Gratulálunk!!!

A Kotsis Iván-érmet 1989-ben a Magyar Építőművészek Szövetsége alapította a névadó tanítványai és tisztelői javaslatára. A kitüntetést évente osztják ki egy szakmai kuratórium javaslata nyomán, a „szakma fair play-díjaként”, oktatóként és tervező építészként is kiemelkedő minőségben tevékenykedő szakmabeliek részére. Idén Karácsony Tamás DLA vehette át az elismerést. Az alábbiakban az ajánlók, Balázs Mihály DLA, Somogyi Krisztina PhD, Sugár Péter DLA és Szabó Levente DLA méltató soraival köszöntjük a díjazottat.
 

 

Karácsony Tamás a magyar kortárs építésztársadalom emblematikus alakja, akinek kimagasló építészeti tevékenységét már 36 éves korában Ybl Miklós-díjjal tüntették ki, és akinek életében az alkotói tevékenysége mellett az építészeti oktatás is központi szerepet tölt be. Építészeti oktatóként jelenléte évtizedeken keresztül a BME Középülettervezési Tanszékéhez kapcsolódott. Két alkalommal is az Év oktatójának választották a hallgatók megítélése alapján. 2021 óta a győri Széchenyi István Egyetem Művészeti Kar Design Tanszékén elindult képzés meghatározó egyénisége, az Építész Stúdió egyetemi docense. Személyes konzultációi legendásak, nyitottsága, bravúros rajzi képessége és a különböző felvetések iránti nyitottsága számos fiatal építészt indított el sikeresen a pályáján. Konzultációi mellett tevékenysége opponensként és diplomabizottsági tagként is jelentős, évtizedek óta Győrtől Debrecenig aktívan támogatja a különböző építészképzések munkáját.

Szakmai jelenléte különböző tervtanácsok munkájában is hozzájárul a magyar kortárs építészet színvonalának emeléséhez. Karácsony Tamás építészete gazdag, összetett, inspiráló: a veszprémi Dubniczay-palota (tervezőtársak: Klobusovszki Péter és Kern Orsolya, 1998-2006), az esztergomi Mindszenty tornacsarnok (tervezőtársak: Janesch Péter, 1992-2002) vagy a 2016-ban Pakson átadott Deák ház / Szeniczey Kúria, (tervezőtárs: Kern Orsolya, Boór András 2001-2016) – hogy csak pár középületet emeljünk ki a gazdag életműből – pontosan artikulálja tervezői attitűdjét. Az épített örökség iránti érzékenység és a kortárs építészeti gondolatok magabiztos egyensúlyt alkotnak épületeiben, amihez az innovatív technológiai felvetések szépen szervesülnek. A Janesch Péterrel Perbálra tervezett magánmegbízásból, szűk büdzséből létrejött Gyerekotthon (1993-2000) és az elmúlt évtizedben tanítványa, Kemes Balázs által vezetett téralakító építészeti táborok szociális érzékenységéről adnak tanúbizonyságot.

 

A leírtakon túl Karácsony Tamásnak arra a személyiségvonására tartjuk fontosnak felhívni a figyelmet, hogy tevékenységét, aktív jelenlétét jellemzően szerényen végzi az építészeti közösségek vagy egy alkotás létrejöttének érdekében. A Kotsis Iván érem odaítélése Karácsony Tamásnak ezért nemcsak eddigi tevékenységeinek elismerését jelentené, hanem egyben reflektorfényt vetne a szerény és csendes alkotói attitűd értékességére.

Mindezekért mély meggyőződéssel ajánljuk a Kotsis Iván érem odaítélő bizottságának szíves figyelmébe Karácsony Tamás személyét.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Miért kell tudnunk, ki volt Gio Ponti?

Miért kell tudnunk, ki volt Gio Ponti?

A FUGA e héten nyíló kiállításán kiderül

Vidéki épületek nyertek az Év háza 2019 díjátadón

Vidéki épületek nyertek az Év háza 2019 díjátadón

Karlovecz Zoltán pécsi lakóháza, és a Járomi Irén, Kiss Gyula-féle nagykőrösi piac kapott elismerést.

Hirdetés