Nzambi Matee újrahasznosított műanyagból készít járó, és ezért már ENSZ-díjat is kapott.

Nzambi Matee egy 29 éves vállalkozó-feltaláló Kenya fővárosából, Nairobiból. Újabban azonban inkább mint startup-alapítót emlegetik, miután újrahasznosított műanyaghulladékból és homokból gyárt a betonnál is erősebb téglákat. A Gjenge Makers cég olcsó építkezési anyagait már használják is: a prototípus gyártósor sikeres tesztje óta a cég napi 1500 térkövet gyárt, Matee pedig az ENSZ-től kapott díjat.

„Újra kell gondolnunk, hogyan gyártunk ipari termékeket, illetve hogyan kezeljük, aminek már lejárt az élettartama – magyarázta az ENSZ Earth díjának ipari gyártás szakértője, Soraya Smaoun. – Matee építőipari innovációja megmutatja a lineáris gazdaságról a körforgásosra való átállás gazdasági és környezeti előnyeit. A termékeket és az anyagokat már nem dobjuk el használat után, hanem a lehető legtovább hasznosítjuk.”

Matee abszurdnak tartja, hogy „még mindig problémát jelent alapvető emberi szükséglet, a normális menedék biztosítása. A műanyagot rosszul használtuk, félreértettük. Óriási potenciál van benne, de az utóélete katasztrofális lehet.”

Mielőtt elindította a Gjenge Makers céget, Matee anyagtudományt tanult, és a helyi olajiparban dolgozott mérnökként. 2017-ben otthagyta a munkáját, és elkezdett kísérletezni járdákkal, műanyag és homok kombinálásával. Csomagológyáraktól ingyen szerzett hulladék anyagot, de vásárolt is más újrahasznosítóktól. A kísérletei során megértette, mely műanyagok kötődnek erősebben, majd megalkotta a tömeggyártásra alkalmas gépét.

Matee cége már több mint 20 tonna műanyag hulladékból készített járdát, főként vörös, kék, barna és zöld térkövekkel. Nemcsak a téglák hihetetlenül erősek – kétszer akkora súlyt bírnak el, mint a beton –, de a vállalkozás is izmosodik: 112 embernek ad munkát, nőknek, fiataloknak és hulladékgyűjtőknek. A Matee-t bemutató videót több mint hatvanezren látták a Youtube-on, de a jó nevű designboom magazin is írt róla.

A Young Champions of the Earth díj az ENSZ környezetvédelmi programjának fontos eleme, amely a fiatalok figyelmét a legégetőbb környezeti problémák megoldására irányítja. 2020 decemberében hét győztest hirdettek ki, akiknek a kezdeményezéseit anyagilag és mentorálással is támogatják. A díj 2017-es bevezetése óta 28 új kezdeményezést díjaztak a Föld minden szegletéből.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egyetemi megállapodás Kenya magyar építészének nyomdokain

Egyetemi megállapodás Kenya magyar építészének nyomdokain

Négy magyar egyetem nyitott közös képviseletet Nairobiban.

Kenyai női startupra kapta fel a fejét a designvilág

Kenyai női startupra kapta fel a fejét a designvilág

Nzambi Matee újrahasznosított műanyagból készít járó, és ezért már ENSZ-díjat is kapott.

15 startup került be a BME inkubációs programjába

15 startup került be a BME inkubációs programjába

A csapatok eddig mintegy 175 millió forint befektetéshez jutottak.

Hirdetés