A 2024-es megmérettetésén közel 200 munka versenyzett egymással. 
 

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja immár 20 éves hagyománnyal rendelkező, megkerülhetetlen szakmai esemény, melynek különlegessége, hogy zsűrizése a nagyközönség előtt zajlik. A díjat a médium két alapító főszerkesztője, Pásztor Erika Katalina és Vargha Mihály hívta életre azzal a céllal, hogy a legkiválóbb magyar építészeti alkotásokat ne csak a szakma, de az építészet iránt érdeklődők körében is bemutassa. Ebben az évben összesen 76 épületet, 89 tervet és 30 épített környezeti munkát neveztek a tervezők, amelyek közül egy közösségi alkotótér, egy monostor, egy kulturális központ, egy óvoda és egy családi ház versengett az év legjobb épületének járó díjért, a tervek között pedig öt diplomamunka mérkőzött meg egymással.

Épület és terv kategória

A legjobb épület díját idén a vezető magyar sajtóorgánumok képviselőiből és a szakma kiemelt szakértőiből álló zsűri a hargitafürdői Pálos monostornak ítélte oda, amelyet Macalik Arnold, Lázár Csaba és Szilágyi-Bartha József tervezett. A díjat Sümegi Noémi, az Index újságírója, a zsűri elnöke adta át. A meredek erdős helyszínen felépült, sokemeletnyi szintkülönbséget áthidaló remeteházban „ház a házban" módon kapcsolódik össze az erős mag (kápolna-könyvtár-konyha-tűztér) oszlopa és a köré szerveződő szerzetesi cellák. Mindezeket a hideg alpesi táji adottságok közepette egy belső kerengő gyanánt köti egységbe a hatalmas spirálba sodort, félemeletekkel szervezett torony. A tavaly felszentelt épület a viszontagságos hegyvidéki életforma, felesleget lecsiszoló egyszerűségében fogant.

Sümegi Noémi, Szilágyi-Bartha József, Macalik Arnold, Lázár Csaba (Fotó: Rácmolnár Milán)

A tervek közül a zsűri Skrabák Julianna KÖZTES HELY – Hordalékterek és rétegközösségek a Duna mentén című diplomamunkáját (konzulensek: Zombor Gábor, Csomay Zsófia) találta a legjobbnak. A díjat Csízy László, a KÖZTI Zrt. projektvezető építésze, az igazgatóság tagja adta át. Skrabák Julianna diplomamunkájában a Duna változó vizével együtt gondolkodva alakít ki egy szaunafalat, ahol a térhasználat a víz mozgásával együtt változik.

Csízy László, Skrabák Julianna (Fotó: Rácmolnár Milán)

Közönségdíj – Épület, terv és épített környezet kategória

Hasonlóan az elmúlt évekhez, a gálaesten az alkotók mutatták be saját projektjeiket: a díjért versengő épületeket és terveket, amelyeket a média és szakma képviselői értékeltek. A zsűri mellett a közönség is megoszthatta véleményét előzetes online szavazás formájában. A nagyérdemű tetszését ebben az évben a HVG és az Építészfórum összesített voksai alapján az épületek közül a velencei családi ház felújítása és bővítése nyerte el, amelynek tervezői Bordás Mónika és Bordás Tamás voltak. A díjat Dr. Pásztor János adta át. Az építészek egy hagyományos vertfalú ház mai újragondolásával és bővítésével valósították meg otthonukat, melyben a spontán saját kezű építés, a műépítészeti gondolatok és a megmaradt népi építészeti emlék alkot különleges egyveleget.

Dr. Pásztor János, Bordás Mónika, Bordás Tamás (Fotó: Rácmolnár Milán)

 

A közönségtől legtöbb szavazatot kapó terv díját Prépost Adrienn Anna vehette át a Demenciabarát Idősek Otthona diplomamunkájáért (témavezető: Vasáros Zsolt DLA) Bagi Lászlótól, a szakmai zsűri tagjától. A díjat a DVM group támogatta. Prépost Adrienn diplomamunkájában a demenciabarát terek építészeti vonatkozásait vizsgálta, és a kutatásából levont következtetéseket, tervezési irányelveket és tapasztalatokat egy olyan idősek otthona tervezésre fordította, amely megfelelő környezetet biztosít demens és Alzheimer-kórral küzdő idősek számára.

