A Ybl Miklós-díjas építész 79 éves volt.

Életének 79. évében elhunyt Marosi Miklós Ybl Miklós-díjas, Pro Architectura-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, a KÖZTI meghatározó alakja. Számos egészségügyi fejlesztés fűződik a nevéhez, a legutóbbi munkái pedig a Klapka utcai Szolgáltatóház, illetve az Operaház Eiffel Műhelyháza voltak.

Marosi Miklós pályafutását a KÖZTI honlapja így foglalja össze:

  • 1965-ben diplomázott a BME Építészmérnöki Karán, MÉSZ diplomadíjjal. 1973−1974-között a MÉSZ Mesteriskola hallgatója volt.
     
  • 1965-1970 között a Postai Tervező Iroda beosztott, majd irányító építész tervezője volt.
     
  • 1970-ben került át a KÖZTI-be, Hofer Miklós műtermébe. 1974-től műteremvezető, 1982-től vállalati hatáskörű főépítész, majd a részvénytársaság keretei között stúdióvezető. 2020-ban nyugdíjba vonult. 1997-től a vállalat igazgatóságának elnöke.
     
  • Eleinte főként egészségügyi feladatokon dolgozott, később más középületeket, irodákat és szállodákat is tervezett. Jelentősebb munkái a Kecskeméti Kórház több évtizeden át tartó fejlesztése számos épülettel; a Nyírő Gyula Kórház, a SZOTE és az Uzsoki utcai Kórház új épületei, a KÖZTI-ARTISJUS-BAYER székház, a Corinthia Grand Hotel Royal rekonstrukciója, a Klapka utcai Szolgáltatóház, az Operaház Eiffel Műhelyháza.
     
  • Munkássága során több szakmai egyesület, tervtanács és diplomabizottság tagja volt. 2011 óta a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, 2017 óta alelnöke.
     
  • Számos építészeti díj és kitüntetés mellett 1981-ben Ybl Miklós díjat, 1995-ben és 2004-ben Pro Architectura díjat, 2003-ban Csonka Pál érmet, 2005-ben Prima díjat, 2006-ban Steindl Imre díjat, 2012-ben Podmaniczky Frigyes díjat, 2013-ban Széchenyi díjat kapott.

Marosi Miklós a szakma egyik utolsó mestere volt, munkásságát nagyrabecsülés övezte, alkotói pályája divatoktól függetlenül, mindig a praktikumot szem előtt tartva gazdagodott és mélyült. Ahogy a róla megjelent monográfiában Götz Eszter fogalmazott: Marosi Miklós a józanság építésze... volt. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Várnay Marianne, az első női építészhallgató

Várnay Marianne, az első női építészhallgató

Száz évvel ezelőtt szinte nyilvános lázadásnak számított egy nőnek az építészet felé kacsintgatni, ma külön programmal hívogatják a lányokat a mérnöki és tudományos pályákra.

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

A pályamű a szabadtériségre, és a parkkal, természettel kialakított kapcsolatra helyezi a hangsúlyt.

Építész-belsőépítész állásajánlat

Építész-belsőépítész állásajánlat

A Földes és Társai építésziroda munkatársat keres építész vagy belsőépítész pozícióra.

Hirdetés