„A fény, elsősorban a nappali világosság, a legfontosabb anyaga az építészetnek.”

Juha Leiviskä világhírű finn építész idén novemberben, 87 éves korában hunyt el. Nagy hatású építészeti és szellemi örökséget hagyott maga után, amelyben kiemelt szerepet kap a fény. 2015 tavaszán a MOME díszdoktorává avatta, ekkor készített Szekvenciák címmel interjút Uhl Gabriella a Budapestre látogató mesterrel az OCTOGON magazin 120-as (2015/4-es) lapszámába. 
 


Készülve az interjúra, megragadott egy mondata: „Az építészet közelebb van a zenéhez, mint a művészethez.” Kifejtené ezt a gondolatát bővebben?

Amikor Stockholmban tartottam előadást, akkor azt találtam mondani, hogy az építészet egyáltalán nem része a vizuális művészetnek. Ha ezt végiggondolom újra, akkor már nem egészen így gondolom, de hogy visszatérjek a kérdés zenére vonatkozó részére is, azt kell mondanom, hogy ahogy az építészetet és a zenét érzékeljük, befogadjuk, az a folyamat nagyon hasonló egymáshoz. És ehhez képest a képzőművészetet másként észleljük.

Ahogy egyik helyről a másikra eljutunk, ahogy a térben bolyongunk, ugyanúgy jutunk el a zenében is az egyik hangtól a másikig, egyik hangulatból a másikba. A zenei kapcsolatok nagyon közel állnak azokhoz a térbeli kapcsolatokhoz, amit az építészet megteremt. Az épület nem egyszerűen egy vizuális tárgy, hanem jóval több annál.


Építészi módszerét gyakorta össze is hasonlították a zenei komponálással, elsősorban az ismétlést és a variációkat, mint szerkesztési elvet emelve ki. Mit gondol kreativitásának eredete zenei, vagy inkább intellektuális, esetleg matematikai alapokon nyugszik?

Mint részben említettem már, a muzsikának és az építészetnek az idő és a mozgás az alapja, mindkettőt folyamatként érzékeljük, szekvenciaként, szekvenciánként. Minden térrész hatást gyakorol az előző és az utána következő elemre. Átmenet, kapcsolat, hangnemváltás (moduláció), a környezettel való együttműködés elengedhetetlen tényezők. A térben és az időben megnyilvánuló folyamatosságot ugyanúgy fent kell tartani, mint a történelem és a hagyomány továbbélését. De hogy a kérdésére konkrétan válaszoljak, a művészet minden formája független, mindegyiknek megvan a maga kiindulási pontja, az enyém mindenképpen építészeti.
 


Még maradjunk a muzsikánál. Kik a kedvenc zeneszerzői?  Kikre gondol először, ha a zene és az építészet közötti szoros kapcsolatot szeretné jellemezni?

Ha az előbb említett mozgássorból, szekvencia-gondolatból indulok ki, akkor Schubertet emelném ki, mint aki legjobban érzékelteti a zenei és építészeti építkezés közötti szoros kapcsolódást. De szeretem Bachot és Mozartot, Haydnt is. Vagy a kortárs finn - elsősorban operaszerző - Kaija Saariaho is nagyon közel áll hozzám.


Nemcsak a barokk zene áll önhöz közel, hanem a barokk stílus és építészet is.

A kései barokk stílus (nevezik rokokónak is) nagy hatással volt rám. Úgy gondolom, hogy a 18. század a kiindulópontja az európai modernizmusnak és a skandinávnak is, amelyből táplálkozik a munkásságom. Nem a nagyléptékű alkotásai, hanem azok az intim terek, amelyeket vidéken, a falusi, kisvárosi környezetben megteremtett. Ezek a mesterdarabok, sokkal érzékenyebbek és erőteljesebbek, mint azok az ismert épületei, amelyek Párizsban vagy Rómában ebben a stílusban készültek. Elsősorban a belső tereire gondolok ezeknek az épületeknek, amelyek a fényből, fénytől inspirálódnak. Olyan csodálatos reflexiókat tudtak megalkotni, amely mindig elbűvöl. A fény az az eszköz, mondhatjuk „zeneszerszám”, amellyel ezek a vidéki templomokat építő mesterek csodálatosan tudtak játszani. 


A fény rendkívül fontos szerepet játszik a munkásságában, nem véletlenül a „fény mesterének” is nevezik, miért?