Bagi László, Prépost Adrienn Anna (Fotó: Rácmolnár Milán)

A szervezők ötödik éve adják át az épített környezet kategória közönségdíját, amelyet idén a KÖZTI Zrt. érdemelt ki a csákányospusztai templomrom felújításával. A díjat Kelemen Bálint, a KÖZTI Zrt. projektvezető építésze és Belecz Péter, a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának igazgatója vette át Nagy Zsolt Istvántól, a Wienerberger Zrt. marketingvezetőjétől. A középkori templomrom felújítása a KÖZTI Zrt. tervei szerint készült, a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának keretén belül. A rom műszaki állapotának helyreállítása és az esztétikai és történeti értékek méltó bemutatása volt a cél, kisléptékű kortárs kiegészítések segítségével.

Nagy Zsolt István, Kelemen Bálint, Belecz Péter (Fotó: Rácmolnár Milán)

Perika-díj és Mesterek köszöntése

Hatodik alkalommal ítélték oda a Perika-díjat, amely olyan kiválóságok eredményeinek méltatására szolgál, akik az építészet és más tudományos vagy művészeti ág határterületén mozogva, innovatív módon, kiemelkedő, társadalmi hatású értéket teremtenek. A díjat ebben az évben Csanádi Judit építész, díszlet- és látványtervező kapta, akit Asbót Kristóf belsőépítész, díszlettervező, televíziós rendező laudált.

Hulesch Máté, Csanádi Judit, Böröndy Júlia (Fotó: Rácmolnár Milán)

A gálaest fontos része a hagyományok ápolása. Egy olyan mestert tüntetnek ki minden évben, akire oktatóként, alkotóként sokan felnéznek, akinek sokan tartoznak hálával szakmai tudásért és segítségért. Ebben az évben Kaszás Károlyt, a BME Középülettervezési Tanszékének professor emeritusát, a finn építészet neves kutatóját köszöntötték fel a szervezők. A mestert Szabó Levente, a BME Középülettervezési Tanszék vezetője laudálta. A két elismerést Hulesch Máté és Böröndy Júlia, az Építészfórum szerzői, szerkesztői adták át.

Különdíjak

Az est folyamán több különdíjat is kiosztottak: a Digitális tervezés – Graphisoft különdíj nyertese az Archikon Architects Kft. lett a Puro Hotel Budapesttel, második díjat az Aspectus Architect Zrt. kapott az Airport Hotel bővítéséért. A díjakat Reicher Péter, a Graphisoft Magyarországért felelős igazgatója adta át.

Nagy Márton, Reicher Péter, Bognár Gergely (Fotó: Rácmolnár Milán)

Az Europa Design Belsőépítészeti különdíját Kern Orsolya, Karácsony Tamás és Gerzsenyi Tibor tervezők nyerték el a Solium Regni – Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközponttal. A díjat Feuertag Ottó, az Europa Design alapító ügyvezető igazgatója adta át, a laudációt Kovács Csaba építész, a MOME Építészeti Intézetének vezetője mondta.

Kovács Csaba, Kern Orsolya, Feuertag Ottó (Fotó: Rácmolnár Milán)

A Nagyberuházások különdíját a Gereben Marián Építészek részére ítélte oda a nemzetközi előzsűri a Budapesti Gazdasági Egyetem Könyvtár és UniZone munkájukért, a díjat a nemzetközi zsűri képviseletében Francesco Degl’Innocenti építészeti kutató, az amszterdami székhelyű Volume folyóirat szerkesztője adta át.

