Feszített ütemezés szerint folyt a Tihanyi Apátság tervezése és a kivitelezése, hiszen minden munkát a bencés közösség folyamatos bentlakása mellett kellett elvégezni. Erről szóló cikkünket a 193-as, 2024/5-ös lapszámból közöljük.

Lekerültek az állványok a Balaton látványát és egyben történelmünket is vitathatatlanul meghatározó épületegyütteséről. A Paulinyi&Partners Zrt. építészeinek alapos kutatásokon nyugvó koncepciója nyomán a rendház új történeti rétegei kerültek napvilágra, az itt élő szerzetesi közösség pedig elcsendesedésre hívó, korszerű belső terekkel gazdagodott.

A Tihanyi-félsziget hegyvonulatát megkoronázó bencés apátság közel évezredes történetének egy újabb mérföldkövéhez érkezett. A 18. században kiépült, majd Czigler Győző által 1890 táján a kor szellemében helyreállított együttes életében a 20. század részleges beavatkozásai után átfogó felújítás következhetett: a templomot is magában foglaló teljes külső felújításon túl a rendház immár a 21. század igényeit is kielégíti, idősebb és fiatalabb szerzetesek számára egyaránt. Rendkívül feszített ütemezés szerint folyt a tervezés és a kivitelezés, hiszen minden munkát a bencés közösség folyamatos bentlakása mellett kellett elvégezni.

A dr. Paulinyi Gergely DLA, Vámossy István, B. Terbe Erzsébet és Szőke Ferenc vezette tervezőcsapat számára a megbízás egy általános korszerűsítés és szükség szerinti műemléki felújítás igényével indult, hiszen a rendház 1994-es egyházi visszavétele után több ütemben, időben eltoltan történt felújítások eredményeként létrejött belső környezet elhasználódott, az épület műemléki kutatásai az egyes beavatkozások mértékéhez igazodva történtek.

Kiindulásként pontfelhős felmérés és számos szakvélemény készült az ikonikus épületegyüttesről. Az előzetes kutatások során nagy meglepetést okoztak a több teremben előkerült díszítőfestés nyomai, amelyek bemutatásra érdemesnek bizonyultak. A restaurálás és retusálás mellett kisebb kiegészítésekre is szükség volt, a több korszakból származó rétegek esetén pedig a legjobb állapotú festést állították helyre – tanúfelületek meghagyásával –, igazodva a helyiség tervezett funkciójához – például a IV. Károly és felesége, Zita királyné tihanyi fogságáról tanúskodó, historizáló ornamentikájú „Királyi szoba” és az „Apáti szoba” vagy a földszinti társalgó esetében.

A gyönyörűen felújított „Királyszoba"

A szerzetesi terek korszerűsítésében megjelenő új elemeket a tervezők a történeti enteriőrben megjelenő, beépített bútorokként fogalmazták meg, a szerzetesek zuhanyzós fürdőszobáitól kezdve a régi konyha helyén létrehozott refektórium tálalópultjáig. Letisztult formálásukkal finom kontrasztot képeznek, anyaghasználatuk révén ugyanakkor kapcsolódnak a meglévő történeti berendezéshez is. Kialakításuk lehetőséget nyújtott a megnövekedett mennyiségű kábelezés és installáció befogadására, a történeti falszövet roncsolása nélkül. A templom szentélyéhez kapcsolódó, keresztelések helyszíneként is működő „Melegkápolna”, valamint a „Világi étkező” boltozatos terei hasonló elvek alapján kaptak teljesen új, rugalmasan alakítható berendezést.

Ezek a mobíliák a leginkább érzékelhető és karakteres jelei a mostani felújítás során végzett kortárs beavatkozásoknak, amelyek jelentős része kevésbé látványos, ám a fenntarthatóbb és kényelmesebb működés elérése miatt annál szükségesebb lépés volt; mint például az új étkezőket kiszolgáló, korszerű konyhaüzem elhelyezése a meglévő struktúrában. A minél kevesebb látható új elemre törekvő, átgondolt tervezés nyomán csupán minimális mértékű bontásokra volt szükség. A földszint déli traktusának helyiségsorában lévő, Czigány Tamás tervei nyomán bő évtizede kialakított kápolna – egyedüli helyiségként – változatlanul megmaradt a jelenlegi felújítás során.

