2030-ra pedig minden negyedik háztartásnak napenergiával kell működnie.

Tavaly kitalálták, idén megvalósították: három bécsi kerületben is klímavédelmi zónákat hozott létre a főváros. Új épületeket csak megújuló energiával szabad építeni, 2030-ra pedig minden negyedik háztartásnak napenergiával kell működnie.

Napelemek a Deponie Rautenweg-ben, Ausztria legnagyobb szemétlerakó telepén © Christian Houdek

2019-ben született az a bécsi döntés, melynek értelmében klímavédelmi zónákat kell létrehozni a fővárosban. Az osztrák főváros ezzel a lépéssel is közelebb kíván kerülni az általa kitűzött célhoz, a klímavédelmi mintavárossá váláshoz. A zöld zónákat idén nyáron kezdték el kijelölni, eddig a második, a hetedik és a tizenhatodik kerület egyes részein.

Ezekben a városrészekben az újépítésű házakban az olaj- és gázalapú fűtés és melegvízellátás nem megengedett. A hűtés, fűtés és vízmelegítés vagy távhőenergia-szolgáltatással oldható meg, vagy megújúló energiaforrásokból fedezhető, mint például napenergia, biomassza, vagy geotermikus energia.

Klímavédelmi zónák a tervek szerint a maradék húsz bécsi kerületben is kialakításra kerülnek a következő év közepéig. A főváros ezen kívül támogatást nyújt a már meglévő épületekbe felszerelt napelemek után. A cél az, hogy 2030-ra minden negyedik háztartás napenergiából fedezze áramszükségletét. Ezt a gyakorlatot Bécs legnagyobb energiaszolgáltatója, a Wien Energie is alkalmazza. A társaság 230 napelem-rendszert birtokol, amivel idén júniusig eddig példátlan mennyiségű áramot termelt: 13 800 megawattórát, hatvan százalékkal többet mint az ezt megelőző évben. Ez az árammennyiség egyedül elegendő lenne a nyolcadik kerület, Josefstadt majdnem összes háztarásának ellátására.

A bécsi Ottakring metróállomást speciális napelem-fólia látja el energiával, a Wien Energie pedig 2019-ben annyi napelemet telepített, mint az azt megelőző tíz évben összesen, így idén év elején már 70 focipályányi napelem üzemelt a városban – a Tenger Háza tetejére például kétoldalas napelem-paneleket telepítettek.

Forrás: WH Digital GmbH




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

„Az építészet mindenkié”

„Az építészet mindenkié”

Felső Boróka építész-grafikus a 70-es évek épületeit bemutató új sorozatának elindításával is azon dolgozik, hogy közelebb hozza az emberekhez az építészeti örökségünk néha rejtve maradó értékeit.

Szolgálati közlemény: helycsere a Fuga élén!

Szolgálati közlemény: helycsere a Fuga élén!

Őry Júlia átvette Nagy Bálinttól a stafétát, a FUGA művészeti vezetését.

Rendszer a rendetlenségben

Rendszer a rendetlenségben

Green Court Residences – társasházak a Lőportárdűlő kapujában.

Hirdetés