A Skanska a Saule Technologies-zal közösen a világon elsőként telepít irodaépületekben használatos perovszkit napelemeket.

A Skanska közép-kelet-európai üzletága lesz a világon az első olyan ingatlanfejlesztő, mely irodaépületek számára biztosít félig áttetsző perovszkit napelemeket, ezzel forradalmasítva az energiafelhasználás szempontjából önellátó épületekhez kapcsolódó megközelítést. A technológiát a Saule Technologies szolgáltatja. Az első tesztjellegű kivitelezések a tervek szerint 2018-ban indulnak Lengyelországban.  

 
Az épülethomlokzatokba is integrálható perovszkit technológiának köszönhetően az energiafelhasználás szempontjából független irodaépületek valósulhatnak meg. A Skanska 2018-ban elkezdi alkalmazni a tesztelemeket az ingatlanprojektjeire, ami egy jelentős mérföldkő a zéró energiájú és szénsemleges irodai beruházások felé vezető úton. A Skanska a Saule Technologies-zal kötött licenc megállapodásnak köszönhetően, kizárólagosan használhatja a vállalat napelemes megoldásait épületeinek homlokzatán és a zajvédő elemeken világszerte azokon a piacokon, ahol jelen van a vállalat (skandináv országokban, Európában és az Egyesült Államokban). A perovszkit technológia az ingatlanfejlesztő, a bérlők és a közösségek számára egyaránt előnyökkel jár, hiszen ezáltal kedvezőbbé válnak a kivitelezési és energiaköltségek, továbbá alacsonyabb ökológiai lábnyomot eredményez.
 
A perovszkit olyan kristályos anyag, mellyel eredményesen helyettesíthetik a szilíciumot, a világ jelenlegi legnépszerűbb, napelemes alkalmazásokban használt félvezetőjét. A Saule Technologies 2014 óta fejleszti a tetszőleges formájú perovszkit napelem modulok előállítására alkalmas tintasugaras nyomtatási technológiát. Ez lehetővé teszi a rétegek által lefedett formák és területek egyéni követelményeknek megfelelő testreszabását. A modulok stabilitása és vízállósága ideálissá teszi őket az építőipar számára. A cég kiemelkedő szintű kutatásokat végzett az Egyesült Királyság, Izrael, Németország, Olaszország és Spanyolország vezető nemzetközi egyetemeivel együtt arról, hogy hogyan alkalmazható a perovszkit a napenergia-hasznosításban és optoelektronikában. Egy japán befektetővel az élen, a Lengyel Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Központ támogatásával és több mint 20 millió euró értékű kutatási támogatással együtt a Saule Technologies most egy nagyszabású, prototípusú gyártósoron dolgozik.

 
 „A perovszkit napelemek új lehetőségeket kínálnak a napenergiát hasznosítani kívánó építészek és az építőipari cégek számára. Moduljaink könnyebbek, vékonyabbak és tervezhetőbbek, mint a népszerű szilícium napelemek. A modulok formája, színe és mérete is testre szabható a vevő igényeinek megfelelően, és az épület bármely szabad pontjára installálhatóak, nem csak a tetőre” – nyilatkozta Olga Malinkiewicz, a Saule Technologies társalapítója és Technológiai vezetője.  
 
Bár a perovszkit napelemes technológia iránt a NASA-hoz hasonló gigavállalatok is érdeklődnek, a Skanska az első vállalat, amely irodai fejlesztésekben alkalmazhatja annak érdekében, hogy egy újabb lépést tegyen a szénsemleges épületek megvalósítása felé. 
 
„Ez többé már nem csak egy sci-fi vízió – a Saule tehetséges tudósaival együttműködve valóra váltjuk a fikciót, és energiahatékonyabb, szénsemlegesebb épületeket alkothatunk. Mindez eddig ilyen nagy léptékben nem volt lehetséges. A modern világ egyik legnagyobb kihívása a klímaváltozás, mely világszerte hozzájárul az egyre gyakoribb és súlyosabb extrém időjárási eseményekhez. Ezzel együtt nőnek a szabályozási követelmények a vállalatok fenntartható és körültekintő működését illetően” – tette hozzá Katarzyna Zawodna, a Skanska közép-kelet-európai kereskedelmi fejlesztési üzletágának vezérigazgatója. 
 
A svéd székhelyű Skanska Csoport a világ egyik vezető zöld ingatlanfejlesztő és kivitelező vállalata. A vállalat 2001-ben aláírta az Egyesült Nemzetek (ENSZ) Global Compact nevű kezdeményezését. 2009-ben a Skanska az egyik első közép-kelet-európai ingatlanfejlesztőként bevezette a LEED minősítést az irodai piacra, 2017-ben pedig bejelentette a WELL Building Standard tanusítvány bevezetését is. A perovszkit napelemek zéró energiájú épületekhez való használata a Skanska fenntartható építési stratégiájának legújabb fejlesztése.
 
forrás: sajtóközlemény



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Magyarország legnagyobb napelem erőművét adták át

Magyarország legnagyobb napelem erőművét adták át

A MET Kabai napelem erőmű 23 ezer háztartást láthat el árammal.

Hamarosan megérkezik a bármire felkenhető napelem?

Hamarosan megérkezik a bármire felkenhető napelem?

A Hongkongi Városi Egyetem munkatársai komoly előrelépést tettek a fejlesztés terén.

Elkészült Győrben Európa legnagyobb, tetőn kialakított napelemparkja

Elkészült Győrben Európa legnagyobb, tetőn kialakított napelemparkja

Közel ötezer háztartás éves energiaszükségletét termeli meg.

Hirdetés