Több ezer négyzetméteres műemléki együttesről van szó, mely több ütemben újul meg évek óta, a legnagyobb szabású külső és belső felújítási ütem azonban most lezárult

Ahol csak lehetett, a meglévő burkolatokat megőrizték, kiegészítették és igényesen helyreállították, mint ahogyan az emeleti könyvtár feltárt fapadlója esetében is történt. A rendházban megmaradt két, eredeti barokk ablak gondos restaurálást kapott és a látogatói útvonal mentén nyert elhelyezést. Az épületben a nyílászárók rossz állapotú külső szárnyait az eredeti díszítőelemek felhasználásával újragyártották, a belsőket pedig a lehetőségekhez mérten korszerűsítették. A gépészeti és közösségi terekkel korábban már döntően beépített tetőtérben új (részben akadálymentes) lakószobák kialakítására nyílt lehetőség, amely a szerzetesi közösség további bővülésének teremt keretet. Megközelítésük a déli templomtoronyban korábban beépített lifttel is lehetséges.

Az épületburok tekintetében az egyik legjelentősebb tételt a teljes tetőszerkezet megerősítése és a héjazat cseréje adta. Izgalmas feladatot jelentett a toronysüvegek felújítása, ahol végül a korábban „megszokott” színtől jóval világosabb megjelenésű, kezeletlen német vörösfenyő zsindely borítást alkalmaztak, azonban az eltelt évek alatt végbement nemes öregedési folyamat igazolta a választás helyességét. A kutatások eredményeként a homlokzati felületek tónusa is melegebb hatású, világosabb lett. Az évtizedekkel ezelőtt felhordott lábazati vakolat nem állta ki az idők próbáját, helyére a mai tudás szerinti, megfelelőbb anyag került. Alig észrevehető, mégis bravúros megoldás a meglévő gázfűtést kiegészítő hőszivattyúk kültéri egységeinek elrejtése egy finoman megmozgatott, dőlt síkú pergola alá, amely a Balaton felé néző támfal árnyékában kapott helyet.

A projekt során az épületegyüttes teljes belső udvara és annak homlokzatai is megújultak

A Tihanyi Bencés Apátság megújulása egy több éve tartó, több ütemben zajló és szerteágazó fejlesztés. A hatalmas projekt része volt például a Konkrét Stúdió által tervezett új kiállítás és a galéria megújulása is; korábban újult meg a templom belső tere; jelenleg is folyik az altemplom felújítása, és a Paulinyi&Partners tervei szerint fejeződik be hamarosan a szomszédos Szent Kristóf Vendégház kortárs bővítése. A teljes épületegyüttes átfogó külső, de belső részeket is magában foglaló, most lezárt felújítása a Paulinyi&Partners örökségekhez kellő alázattal közelítő hozzáállását tükrözi, így a megjelenésben alig érzékelhető a változás – ám ami mégis, az annál komolyabb és átgondoltabb munka eredménye.

Tervezés éve: 2020 – 2022
Kivitelezés éve: 2021 – 2024
Teljes terület: 3926 m2

Generál tervező: PAULINYI AND PARTNERS ZRT. 
Felelős tervezők: Dr. Paulinyi Gergely DLA, Vámossy István, B. Terbe Erzsébet, Szőke Ferenc
Tartószerkezeti tervező: Eisler Gábor
Felelős belsőépítész tervező: Vass Orsolya
Belsőépítész munkatársak: Krocskó Krisztina, Szecsei Mária
Épületgépész tervező: Pavlics Károly
Épületvillamossági tervező: Balázs Judit

Tudományos dokumentáció és értékleltár: Dr. Haris Andrea művészettörténész
Festőrestaurátor: Kemény Marianne
Farestaurátor: Kóbor Zsolt, Zágoni Péter
Épületszerkezet: Horváth Sándor, Kálvin Tamás
Faanyagvédelem: Nyáry Péter
Külön megbízás keretében kert- és tájépítész: Herczeg Ágnes, Benkő Anna
Kivitelezési projektvezetők: Bakos Dávid, Ányosi Álmos, Kovács József

Tihanyi Bencés Apátság képviselője: Mihályi Jeromos perjel

 

A Tihanyi Bencés Apátság Jacobi kerámia hódfarkú cserepeit és a tornyok fazsindely anyagát a Tető Pala Kft. szállította.

Tető Pala Kft. – Tetőfedés Természetes módon

Tel.: +36306545858
E-mail: info@tetopala.hu
Web: www.tetopala.hu


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

EUmies Award 2024 jelölt a RAPA tihanyi háza

EUmies Award 2024 jelölt a RAPA tihanyi háza

Ennek kapcsán osztjuk meg újra Martinkó József korábbi cikkét a különleges, csupa nád épületről

Tihany legszebb szállásai szinte bárkit lenyűgöznek (X)

Tihany legszebb szállásai szinte bárkit lenyűgöznek (X)

Szeretnéd felfedezni a Balaton ezen részét? Megismernéd a várost, a kulturális és a történelmi örökségeket, a természeti szépségeket? Akkor ebben a cikkben segítünk megtalálni ehhez a tökéletes szállást

A balatoni nyáron túl

A balatoni nyáron túl

Júliusi témánk a magyar tenger épített és kulturális vonzáskörzete

Hirdetés