Az IAAC obszervatóriuma egy barcelonai erdőben.
A FLORA egy tudományos kutatási létesítmény, amely fenntartható erdőgazdálkodásból származó faanyagból épült. Célja, hogy egy kutató az erdőben, a lombkoronák között élhessen és dolgozhasson. A megfigyelőközpontot Margaret D. Lowman amerikai biológus, más néven Canopy Meg kiváló munkája ihlette, akit a lombkorona-ökológia tudományának úttörőjeként tartanak számon.
FLORA-t (Forest Lab for Observational Research and Analysis ) egy egyetemi hallgatókból és kutatókból álló csapata fejlesztett ki a Collserola Természeti Parkban. A környék 190 különböző gerinces állatfajnak ad otthont, és becslések szerint 1000 különböző növényfaj és összesen 10 000 millió fa található itt. Ebben a környezetben építették fel az IAAC mesterszakos hallgatói az első olyan épületet, amely lehetővé teszi az erdő lombkoronájának megfigyelését. A kutatópark biológiai sokféleségét fogja tanulmányozni, és a FLORA új időjárásmérő állomását fogja használni.
A több mint 8,5 méteres magasságú építményt a parkon belül, szigorú, fenntartható erdőgazdálkodási és nyomon követhetőségi eljárásokkal beszerzett fenyőfákból építették. Hetven fát vágtak ki és dolgoztak fel a mesterszakos hallgatók, hogy keresztlemezes fapaneleket, rétegelt gerendákat és tömörfa elemeket hozzanak létre.
A CLT mag négy darab 30 x 30 cm-es ragasztott faoszlopon nyugszik. A hidak házi készítésű ragasztott rétegelt faanyagból készültek; a leghosszabb körülbelül 12 métert tesz ki. Ezeket az alkatrészeket egyenként készítették el, majd daru segítségével szerelték össze egy rendkívül bonyolult szerelési sorrendben. A CLT szerkezetet két réteg természetes parafa lemez védi, amelyek hő- és hangszigetelést biztosítanak. A vadászfészket idéző hálót digitálisan tervezték, majd kézzel szőtték össze. A háló célja a projekt jobb álcázása: lehetővé teszi a növények elterjedését a háló mentén, így a szerkezet még jobban beleolvad az erdőbe, hogy elrejtse azt a környező vadon élő állatok elől.
Az erdők lombkoronájának megőrzése alapvető fontosságú a vízkörforgás biztosítása és az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló kutatások szempontjából, mivel információt szolgáltat a szén-dioxid elnyelésének, tárolásának és áramlásának elemzéséhez. Az épület koncepciója a világ bármely erdejébe adoptálható.
IACC | Web | Facebook | Instagram
Forrás: sajtóanyag
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.