A MádiLáncos Studio tervei szerint valósult meg az E.ON Hungária Csoport új, budai irodája. 

Az energiavállalat az Atenor által fejlesztett, Hengermalom úti BakerStreet irodaház 15 ezer négyzetméteres, világos tereibe költözött, összesen nyolc emeleten. A fejlesztés középpontjában a közösségépítés, a munkavállalói komfort, a munkaszervezés optimalizálása, valamint a fenntartható megoldások álltak.

A vállalatcsoport életében valóban komoly fejlesztést jelent az új iroda, mivel a munkatársak és a különböző szervezeti egységek két lokációból költöztek egy helyre az irodaterület optimalizálása érdekében. Mindehhez a kiindulópont a kollégák rugalmas munkavégzése és a shared desk-rendszer volt. Az új irodatérben fontos az átláthatóság, a hatékony munkavégzést segítő, modern irodák és a harmóniát sugalló közösségi terek.

A projekt legfontosabb szervezőeleme a közösségépítés és a spontán találkozások számára történő helyzetteremtés volt. Míg a korábbi helyszíneken a megbeszélések jellemzően zárt ajtók mögött zajlottak – és erre továbbra is van lehetőség –, az új épület terei arra biztatnak, hogy ezeket a meetingeket nyitottabb formában, lazább keretek között tartsák meg. Ehhez egyenesen a fókuszpontba kerültek a tárgyalók, a telefonfülkék és a nagy work lounge-ként megfogalmazott centrumterület.

A tervező és a megrendelő közösen dolgozott azon, hogy a kollégák megforduljanak a nap során ezekben a terekben, így találkozzanak, beszélgessenek, kávézzanak ismert vagy eddig ismeretlen munkatársakkal. Ez nem pusztán egy önmagáért való belsőépítészeti megoldás, hanem kultúraformáló eszköz is a vállalat életében.

A 15 ezer négyzetméteres terület nagyobb részén open office rendszer valósult meg shared- és dedikált munkaállomásokkal, kiegészülve néhány zárt irodával, vezetői irodákkal, work lounge-okkal, minden szinten tárgyalókkal és phonebooth-okkal, valamint két konyhával. Az irodaház földszintjén nagyméretű tárgyalókat és konferenciatermeket létesítettek, ahol különböző eseményeket, tréningeket és képzéseket lehet tartani.

A tervezők számára fontos volt az is, hogy az említett kultúraformálás ne egyik pillanatról a másikra történjen, a munkatársaknak legyen ideje megszokni az új környezetet. Ennek megfelelően az open területek a megszokottól eltérően kisebbek, emberi léptékűek maradtak, 12–18 fős, kisebb asztalcsoportok kerültek egy térbe, ezzel is elősegítve a korábbi zárt irodákból a nyitott terekbe történő váltást.

A MádiLáncos Studio munkája egy brand value-kutatással kezdődött, amely nemcsak a megrendelő értékhálóját engedte megismerni, hanem a tervezőkkel megértette azt a folyamatot is, ahogy a cég számára teljes, cégstruktúra-szintű átalakulást hoz a költözés és a munkamódszerek újratervezése.

„Ez az átmenet nem minden cég életében magától értetődő és zökkenőmentes. A vállalat vezetői megértették, hogy sokkal könnyebben szólítják meg őket, könnyebben tudnak kapcsolódni, inspirálódni és jobban az irodai élet részévé válnak maguk is, ha nem egy zárt irodában ülnek. Nemrégiben volt egy bejárásunk, ahol boldogan mesélték, hogy a tér pontosan úgy működik, ahogy ígértük. Látják az embereket beszélgetni, a work lounge-okban dolgozni, élet van az irodában, ami nagyon nagy élmény nekik a korábbiakhoz képest” – mondja Szlovák János építész, a MádiLáncos Studio egyik vezetője.

A designmegoldásokat a könnyed, átlátható formák vezetik. Minden szinten egy középső, nagy zöld oázis fogadja a munkavállalókat: a központi egység célja, hogy hívogató, otthonos, pihenésre is alkalmas teret biztosítson. Az arculati elemek az üvegfalak osztóbordáira felvíve, az alumíniumprofilokon jelennek meg, látványosan keretezve az irodaegységeket.

Az irodaház egyik különleges designmegoldása ViaPlant 9 és 24 négyzetméteres világító növényfala, amely szárított növények felhasználásával valósult meg. Érdekesség, hogy ezekhez a növényeket többet között a vállalat két telephelyének kertjében gyűjtötték. Az átvilágított burkolat egy nagyon izgalmas, magyar fejlesztésű termék, amelyet lekaszált fű, nád vagy egyéb növény felhasználásával állítanak elő. Ez nemcsak környezetbarát, de látványos és érdekes is, hiszen így Magyarország növényvilága jelenítik meg a teakonyhák falfelületein.

A zöld összhatás, a nagyléptékű növénytelepítés és a fenntarthatóság szempontjainak maximális érvényesítése kiemelt közös célja volt a megrendelőnek és a tervezőcsapatnak. Ennek jegyében a mobíliák kiválasztásánál például fontos szempont volt, hogy az irodabútorok hosszú távon használhatóak és a későbbiekben újrahasznosíthatóak legyenek. A régi bútorokat sem dobták ki: a korábbi irodákból több, mint 400 bútort hoztak át.

A burkolatok esetében szintén lényeges volt, hogy a gyártó elkötelezett legyen a fenntarthatóság iránt. Az akusztikus falipanelek újrahasznosított PET-palackokból és faipari hulladékból készülnek. A kétéves tervezési és kivitelezési folyamat végén az új irodába 2024 nyarán költöztek be a munkatársak.

MádiLáncos Studio
Felelős tervező: Szlovák János
Projektvezető tervező: Szlovák János
Kreatív tervező: Tarjányi Vivien, Pallai Patrik
Látványtervező: Gulyás Bence, Farah Bazian
Műszaki tervező: Béres Adrienn, Bankó Katarzyna, Jakó András, Kelemen Mariann, Kiss Laura, Rozman Emese, Szabó Zsófi
Grafikus tervező: Bálint Dóra, Kuritár Karina

Építész tervezők: Lukács István, Vikár András, Gál Árpád

Építész munkatársak: Gyetvai Zsuzsanna, Riczu Csaba

Épületgépészet: Szigyártó Gábor

Épületvillamosság: Kun Gábor

Tűzvédelem: Fenyvesi Zsolt

Épületakusztika: Csott Róbert




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hogyan alakíthatnánk lakóházzá irodákat?

Hogyan alakíthatnánk lakóházzá irodákat?

Az irodapiacot kategóriákra bontva találni megfelelő típust.

Teljesen átalakul a Park Atrium irodaház

Teljesen átalakul a Park Atrium irodaház

Komplett belsőépítészei és arculati megújulás 2021 tavaszán.

Aláírták a finanszírozási megállapodást a BudaPart CITY irodaházra

Aláírták a finanszírozási megállapodást a BudaPart CITY irodaházra

A beruházás újabb két bank bizalmát nyerte el.

Hirdetés