A verseny 8 tagú nemzetközi szakmai zsűrije 51 ország 343 pályamunkáját értékelte.

A tűzfalak általában nem szerves részei egy épület megjelenésének, de bizonyos esetekben láthatóvá válnak, amikor a várostervezés úgy hozza. Ilyenkor egy törés keletkezik a városszövetben, a tűzfalak pedig hirtelen az utcakép részévé válnak egy időre.

25 évvel ezelőtt Barcelonában indítottak egy programot az ilyen tűzfalak újfajta homlokzattá alakítására, hogy megszűnjenek a diszkontinuitások a városképben. Erre pedig egy pályázatot is indítottak.

Mivel a spanyol nagyváros a World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA programban szerepel, a Fundació Mies van der Rohe és a Barcelonai Városi Tanács egy Blind Walls elnevezésű építészeti versenyt is indított 10 tűzfal újratervezésére. A verseny zsűritagjai Camilla van Deurs, Ali Kural, Teddy Cruz, Philip F. Yuan és Meriem Chabani voltak, akik 51 ország 343 pályamunkáját értékelték.

Az egyik helyszínen (C/Agustí i Milà, 55. Placeta de Grau) egy magyar páros, Hartvig Dániel és Kálna Dániel pályázata lett az első helyezett a The Naked elnevezésű anyagukkal. A koncepciót az építészek leírásával mutatjuk be:

Szubjektív benyomás

Egy városban a tűzfal olyan, mint a testünk ruha nélkül maradt, csupasz porcikája. Kitett elyzetében véd, érez, melege van, fázik, öregszik, libabőrös lesz,... összefoglalva él.

Városi kontextus

A tűzfalak látványa esetleges állapotot sejtet. Szomszédjának megjelenését vagy növekedését vetíti előre, vagy éppen jelzi annak egykori jelenlétét.

Placeta de Grau Esetében az utóbbiról van szó. A korábbi beépítés intenzív átalakulása 2004-től kezdve drasztikusan megváltoztatta a tömb szerkezetét, térstruktúráját. A ma látható tűzfal előtti tér a korábbi beépítési vonal markáns visszahúzásával jött létre. A néhai szomszédok lenyomatai ma is halványan észrevehetők a tűzfalakon.

Köztér

A tér túlsó oldalát is tűzfal határolja, a lebontott szomszéd kontúrja ezen is megjelenik. A két végfal a régi városszövet bástyáiként fogják közre az onnan kimart házsor után maradt teret. Tervünkben a téren új kerámia padok és burkolatelemek jelennek meg az egykori beépítés kontúrjain. A beavatkozás a város történetét meséli el, értelmezi a Placenta de Grau kialakulását.

Fal = Bőr

Tervünkben olyan low-tech bioaktív homlokzatot javasolunk, amely nem érzékeny az adott gyártói termékkínálatra, és nem igényel karbantartási kapacitást. A tűzfalon lyukacsos vázkerámia téglát alkalmazunk a megszokott rakástechnikától eltérő módon, 90 fokkal elforgatott elemekkel. Járatos szabványméretűek: 40x20x11,5cm, széleskörűen elérhető és magas minőségű termékek. Mély lyukaikkal sokszorosára növelik a fa felületét, így nyári hőségben hűtőbordákként működnek. Tömegük télen hőtároló közegként tartja a meleget. A konstrukció a földszinti meglévő kifalazásról indul. A falazat kötésben rakva, szerkezethez visszatüskézve épül.

Flóra & Fauna

A fal megtelik élettel. A városi növényvilág "fenntartói", rovarok, lepkék, bogarak találnak új otthont. Egy-egy elem elhagyásával odúkat képzünk a városi madarak és denevérek számára. A tűzfal mögötti helyiségek falán a tulajdonosok igényei szerint opcionálisan új ablakok nyithatók. A volt szomszéd lenyomatát megerősítjük. A vázkerámia elemek roncsolásával a falazat plasztikussá válik. Felülete megnő, a levegőben szálló részecskék a pórusokon megtelepednek, eltömítik azokat. Megjelennek az egyszerű növénycsoportusolások. A pályamű egyszerű építészeti eszközökkel világít rá a tömb múltjára miközben működési modellt kínál a jövő városlakóinak együttélésére - akik nem kizárólag emberek.

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hirdetés