A fény, elsősorban a nappali világosság, a legfontosabb anyaga az építészetnek: fény és árnyék nélkül nincs architektúra. A fény eszköz a kezemben, például fényhatásokkal el lehet érni, meg lehet mutatni, hogy éppen most egy szakrális helyre lép be az ember. Szóval a fény egyszerre eszközöm a munkámban, és a szenvedélyem is. A fény utáni vágyódásom a fény hiányából is fakad, hiszen hazámban, Finnországban kevés a fény, az őszi és téli hónapok nagyon sötétek, ezért is kell kihasználni és irányítani a fényt, hogy a kevésből a legtöbbet kihozzuk, kihasználjuk. Ehhez használom a visszaverődéseket és a tükröződéseket, amely effekteket elsősorban a rokokó vidéki templomokban tanultam meg.

Church of the Good Shepherd, Helsinki, 1997–2002;Church of the Good Shepherd, Helsinki, 1997–2002;

A fény-szenvedélye miatt kezdett lámpákat tervezni?

Nem, nem ezért. Praktikus oka volt. Amikor a régi fatemplomokat restauráltam, kevés használható lámpát találtam, ezért foglalkoztam a tervezésükkel. S utána kezdtem el a többi általam tervezett épületekbe is saját lámpákat kigondolni.
 


Hogyan viszonyul építészete a finn tájhoz, tradícióhoz, a gyökerekhez?

Az építészetnek a környezetből kell kinőnie és szilárd alapokon kell állnia, ragaszkodva gyökereihez. Bár a finn történelmet és magát Finnországot fiatal képződménynek tartják és kissé szegényesnek, sem nem fiatal, sem nem szegényes. Az eredeti, elbűvölő épített környezetet és kulturtájat már lerombolták Finnországban is, s csak darabjaiban látható, illetve múzeumokban található meg. A fatemplomok eltűntek, s helyettük pszeudo-gótikus téglatemplomokat emeltek. Már csak emlékezetünkben őrizzük az eredeti tájat, és ebből inspirálódunk. Ebből a tradícióból a legfontosabb számomra az emberi mérték, lépték.

Képtelen lennék például felhőkarcolókat tervezni. Szülőföldem környezete nagyon meghatározta munkásságomat.

A régi tradicionális építészet az egész világon lépték kérdése, és az, hogy hogyan viszonyul a tájhoz, nem elmerül benne, hanem aktív dialógust folytat a közvetlen környezettel, ez talán a legfontosabb, amit megtanít a hagyomány számunkra, és máig ez inspirálja az építészetet. Ha külföldre látogattam, ami ritkán történt, nem elsősorban a kortárs építészetet tanulmányoztam, erre nem volt időm, hanem a régi miliőt, épületeket, enteriőröket kerestem, és egész munkásságomat meghatározták és inspirálták ezek a történeti hagyományból származó ritka élmények. Ezért mondhatom - mielőtt megkérdezné, - hogy a kedvenc építészem Dominikus Zimmermann, 18. századi német építész (bár kevesen ismerik szűkebb hazájában, Bajorországban), noha közvetlenül a skandináv építészeti hagyományban állok. Néhány sztárépítész úgy gondolja, hogy szakítani kell a tradícióval, s csak így lehet teljesen újat alkotni. Én viszont úgy vélem, hogy a továbblépéshez, és fejlődéshez elengedhetetlen a szoros és erős kapcsolat a múlttal.


A fény nemcsak megvilágosít, hanem átláthatóvá is tesz dolgokat. Érvényesült-e ez a gondolat például a Svéd társadalomtudományi fakultás (Swedish School for SocialSciences, Helsinki University – UG.) épületének tervezésekor?

Talán igen. Mindenesetre arra törekedtem, hogy a tér átlátható legyen, és mindenhonnan a központi közösségi térre lehessen látni, és az iskolaépület egésze is átlátható legyen. A tantermek is üvegfalat kaptak, de természetesen az elszeparálódás is megoldható, hogy ne zavarja az elmélyült munkát. De a tudománynak elsősorban a világosságon kell alapulnia, s ezt is ki akartam fejteni a térszerkezettel. Ezenkívül, egyfajta folyamatos kommunikáció kialakítása volt a célom, amely szintén sajátja a társadalomtudománynak. 


A diákok szerették, szeretik ezt a megoldást?

