A több mint 85 méter magas épületben szálloda, lakások és irodák lesznek.
Pontosabban nem házról, hanem toronyról van szó, amely a norvégiai Brumunddalban épül, az ország legnagyobb tava, a Mjösa partján, róla kapta a nevét is: Mjösa-torony. A 18 emeletes tornyot csekély ökológiai lábnyomú és helyi faanyagokból építik. A rétegelt ragasztott fapanelek mellett rétegelt furnér és ragasztott fa tartók alkotják szerkezetét.
Az előregyártott komponenseket részben már a gyárban összeszerelik, majd a helyszínen megalkotják belőle az épület végleges formáját. Norvégiában hatalmas tradíciói vannak a fával való építkezésnek, ezt most a modern technológiával ötvözik, hogy jelentősen javítsanak a városok fenntarthatóságán.
A fenntartható forrásból származó faanyag könnyű, mégis erős, máskülönben nem nőne fel a 85,4 méter magas épületre váró kihívásokhoz. Noha a szilárdság/súly arány kiváló, a teherhordó szerkezet méretei így is jóval nagyobbak a szokottnál: a faoszlopok átlagosan 60x60 centiméteresek, ám a sarkoknál 60x150 centiméter a keresztmetszetük.
A beruházás – amelyet egy magánbefektető, Arthur Buchardt finanszíroz, tervezőként pedig a Voll Arkitekter jegyez – az előregyártott elemeknek köszönhetően szélsebesen halad: nagyjából hetente egy szint készül el. Az első tíz emelet előregyártott fa elemekből áll, a merevítést rétegelt furnér adja, a felette lévő lakások födémei viszont betonból készülnek, mert annak a súlya elhanyagolhatóvá teszi az oldalirányú elcsúszást. Különlegesség, hogy a felvonó és a lépcsőház magja is rétegelt ragasztott fapanelből készül.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.