A ház felső szintjére érve feltárulkozik előttünk az épület aduásza, a Kő-hegyre komponált kilátás. Erről szóló írásunk a 150-es, 2019/2-es lapszámunkból közöljük.
A házat megpillantva elsőre feltűnik az a töréspont, ami kibillenti az elemek megszokott egyenes rendszerét. Zavart kelt bennünk, szemünk folyamatosan pásztázza a külső kontúrokat és próbálja megfejteni a formák kapcsolatát. Valójában ez a törésponttal apelláló tömeg adja az egész ház furfangját. Gyanút kelt bennünk, hogy nem csak szembe akar nézni szomszédjaival, de oldalazva mást is üzenni akar. A kérdőjel egészen addig lebeg a fejünk felett, míg fel nem tárul előttünk a belső téri helyzet.
Képzeljük el azt a budaörsi helyszínt, ahol nem érzékeljük az ingázás mindennapi zaját. Déli irányban a sziklás Kő-hegyre tekintünk rá, amely egyszerre zárja el az autópályát és gazdagítja a telek kilátását is. A környező házak léptéke árulkodik a helyi szabályozás szigorúságáról. Az itt elterülő nyaralóövezetben épült fel egy fiatal házaspár otthona. Az új tömeg nem áll be a környező házak alkotta térsorba, hanem egy teljesen más perspektívát mutat meg. Míg a magastető irányultsága inkább a szomszédok felé néz, addig a tört déli homlokzat a Kő-hegyet jelöli meg fókuszpontként.
A telekhatárok szögtéréséből adódó két irány ideális kötöttséggel szolgált a terület belakásához. A belső udvar köré emelkedő ház a használati udvar intimitását eredményezi, míg az épület megközelítése az oldalkerten belül kap hangsúlyt. Cél volt a határoló tömeget a belső udvar javára elhelyezni, és a bejárati helyzetet minimalizálni. A besüllyesztett alsó szintet a telek kis mérete és a nagy lejtésviszony eredményezte. A csökkentett látszó felületeknek köszönhetően az utca felől egy kisebb léptékű épület jelenik meg.
Működés szempontjából a két szint eltérően viselkedik, és ez a tömegek viselkedésén is érzékelhető. Míg a földszinti traktus támfalként osztja a kertet és zömökségével alapot nyújt a felső szintnek, addig a magastetős forma kimozdul, teraszaival pedig oldja az épület tömörségét. Az alsó szinten cellás elrendezésben találhatóak a hálószobák és a kiszolgáló funkciókat biztosító helyiségek. Az emeleten egybefüggő közösségi tér szolgálja a család mindennapi életét.
Megérkezéskor egy szokatlan helyzetbe kerülünk, ugyanis a hálószobákat összekötő privát térbe lépünk be. A szűk folyosónak nagyvonalúságot kölcsönöz a fényárban úszó lépcsőtér, amely egyből továbbvezet a közösségi térbe. A felső szintre érve feltárulkozik előttünk az épület aduásza, a Kő-hegyre komponált kilátás. Ez a gesztus feloldja bennünk az előtérben létrejövő feszültséget és megérteti a külső formavilágot is. A közösségi teret kiegészítő beépített bútort csak a panoráma után észleljük. Tudat alatt mindenki álmodik egy beülhető ablakpárkányról, amiből az itt lakóknak ráadásul egyszerre három is jut. A tervezők olyan pontokra szervezték a pihenőhelyeket, ahonnan élvezni lehet a környező természeti adottságokat. A két oldalt végigfutó kifinomult asztalosmunka biztosítja a konyhai berendezéseket, a pultként megjelenő lépcsőkorlátot, és a közös étkezések ülőhelyeit is.
A magastető betonszerkezetét a kötött építménymagasság és az igényelt szabad belmagasság eredményezte. A felülvilágítók több helyen megtörik a tetőforma szigorúságát, irányított fényforrásként pedig lebegőssé teszik a teret. Két terasz zárja a felső szintet: az egyik reprezentatív kilátást biztosít a völgy felé, a másik pedig udvari kapcsolattal rendelkezik. A terepszinttel egyvonalban kialakult konyhabővítmény ideális helyszíne lehet a szabadban eltölthető nyári estéknek.
A „kompakt” jelző több szempontból is illik erre a projektre. A helyszín adottságai és a szabályozások korlátokat jelentettek a tervező csapat számára. A kompromisszumok sorozata egy olyan térszerkezetet eredményezett, amelyről lemorzsolódtak a fölösleges elemek, a feszes tér pedig magával hozta a beépített bútorok szükségességét. A külső és belső együttes tervezése segítette a ház egységességét és lehetővé tette az építészeti gondolatok hangsúlyos megvalósítását.
Tervezés éve: 2016 – 2017
Átadás éve: 2018 eleje
Alapterület (összes nettó): 175 m2
Vezető tervező: Oroszlány Miklós
Építész tervező: Gulyás Levente, Losonczi Júlia
Építész munkatárs: Dobszai Dániel, Kurucz Attila, Szabó Dániel
Statika: Lengyel Csaba
Épületgépészet: Goda Róbert
Elektromos tervező: Nyári Ilona
Kivitelező: Farkas Endre (WECO-Bau Kft.)
Asztalos: Paska Zsolt
További képek a cikk végén található galériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.