NFT felhasználók által tervezett pavilon látogatható Tallinban, az Építészeti Biennálén.

Aleksandra Belitskaja, Ben James és Shaun McCallum együttese az építészeti gondolkodás és módszerek új útjait kutatja, ennek egyik eszköze az általuk létrehozott NFT (non-fungible token). A rendszerrel a felhasználók megtervezhetik saját tárgyaikat, egyedi mintázattal megteremthetik digitális tulajdonukat, illetve érvényesíthetik tulajdonjogukat.

 

 

Az észt fővárosban, a Tallini Építészeti Biennálén mutatkozott be a Fungible/Non-Fungible Pavilion („Helyettesíthető/Nem helyettesíthető” Pavilon). A jelenleg bécsi székhelyű iheartblob építészeti tervező- és fejlesztőstúdió csapata, valamint a felhasználók közösen formálták meg a szerkezetet az NFT segítségével. (Az NFT képhez, animációhoz, videóhoz, hangfájlhoz kapcsolt kódsor, mely az eredetiség igazolására szolgál. A blokkláncokkal a digitális térben is megoldhatóvá vált, hogy valami egyedi és megismételhetetlen legyen, mert digitális egységek rögzítik a lenyomatot, a tranzakció idejét, a tulajdonost, a szerződést, s mindez nyilvános és visszakövethető.)

Az NFT platform 3D felületet jelenít meg meghatározott számú, változatos színű, egyszerű formával: többek között kockák, téglatestek, kúpok, piramisok találhatók benne. A felhasználó az idomokat tudja kedve szerint kiválasztani, összeilleszteni, belőlük blokkokat létrehozni. A Biennálé pavilonjához ezeket a tömböket fa szerkezeti elemekből állította össze az iheartblob. „A környezetvédelmi mutatói miatt a Tezos blokkláncra esett választásunk. A Tezos mindössze annyi energiát használt fel egy teljes blokk létrehozásához, mint, amennyit például egy Twitter poszt.

A Tezos művészekből álló közösségének egyes tagjaival igazán erős kapcsolatot épített ki az iheratblob csapata” – avat be a részletekbe a stúdió.

 

Az iheartblob a Tezos mellett az OBJKT.com-mal is együttműködik. A felület a Tezos NFT-k legnagyobb online piactere, amely az új, kísérletező művészek számára kínál lehetőséget alkotásaik bemutatására. A felhasználók műalkotása, a művészek tulajdona valójában a digitálisan létrehozott blokk. Az iheartblob NFT platformját nyitva hagyták mindaddig, míg az összes tömb el nem készült. A valódi építkezés csak ezután kezdődhetett el, és a végeredményt 2022. szeptember 7-én tárták a nyilvánosság elé.

 

 

A szerkezet a világ első blokklánc-rendszerrel megalkotott építészeti kísérlete. A részek nemcsak megalkotásuk helyszínén, a metaverzumban, de a fizikai valóságban is megjelentek. A különálló darabokból a Fungible/Non-Fungible Pavilion révén válhatott valódi létesítmény, azok megalkotóiból pedig szociális értelemben igazi alkotóközösség.

A pavilon 2024-ig, a következő tallini biennálé időpontjáig tekinthető meg.

 

 

iheartblob | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: Parametric Architecture

 

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Közös tervezés NFT-vel

Közös tervezés NFT-vel

NFT felhasználók által tervezett pavilon látogatható Tallinban, az Építészeti Biennálén.

Kompromisszumok nélkül

Kompromisszumok nélkül

A MOL Campus belsőépítészetéről

Minden szinten, szinte minden

Minden szinten, szinte minden

Sem háló, sem alumíniumburkolat nem takarja többé a Corvin Áruház homlokzatát

Hirdetés