A Közösség-Tér-Település programjához csatlakozó Kisapáti településén júliusban közösségi építőtábor zajlik 

A Közösség-Tér-Település (röviden KTT) csapata 2019-ben vágott bele abba a gyakorlati programba, amely felsőoktatásban résztvevő hallgatókkal dolgozik hazai kistelepülések fejlesztésén. A program célja kettős, hiszen amellett, hogy a KTT lehetőséget teremt a hallgatók számára, hogy élesben is kipróbálhassák magukat és kézzelfogható szakmai tapasztalatokra tegyenek szert, a képzési programnak település- és vidékfejlesztési missziója is van. A KTT az elmúlt évek során Baranya megye több településén – Magyaregregyen, Martonfán és Szászváron – valamint Diósjenő és Nógrád falvaiban is végzett közösségi tervezések mentén lezajló építéseket, amelyek eredményeként szabadtéri közösségi terek, ifjúsági tanulási terek jöttek létre az ország különböző pontjain. 

 

Mi is az a KTT?

A program három pilléren alapszik. A hallgatók mindenekelőtt egy egyhetes alapozó képzésen vesznek részt minden ősszel. A felkészítő hét célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek egymással, mentoraikkal, valamint képzőikkel és természetesen a közösségi tervezés módszertani alapjaival. A hét során a hallgatók interaktív műhelymunkákon és tréninggyakorlatokon keresztül ismerkednek a közösségi tervezés és azon belül is a közösségi tér tervezésének gyakorlatával. Ezt követi az a nyolchónapos terepmunka, közösségi tervezési folyamat, mely során a hallgatók felmérik a helyi igényeket és szükségleteket, támogatják a döntési helyzeteket és építészeti, térbeli megoldásokat javasolnak rájuk. Így egy sokrétű egyeztetésnek köszönhetően jutunk el egy helyben elfogadott és támogatott, helyi igényekre szabott szabadtéri közösségi tér tervéhez, melyet a nyár folyamán a hallgatók, mentoraik és a helyi lakosokkal együtt megépítenek.

„A KTT nyári építőtáborai tulajdonképpen közösségi építések, melyekben nagy hangsúlyt helyezünk a helyi lakosok bevonására. A célunk minden esetben az, hogy a hosszú, csaknem nyolchónapos előkészítő munkánk eredményeként valóban olyan közösségi építmények és terek jöjjenek létre minden településen, amik szolgálják az adott kistelepülés valós igényeit.”

– árulta el Kovács Vanda, a KTT egyik alapítója, s egyben szakmai vezetője.
 


A KTT programja minden évben új térségre fókuszál. 2023-ban a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásának is köszönhetően a harmadik évfolyam a Szent György-hegy egyik településén, Kisapátiban tervezett. 

A tavaly ősszel indult közösségi tervezés során a közösségszervező, építész és humánökológus egyetemisták előbb háttér kutatásokat végeztek, egészen a buszmenetrendektől kezdve a Szent György-hegyi legendákig, majd interjúkat készítettek, kérdőívezést végeztek. Annak érdekében, hogy a lehető legközelebb kerüljenek Kisapáti hétköznapjaihoz, megértsék a helyiek történeteit, emlékeit és a mindennapok kihívásait. A térkeresés során számos lehetőség szóba került, melyek közül a közösség végül a Kultúrház mögötti teret választotta: itt kerül majd kialakításra júliusban egy szabadtéri közösségi tér. 

„A Kultúrház környékén kezdetben két helyszínben is gondolkodtak a helyiek. Egyaránt izgalmas volt a focipálya nagy, átlátható, sőt az útról is jól látható tere és a Kultúr mögötti eldugott, kisebb háromszög, közvetlen kapcsolattal a házzal, gyakorlatilag a Szent György-hegy lábánál. A két helyszínre összesen hat koncepciót hoztunk, ezek mentén a kisebb térnek sikerült a korábban szoros versenyt egyöntetűen eldöntenie. A »Stég« első verziója már itt nagy sikert aratott, de ezt a találkozót követték még azok a közösségi tervezési alkalmaink, melyeken a helyiek a végleges formát kiválasztották. Ezekre az alkalmara is több változattal készültünk, melyek közül végül ezt a kicsit hullámzó szerkezetet választották a kisapátiak, melynek a merevítői lemezeit is a Balaton színei ihlették. Nagy élmény volt számunkra a közösség egyre tudatosabb tervezési szempontajaival találkozni, azzal, hogyan változtak az egyéni preferenciák a közösségi preferenciák irányába. A közösségi térbe négy fő funkció került, a hegytől a Kultúrház felé haladva: egy asztalos-pados rész (ahol akár nagyobb társaságok is találkozhatnak, ehetnek-ihatnak); egy padozat (ami a téren meglévő kültéri konditeremhez kapcsolódik és akár jógázni is lehet rajta); ezt követi egy lépcsőzetes ülőrész (ami elképzelésünk szerint a fiatalabbaknak is találkozási tere lehet, de alkalomadtán a padozattal együtt egy mini előadás, koncert tere is lehet). S végül a negyedik funkcióval sikerült visszacsempészni valamit a település múltjából: a régi kertmozis élményekből, melyekről nagy elánnal meséltek a falu nagyjai. A tér utolsó eleme egy lépcsőzetes nézőtér, ahonnan a Kultúrház falára épp úgy lehet majd vetíteni mint hajdanán.”

– mondta Kovács Vanda.
 


A „Stég” munkanévre keresztelt közösségi teret a KTT harmadik évfolyamának résztvevői mentoraikkal, valamint a helyiekkel vállvetve hozzák létre, méghozzá egy nyári építőtábor keretében. A közösségi építés július 10-én veszi kezdetét Kisapátiban, s egy teljes héten át tart majd. Ennek eredményeként július közepétől már együtt nosztalgiázhatnak a résztvevők a csillagos nyári ég alatt, megidézve a régi, hamisítatlan balatoni estéket a vászon előtt.
 

Forrás: sajtóanyag
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Két új közösségi tér született Baranyában – Patak Party és Fölsőkúti Pihenő

Két új közösségi tér született Baranyában – Patak Party és Fölsőkúti Pihenő

A Közösség-Tér-Település (KTT) első saját építőtáboraiban tervezték meg őket közösségszervező és építész hallgatók.

Elmélkedő

Elmélkedő

A Noumen Studio munkája az MTA Tudománytér pályázatára

Gagarin Általános Iskola | Salgótarján modern építészete 1945-1990

Gagarin Általános Iskola | Salgótarján modern építészete 1945-1990

Menő név, menő iskola! Akkoriban igazi kuriózum volt, hogy még egy tanmedence is helyet kapott az épületben.

Hirdetés