Dacos virtussal a légies és a profán közt
Márciusban nőnap alkalmából a szakma női hangjait és perspektíváit helyezzük előtérbe. Megkeresésünkre az építészek, belsőéptészek a kedvenc saját munkáikról meséltek nekünk. Bár sokan közülük nem szeretik a megkülönböztetést, mert úgy érzik, ugyanúgy és ugyanannyit teljesítenek, mint férfi kollégáik, a szubjektív választás mégis érdekes képet rajzol ki a női szempontokról, és határozottan azt sugallja, hogy az építész szakma feladatai egyre inkább hagyományosan "női feladatok", az érzékenység és gondoskodás irányába tartanak. Ezúttal Pelényi Margit Pro architectura-, Ybl- és Prima-djas éptész osztja meg gondolatait.
2011-ben a pécsi kesztyűgyártás 150. évfordulójára készült el a városban működő manufaktúrák közös boltja. A berendezéssel tisztelegni szándékoztam a kézművesség előtt, így az elkészült kesztyűket egy-egy kivilágított fülkében elhelyezve mutattam be azokat. (A bolt eredeti formájában már nem létezik)
A boltban egy kis vitrin és Pálinkás György sorai idézték meg a kort, amelyben a nők még hölgyek voltak, és a kesztyűk nem csupán praktikus ruhadarabok.
(NEKED MAI OLVASÓ KONZUM)
TÁRGYUNK HÖLGYE TROPIKUS VIRÁGKÉNT TARTJA
HOSSZÚ KESZTYŰS UJJAI KÖZT A CIGARELLÓT,
MONDHATNÁNK DACOS VIRTUSSAL A LÉGIES ÉS A PROFÁN KÖZT,
S A FÜST GIRLANDOT KÖVETI A SZEMPILLA JÁTÉKA,
AMIT MÁR CSAK AZ ÁLOMFEJTŐK ÉRTENEK.”
Pálinkás György – A hölgy és a füst
Pelényi Margit | Web
Olvassátok el a sorozat előző epizódját is Csavarga Rózsával!
Katt a képre!
A női építészről alkotott véleményt azoktól a férfiaktól kellene megkérdezni, akikkel együtt dolgozunk.
Magazinunkra itt lehet online előfizetni.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.