pár négyzetméteren jelenik meg.

A képek alapján nem véletlenül érezni úgy, mintha egy sokkal tágasabb és „jelentőségteljesebb” bővítésben lennénk. Praktikus és szellemes, szinte érezni, ahogy a felújított házban a hasznos és élményszerű funkciók megszaporodtak, ráadásul egy olyan épülettípus mellé kínál könnyed megoldást, ami országszerte kiált némán kortárs kiegészítésekért.

Tervezés éve: 2013
Átadás éve: 2014
Alapterület (felső szint + terasz): 72 m2

Építészet: Bauer Polla, Onodi András


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Best of Octogon 2021 | Balog Ádám

Best of Octogon 2021 | Balog Ádám

Visszatekintve az elmúlt évre Martinkó József, az Octogon magazin főszerkesztője kiemelt 10 meghatározó építészeti projektet a 2021-ben megjelent lapszámokból. Ezúttal íme a Balog Ádám által tervezett dabasi családi ház, amelyet korábbi cikkünk újraközlésével idézünk fel.

Kisvárosi átrium

Kisvárosi átrium

Formabontó ikerház Dabason.

Reneszánszát éli a Kádár-kocka

Reneszánszát éli a Kádár-kocka

Kutatási adatok szerint a kockaház a második legkeresettebb ingatlantípus ma Magyarországon.

Hirdetés