„Az építésznek folyamatosan ismernie és vizsgálnia kell, mi történik a világban, de soha nem felejtheti el annak a kisebb léptékű helynek az egyedi szellemiségét és értékeit, ahol tervez.”
Márciusban nőnap alkalmából a szakma női hangjait és perspektíváit helyezzük előtérbe. Megkeresésünkre az építészek, belsőéptészek a kedvenc saját munkáikról meséltek nekünk. Bár sokan közülük nem szeretik a megkülönböztetést, mert úgy érzik, ugyanúgy és ugyanannyit teljesítenek, mint férfi kollégáik, a szubjektív választás mégis érdekes képet rajzol ki a női szempontokról, és határozottan azt sugallja, hogy az építész szakma feladatai egyre inkább hagyományosan "női feladatok", az érzékenység és gondoskodás irányába tartanak. Ezúttal Borsos Melinda DLA, a MICROarchitects építésze osztja meg gondolatait.
Ez a projekt és története különösen fontos számomra: egy alapítványi óvoda a Kopaszi-gát közelében, nehezített szerkezeti és gépészeti indulással, egy már szerkezetkész lakóépület földszintjén. Sok-sok kérdés, hónapokig tartó egyeztetések, közösen meghozott válaszok, coviddal nehezített kommunikáció. Ez mind lehetett volna egy feszültségekkel, megrekedésekkel terhelt folyamat is. Ehelyett az Oroszlány Miklós építésszel közösen irányított projektünk legfontosabb értékének azt tekintem, – a minőségi és gyermekközpontú hely megalkotásán túl – hogy a tervezési és építési folyamatban résztvevő csapatban egy valódi, bizalmi alapú kapcsolódás jöhetett létre.
Utólag visszanézve, biztosan állíthatom, hogy ennek alapjai és okai – a kreatív és érzékeny férfi csapattagok mellett –leginkább mi, nők voltunk: a megbízó vezetősége és képviselői, az üzemeltető, a leendő óvónők, a kivitelező csoport női tagjai, a női szakági tervezők… Büszkék vagyunk arra, hogy rajtunk is múlott, hogy a tervezés és építés folyamata már korán gördülékennyé válhatott, hogy az addig egymásnak idegen emberek vidám hangulatban, egymásra figyelve, egymás igényeit figyelembe véve tudtak hosszú hónapokon át dolgozni. Mindezt azért a közös célért, hogy ma már több, mint 60 gyermek birtokba vehesse a korszerű és izgalmas óvodai tereket.
Az építésznek folyamatosan ismernie és vizsgálnia kell, mi történik a világban, de soha nem felejtheti el annak a kisebb léptékű helynek az egyedi szellemiségét és értékeit, ahol tervez.
Építés éve: 2018-2022.
Generáltervező: MICRO és GINKGO Architects
Vezető tervezők: Borsos Melinda DLA (MICROarchitects), Oroszlány Miklós (GINKGO-Zöld Kft.)
Építész munkatársak: Kurucz Attila, Magyar Szabolcs, Krähling Anna, Steiber Zsolt, B. Tóth Dániel
Csapattagok: Ortutay Zsuzsanna (MOL), Fekete Zsófia (MOL), Tóthné Kővári Csilla (Gyermekkor), Jordán Klára (Citikertész), Varga Zoltán (Market), Holluby András (Market)…és sokan mások
MICROarchitects | Instagram
Funkcionalitás és kreativitás találkozása az Égigérő óvodában. Korábbi cikkünket a képre kattintva lehet elérni.
Magazinunkra itt lehet online előfizetni.
Olvassátok el a sorozat előző részét a Szántay Zsófival! Katt a képre!
„Építésznőként… nem a házad más, amit tervezel, hanem az időd.”
Magazinunkra itt lehet online előfizetni.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.