Francesco Degl´Innocenti, Gereben Péter, Marián Balázs (Fotó: Rácmolnár)

A Szónok Születik Retorikaiskola Legjobb prezentáció közönségdíját a helyszíni szavazatok alapján Lőrincz Barna és Dénes Péter csíkszeredai építészek nyerték el a zetelakai csűr-rekonstrukcióról szóló előadásukkal. A díjat Hoványi Márton retorikatréner, a Szónok Születik Retorikaiskola egyik alapítója adta át.

Dr. Hoványi Márton, Dénes Péter, Lőrincz Barna (Fotó: Rácmolnár Milán)

Média Építészeti Díja

A 2024-es megmérettetésén közel 200 munka versenyzett egymással, közülük a gálaestet megelőzően nemzetközi előzsűri döntött a legjobbakról. Az elbírálás első lépéseként a nevezett alkotások közül 10-10-10 munkát választott ki a nemzetközi előzsűri épület, terv és épített környezet kategóriában, akik döntősként a közönségdíjért versenyeznek, emellett megjelölte azokat a finalistákat is, akik a MÉD gála keretében prezentálhatták munkájukat a szakmai és médiazsűri előtt. Idén először, az ötödik finalista épületet a közönség szavazta meg. A döntős alkotások teljes listája itt érhető el.

A nemzetközi előzsűri 2011 óta szelektál a pályázatok között, ennek köszönhetően ezidáig több mint 20 nemzetközi szakértőt invitáltak arra, hogy megismerjék és véleményezzék a magyar építészet legfrissebb munkáit. Az előzsűri elnöke idén Matteo Costanzo, a római 2AP+A építésziroda társalapítója volt, további tagjai Jack Self, a londoni Real Review főszerkesztője, Cătălina Frâncu, a bukaresti székhelyű Zeppelin magazin főszerkesztő-helyettese és Francesco Degl´Innocenti, a holland VOLUME magazin szerkesztője voltak. A zsűri munkáját Hulesch Máté és Borenich Levente, az Építészfórum munkatársai segítették.

Francesco Degl´Innocenti a gálaesten az előzsűri képviseletében azt hangsúlyozta, hogy sok díj nem a kiválóságot jutalmazza, hanem inkább marketingeszközként szolgál. Különbséget kell ezért tenni a hiteles és a „gyanús” díjak között: ha van zsűri, akkor hitelesnek tekinthető a díj; ha nincs, érdemes óvatosnak lenni. Az előzsűri tagja szerint egy valódi díjat nem lehet megvásárolni, és büszkék lehetnek a MÉD jelöltjei, mert ez az elismerés – sok nemzetközi díjjal szemben – a zsűri alapos mérlegelésén alapul, ami valódi értéket ad neki.

Az elmúlt 20 év során a díjak odaítélésében közel 50 sajtóorgánum képviseletében több mint 50 újságíró vett részt. 2024-ben a médiazsűri tagjai voltak:

  • Sümegi Noémi / Index, a zsűri elnöke
  • Földes András / HVG
  • Bánszegi Rebeka / 24.hu
  • Tóth Jakab / Partizán
  • Szily László / 444.hu

A médiazsűri munkáját elismert szakmai szereplőkből álló zsűri segítette. 2024-ben a szakmai zsűri tagjai voltak:

  • Weiszkopf András
  • Somogyi Krisztina
  • Bagi László
  • Kopacz Hanna
  • Wesselényi-Garay Andor

Forrás: Sajtóinformáció / Nyitókép: Matos Gergő




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kiderült, ki nyerte az idei Média Építészeti Díjat

Kiderült, ki nyerte az idei Média Építészeti Díjat

A 2024-es megmérettetésén közel 200 munka versenyzett egymással. 
 

Megvannak az idei Média Építészeti Díja döntősei

Megvannak az idei Média Építészeti Díja döntősei

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja huszadik alkalommal mutatja be a kortárs magyar építészet legkiemelkedőbb és legizgalmasabb munkáit. 

Ők nyerték a 18. Média Építészeti Díját

Ők nyerték a 18. Média Építészeti Díját

Egy templom és egy pincesor dobogtatta meg a zsűri szívét.

Hirdetés