Álvaro Siza Vieira nádfedeles kerámiaműhelyet tervezett, Casa Wabi néven.
A Pritzker-díjas Álvaro Siza Vieira portói építész pályája elejétől kezdve tisztelte, és kortárs szellemben átgondolva szívesen fel is használta a népi hagyományokat. Így tett akkor is, amikor Bosco Sodi elnök felkérésére, a Casa Wabi Alapítvány programjának részeként, íves téglafallal határolt keramikus pavilont épített.
A létesítmény a mexikói Puerto Escondido-ban található, és a helyi, oaxaca-i agyagművesség fortélyait tanítják benne a környékbeli gyerekeknek. „A pavilon a régió anyagainak művészi és esztétikus felhasználását hivatott átadni az új generációknak. (…) Reméljük, hogy az oaxaca-i agyagot a közeljövőben újra felfedezik gazdasági és kulturális szempontból is a program segítségével” – jegyzik meg a tervezők.
A betonpadlós épületnek nincsenek falai, hatalmas, jól szellőző, náddal fedett tetőszerkezete szárított pálmaágakból és fából készült – ez a régió hagyományos „palapa”-technológiája. A homokos talajú udvart egy 8 méter átmérőjű íves, valamint egy L-alakú téglafal határolja – ez utóbbi a nyersagyag és az eszközök tárolására is helyet biztosít. „A két legnépszerűbb helyi technológia alkalmazása alapvetés volt a tervezés és kivitelezés során” – mondták el a tervezők.
Az agyagmegmunkáló helyiség közepén egy méretes betonasztal áll, oldalt pedig szintén betonból készült mosómedence. Az elkészült edények fa polcrendszeren sorakozhatnak. A pavilonhoz kültéri zuhanyzó, kültéri sütő, valamint fák és cserjék takarásában álló, a darabok kiégetésére szolgáló, 22 méter magas égetőkemence is tartozik. Egy kisebb, szintén „palapa”-technológiával készült nádfedeles épületben kaptak helyet a mosdók.
Ez, a Puerto Escondido-ban megvalósuló és más, hozzá hasonló, elfeledett régiókat célzó építészeti-szociális összefogás példaértékű, és szerencsére ma már nem is egyedülálló. Előnyben részesíteni a helyi alapanyagokat, és azok felhasználását (újra) megtanítani a lakosság felnövekvő generációinak esélyt adhat az elszegényedett területek felemelkedésére. Külön öröm, ha mindezt ráadásul a környezetet előtérbe helyező, azt nem kizsákmányoló módon képes megvalósítani.
Álvaro Siza Vieira | Facebook
Casa Wabi | Web | Facebook | Instagram
Forrás: Dezeen
További képek a galériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.