A 20. századi balatoni építészet egyik leghíresebb, Virág Csaba tervezte épülete helyén a „francia Riviéra és az olasz dolce vita" szálloda-tematikával folytatódik a korábban leállt balatonfüredi komplexum építése.

Virág Csaba egyik legfontosabb épületét és hazánknak is az egyik igen fontos 20. századi emlékét bontották le – sőt, egy olvasói fotó szerint faanyagainak maradékát még fel is gyújtották a Zákonyi Ferenc utca mentén, egy épülő szálloda és apartman beruházás érdekében, melynek híre 2020 végén járta be az építészeti sajtót.

A helyszínen újra folytatódik az építkezés, a tervek szerint jövő év végén indul a próbaüzem. | Fotó: Octogon

A projekt még az Appeninn Holding Nyrt. és a Solum-Invest Kft-vel indult meg, ráadásul komoly állami támogatások kíséretében. 8 milliárd forintos hitelt is kaptak a Takarékbanktól, melyből 7,5 milliárd forint a Balatonfüred belterület 80/4 Hrsz. alatt nyilvántartott ingatlanon megvalósuló vitorláskikötő, hotel, apartman és üzlethelyiség megvalósítását, 500 millió forint pedig a projekthez kapcsolódó áfa finanszírozását szolgálta. Az elkövetkezendő évekre azonban a projekt teljesen leállt, a vasbetonvázakig jutottak csak el.

A projekt része egy 203 férőhelyes kikötő is | Kép forrása: a BalaPort hivatalos Facebook oldala

Az anyagi támogatások ellenére a kivitelezők levonultak a helyszínről, a projektet a weboldala szerint is felfüggesztették, ám a később lebonyolítóként feltűnő Spányi Partners honlapján most újra aktív referenciaként látható a projekt új néven. Új tulajdonosként tűnt fel ugyanis a BalaPort Investment, és BalaPort projektnéven fel is támadt az építkezés, a munkagépek ott sündörögnek a helyszínen.Több mint 100 szobás hotel, apartmanházak, négy étterem és a parti promenád külső és belsőmunkálatai folytatódnak. A terveket a Fazakas Építésziroda jegyzi továbbra is, legmehatározóbb elemeként a főépület két hajóorrot formázó architektúrája tűnik majd fel a vedutában. A szerződést a Mariott International szállodalánccal kötötték meg és tematikus szálloda révén, idézem: „a dél-francia Riviéra hangulata, valamint az olasz „dolce vita” lenne az uralkodó téma a magyar tenger partján.

Belsőépítészeti látványterv | Kép forrása: a BalaPort hivatalos Facebook oldala

Ehhez valamiért a magyar építészet egyik legjelentősebb alkotásának is el kellett pusztulnia, habár túl sok négyzetmétert nem foglalt el, akár bele is tervezhették volna a koncepcióba. Az Országos Műszaki és Fejlesztési Bizottság balatonfüredi Jacht Klubjának tervezésére Virág Csaba az 1960-as évek elején kapta a megbízást, végül csak a sportszállás készült el 1972-re. A tervező maga is szenvedélyes hajós volt, az épület egyszerre játszott a vitorlás formával és a különleges szerkezetekkel. Az örökséget próbálták szakemberek a Városi Értéktárba is elhelyezni, ám az elbíráló balatonfüredi bizottság végül nem fogadta be a védendő épületek sorába.

Virág Csaba épülete a lebontás előtti, felújításra szoruló állapotába. Az épületről a 3h építésziroda posztolt képet a bontás előtt.

Az új komplexumban a tervek szerint jövő év elején már a próbaüzem működhet, a helyszínnek már saját hivatalos Facebook oldala is van.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Építészek formálják át a turizmust?

Építészek formálják át a turizmust?

A turizmus változó trendjei egyre nagyobb kihívást jelentenek az építészeti tervezés során.

Egy hotel zárkózottaknak... és nyitottaknak is!

Egy hotel zárkózottaknak... és nyitottaknak is!

Egészen különleges szállodát tervezett Tokajba a Singer Design csapata.

A Donautica napvédelme az építészeti arculat lényeges része is

A Donautica napvédelme az építészeti arculat lényeges része is

Négycsillagos étterem és hotel a faddi Duna-holtág partján.

Hirdetés