Díjnyertes társasházat húztak fel Wrocław belvárosának egyik beépítetlen telkére. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.
Egy rendezetlen parkoló helyére épült Wrocław egyik legdrágább luxuslakásokat kínáló társastömbje. Utóbbi jelző hallatán valami nagyon nagy és csillogó, hivalkodó toronyra számítanánk, de nem erről van szó. Szexi, de visszafogott; tradicionális, mégis velejéig kortárs, nagyvonalú matériákkal profitáló épületegyüttesről van szó egy tényleg nem mindennapi város közepén.
Az Aluprof kétévente rendezi meg díjátadóját, amely a lengyel építészet nagy eseménye, a cég ugyanis Európa legnagyobb alumínium rendszereket gyártó vállalata, de ezen kívül még az USA-ban is jelen van – a körülbelül 230 nevező közül az úgynevezett Bernardyńska 4 projekt került ki győztesen, így a ház beszédtéma itt a közép-európai régióban.
A délnyugati lengyel város, Wrocław szintén brutálisan megszenvedte a II. világháborút, visszaépítése során pedig nem minden egyes sarkot, foghíjat rekonstruáltak, hanem a legértékesebb épülettömböket tervezték nagyjából vissza. Ráadásul számos eredeti régi ház tégláját, köveit állítólag a varsói újjáépítéshez szállították el, hiszen a főváros történeti magjának újjászületése minden másnál nagyobb előnyt élvezett, és a fáma szerint még a közeli mesterséges városrész, Nowa Huta szocreál vakolatai alatt is történeti kövek rejtőzhetnek. A beépítetlen telkek azonban a 20. század második fele óta folyamatosan fogyatkoztak, az elképesztő lengyel gazdasági növekedés ugyanis Wrocław-ban is azt eredményezte, hogy sorra emelkedjenek régi épületek szomszédságában kortárs újépítések.
A szóban forgó telek közvetlenül az egykori Szent Bernardinnak szentelt templom és monostor épületének szomszédságában volt, melyben ma ugyebár Lengyelország egyetlen építészeti múzeuma működik. Zbigniew Macków irodája negyed évszázados praxisa elteltével ma Wrocław legsikeresebb tervezői kollektívája, melynek ezúttal több száz lakást kellett elrendeznie oly módon, hogy ne egy megalomán torony és minőséget nélkülöző, élhetetlen kaszárnya-struktúra keletkezzen. A terület és az alapok kiépítése komoly mérnöki, kivitelezési kihívásokba ütközött, egyik ilyen szerethető feladat például két gesztenyefa megmentése és az alapok kiásása volt több szakember, köztük kertészmérnökök bevonásával, hogy a szétterülő gyökérzet ne sérüljön.
Dél felől egy historizáló homlokzatú architektúra magasságához kell igazodnia lépcsőzetesen visszaléptetve a szinteket, amely ismét csak annak a jele, milyen érzékeny projektről van szól. Mindemellett a tervezők létrehoztak egy trapéz alakú teret is, amely összeköti a Janickiego utcát a Bernardynska-val. Kicsit feltörték ezáltal az épület tömegét – számos jövedelmező négyzetmétert feláldozva ezzel, ami mindig pozitívan hat a mai beruházói viszonyok ismeretében. Erre a kis térre tárul fel maga a régi templom főhomlokzata is.
Az esztétika, a homlokzat karakteres tégla-megoldása tisztelet a német expresszionizmus egyik alkotása, a két világháború között a Lothar Neumann tervezte postaközpont előtt, amely szinte a szomszédban áll Szilézia első magasépületeként. A referencia azonban csak a gazdag klinkerjátékban közeli, a Bernardynska 4 ugyanis nem lő túl a célon, nem lett belőle magastorony, a szomszédos alacsonyabb épületekhez, például a templom magasságához is igazodik legfelsőbb emelete. Az épületben 850 lakás van, a legkisebb 29 négyzetméteres, a legnagyobb a penthouse mérettel 240 körüli, az egy szobástól az ötlakásosig több variációig.
De mit is értünk luxus társasház alatt? Míg Magyarországon azért ezt a szót elég nagyvonalú módon használjuk a legtöbb egyszerű társasház beépítésnél is, addig itt egy egészen más minőségről van szó. A lengyel design egy felső polcon van tartva a világon, így eleve a belső anyaghasználat is elegáns lesz a jövőben, luxusként pedig a komplexum része lesz például egy squash terem, meditációs szoba, moziterem, relaxációs vagy épp – most figyeljünk – pszichoterápiás szoba.
Az épület minden oldalán fűrészfogas a homlokzati sík, de ez a cakkos alak visszaköszön utána a homlokzati burkolaton – a konkáv éleken is, itt ugyanis a téglaszeletek halszálka motívummal vannak felrakva. Ahogy az Aluprof versenyének keretében az ember bele tud merülni a homlokzati rendszerek világába, és megismer például olyan szakszavakat is, mint a „labirintusprofil”, úgy megérti azt is, hogy ez a fenti játék nem pusztán egyszerű esztétikai geg, ezek a ki- és bevágások a tervezők mellett kihívások elé állítják a kivitelezőket, gyártókat, a mérnöki, termodinamikai vagy vízelvezetési gondolatmeneteket. A Bernardynska 4 ezekkel együtt mutat mozgalmas látványt, a téglaszelet színe, porozitása pedig ismét – mint mindig – ráébreszt, milyen hatással van a tégla a kortárs formákra – miként képes megszerettetni bármilyen modern tömböt a történeti szövetekben is.
Tervezés éve: 2019-2024
Átadás éve: 2024
Bruttó terület: 2262, 66 m2
Nettó terület: 14 225,22 m2
Tervező: Maćków Pracownia Projektowa
Vezető tervező: Zbigniew Maćków
Projektvezető építész: Szymon Brzezowski
Építészek: Aleksandra Czupkiewicz, Aleksandra Herman, Marek Konopnicki, Joanna Major, Natalia Rowińska, Marta Wolak
Munkatársak: Jakub Biernacki, Rebeka Czaja, Martyna Iberat, Dominika Niewczas, Zuzanna Wojtasiak
Beruházó: TOSCOM Development
További képek a cikk végén található galériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.