Azt hiszem igen. Könnyen értelmezhető a tér vizuálisan, és könnyen egymásra találnak az épületben az emberek.
 

Swedish School of Social Science, University of Helsinki, 2003–2010Swedish School of Social Science, University of Helsinki, 2003–2010

Elsősorban templomépítészetéről ismert. Legtöbbet idézet temploma, a Myyrmäki, Vantaaban (1984). Hogyan alakult ez?

A legtöbb templomot megrendelésre terveztem, illetve pályázaton nyertem. Nem kötődtem a szakrális terekhez, inkább az inspirált, hogy olyan helyet teremtsek, ahol az emberek jól érzik magukat, boldogok, mosolyognak. Nem mondanám magam vallásos embernek, nem vagyok hívő a szó szoros értelmében, de azonnal megérzem a helyek különleges sugárzását. Ez talán a legjobban a Betlehembe tervezett házban nyilvánult meg (Dar al-Kalima Academy, kulturális központ, Betlehem 1998-2003 - UG.). Az első pillanattól kezdve muszlim részről is erős szimpátiát éreztem a munkám iránt, ami nem volt egyszerű az adott politikai viszonyok között.


Érdekes, hogy ezt mondja, mivel a finn környezet és a betlehemi igen távol van egymástól.

Valóban, de közel van ahhoz a falusi mediterrán környezethez, amelyet tanulmányoztam, s amely közel áll hozzám: a szűk utcák, a kicsiny terek, amely nagyon emberi léptékű.

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

196

196 - 2024/8

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a WY Design által tervezett ikerház. Az idén 10 éves Demeter Design Stúdióról is olvashatnak lapunkban, emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a Városmajor utcai kolostor és a Bosch kőbányai, kétszintes hídja.

195

195 - 2024/7

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a Sauska új, rátkai borászata. Emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a debreceni Gyógyszertudományi Kar és Gyártóüzem épülete és a veszprémi Acticity, de ezek mellett több izgalmas balatoni házat is bemutatunk.

194

194 - 2024/6

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a 75 éves KÖZTI Zrt. fontos magyarországi épületeinek stilizált rajzaival, a lapszámban pedig egy 50 oldalas blokkot szántunk a vállalatnak. Emellett további izgalmas projektekkel foglalkoztunk, mint például az új Hilton Garden Inn Debrecen hotel vagy egy érdekes kis nyaraló a Gulács lábánál.

196

196 - 2024/8

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a WY Design által tervezett ikerház. Az idén 10 éves Demeter Design Stúdióról is olvashatnak lapunkban, emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a Városmajor utcai kolostor és a Bosch kőbányai, kétszintes hídja.

195

195 - 2024/7

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a Sauska új, rátkai borászata. Emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a debreceni Gyógyszertudományi Kar és Gyártóüzem épülete és a veszprémi Acticity, de ezek mellett több izgalmas balatoni házat is bemutatunk.

194

194 - 2024/6

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a 75 éves KÖZTI Zrt. fontos magyarországi épületeinek stilizált rajzaival, a lapszámban pedig egy 50 oldalas blokkot szántunk a vállalatnak. Emellett további izgalmas projektekkel foglalkoztunk, mint például az új Hilton Garden Inn Debrecen hotel vagy egy érdekes kis nyaraló a Gulács lábánál.

196

196 - 2024/8

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a WY Design által tervezett ikerház. Az idén 10 éves Demeter Design Stúdióról is olvashatnak lapunkban, emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a Városmajor utcai kolostor és a Bosch kőbányai, kétszintes hídja.

195

195 - 2024/7

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a Sauska új, rátkai borászata. Emellett további látványos projektekkel foglalkoztunk, mint például a debreceni Gyógyszertudományi Kar és Gyártóüzem épülete és a veszprémi Acticity, de ezek mellett több izgalmas balatoni házat is bemutatunk.

194

194 - 2024/6

Megjelent a legújabb OCTOGON Magazin, címlapján a 75 éves KÖZTI Zrt. fontos magyarországi épületeinek stilizált rajzaival, a lapszámban pedig egy 50 oldalas blokkot szántunk a vállalatnak. Emellett további izgalmas projektekkel foglalkoztunk, mint például az új Hilton Garden Inn Debrecen hotel vagy egy érdekes kis nyaraló a Gulács lábánál.

Hirdetés