Első ránézésre az Állatkert területére tervezett biodóm tetőszerkezete mérete és formája miatt olyan mintha a jövőből csöppent volna ide, pedig a megvalósítása egyáltalán nem elképzelhetetlen. (x)
Első ránézésre az Állatkert területére tervezett biodóm tetőszerkezete mérete és formája miatt olyan mintha a jövőből csöppent volna ide, pedig a megvalósítása egyáltalán nem elképzelhetetlen.
Kovács Péter a Budapest Műszaki Egyetem (BME), ma már végzett építőmérnök hallgatója, a magyar fejlesztésű ConSteel szerkezettervező program segítségével részletesen megvizsgálta a szerkezetet.
A vizsgálat során több lehetséges szerkezeti megoldást is megvizsgált, végül a gazdaságossági, gyárthatósági és az esztétikai igényeknek legmegfelelőbb egyrétegű, egyenlő oldalú háromszögekkel lefedett rácsfelületet találta a legkedvezőbbnek.
A részletes vizsgálathoz a hálózat kiosztását a Rhinoceros szoftver Grasshopper moduljában felépített algoritmus segítségével készítette el, egyből két különböző, egymáshoz képest 90°-os elforgatással.
A tetőszerkezet méretezését és állékonysági vizsgálatát már a magyar fejlesztésű és a jelenleg elérhető legmodernebb tervezési eljárásokat alkalmazó ConSteel szoftverben végezte el.
És hogy mi volt az elvégzett vizsgálatok eredménye? Kovács Péter vizsgálatai alapján kijelenthető, hogy a biodóm tetőszerkezet megvalósítható – néhány észrevétellel.
Ahhoz hogy a tetőszerkezet gazdaságosan megvalósítható és gyártható legyen, a tetőszerkezet hálózatának meghatározásakor törekedni kell arra, hogy a szerkezet rúdjainak hossza és az általuk bezárt szögek a lehető leg több esetben azonosak legyenek.
A ConSteel tervező szoftver komplex megoldást nyújt, a főleg acélszerkezetek tervezésével foglalkozó mérnökirodáknak. A szoftverrel megvalósítható a tervezés összes lépése: modellezés; szerkezeti analízis és szabványos méretezés; keresztmetszetek és szerkezeti csomópontok részletes vizsgálata; dokumentálás. Az analízis és tervezési eljárások során a ConSteel a legmodernebb szabványos eljárásokat alkalmazza a teljes 3D szerkezeti modellre.
A ConSteel szoftvert számos szerkezettervező mérnök használja Szingapúrtól egészen a coloradói Bulderig. Ügyfelei között megtalálhatóak a néhány fős tervezőirodák és a multinacionális vállalatok is.
További információ: http://www.consteelsoftware.com/hu (x)
forrás: sajtóközlemény
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.