Pályázat és szoboravatás a Nőnap jegyében

Ahogy korábban hírt adtunk róla, a girlscanscan kollektíva az Építész Szakkollégium közreműködésével felavatta a Műegyetemkert első, mérnöknőt ábrázoló szobrát, amely azóta már szimbolikusan el is illant. Megmaradt viszont, és ötleteket vár az első diplomás magyar mérnöknő, Pécsi Eszter személyéhez fűződő pályázat, melyet az ünnepélyes szoboravatás alkalmával tettek közzé. Részletek a cikkben!

 

Szellemes szimbolikával megalkotott szobor várakozott békésen a fehér fátyol alatt a párás Műegyetemkertben, ahol az eső nem tudta eldönteni, hogy szemerkéljen-e, vagy engedélyezzen magának pihenőt. A lehulló lepel alól ügyesen rakott tégla-talapzaton nyugvó bájos női porté bukkant elő, és félrebiccentett fejjel nézett farkasszemet a türelmesen ácsorgó közönséggel. Kammermann Lilla megnyitó beszédében a girlscanscan kollektíva nevében arra emlékeztetett, hogy fájón hiányoznak a nőiknek emléket állító szobrok az egyetem környékéről, női alakok legfeljebb csak allegorikus formában testesítik meg a hagyományosan férfiasnak tartott mérnöki tudást. Az űrt betöltendő készült a szakkolégisták portrészobra – ám szimbolikusan viaszból, kanóccal a feje búbján, amit annak rendje és módja szerint az avatók meg is gyújtottak, és vélhetően a hölgy azóta el is olvadt. Annál beszédesebben, mint a téglatalapzatra olvadt tartalom, aligha lehetne kifejezni az emlékezés hiányát. 

 

A 2024 március nyolcadikán, Nőnapon megrendezett performatív akciót támogatta az egyetem építészmérnöki kara, Alföldi György dékán maga is részt vett az eseményen, nem egy férfitársával együtt, amely már önmagában is örvendetes. Az ODOO pavilon mellett a MOME Momento kamarakórusa szólította meg a szív hangjait, az adakozni vágyók pedig  – köztük én magam is – helyes női mellszobrocskával lehettek gazdagabbak. A befolyt összeg egy újonnan létrehozott szoboralapba folyik, amelynek köszönhetően egyszer talán a neves mérnökök bronzba öntött portréi mellé egy csinos frizura is felsorakozik. 

 

Amíg ez megtörténik, addig is van mód az emlékezést tettlekkel támogatni, a BME ÉPK és a Pro Progressio Alapítvány ugyanis az esemény zárásaként azon napon, melyen az első magyar mérnöknő 1920-ban diplomáját átvette (és amely mellesleg a születésnapja is volt)

nyílt pályázatot hirdetett meg a BME kerttel és a Pécsi Eszter teremmel kapcsolatban, melyet alább teljes terjedelmében teszünk közzé.

 

Ötletpályázat a Pécsi Esztert és a Pécsi Eszter Tanári Díj díjazottjait bemutató alkotás/installáció tervezésére


A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Pro Progressio Alapítvány alkotói pályázatot hirdet a Műegyetem aktív hallgatóiból és oktatóiból álló csapatok  vagy egyének számára a “K” épület, 1. emelet 95. Pécsi Eszterről elnevezett  teremben alkotás és/vagy  installáció létrehozására, amelyek Pécsi Eszter életének állítanak emléket és a 2022 óta évről-évre kiírásra kerülő Pécsi Eszter Tanári Díj díjazottjainak nevét örökítik meg.

Ki volt Pécsi Eszter? 
Pécsi Eszter az első magyar mérnöknő, aki diplomáját 1920. március 8-án vette át, s mind itthon, mind külföldön maradandót alkotott.
Életrajzi összefoglaló elérhető ITT

A Pécsi Eszter Tanári Díjról
Pécsi Eszter nevét a BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanárokat elismerő díja is őrzi. 
A díj alapításával az alapítvány ösztönözni és bátorítani kívánja a középiskolás lányokat a műszaki és természettudományi pályák választására, példaképül állítva számukra Pécsi Eszter életútját, illetve elismerésben részesíti azokat a kiemelkedő, aktív, 55 év alatti középiskolai tanárokat, akiknek meghatározó szerepük van tanítványaik pályaválasztásában és egyetemi tanulmányokra történő felkészítésében. A díjat évente 10-12 középiskolai tanár nyerheti el.

Az alkotói pályázatról

Célunk, hogy olyan alkotás és/vagy  installáció szülessen, amely  Pécsi Eszter örökségére, a Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanároknak kiírt pályázatára, a díjazottakra és a Műegyetem értékeire, az egyetemen folyó kutatómunkára reflektál. 


A BME Központi épület K I. 95. termét 2020-ban nevezték el Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről.
A terem bejáratánál zománctábla őrzi a nevét, de a rendezvényteremként használt helyiségben semmilyen információ nem található róla. Arra szeretnénk ösztönözni  az érdeklődő hallgatókat oktatókat, hogy pályázatuk során építsenek egymás tudására, működjenek együtt alkotásaik létrehozásában, olyan megvalósítható javaslatokat várunk, melyek a  művészet nyelvén fogalmazzák meg és látványos formában állítanak emléket Pécsi Eszternek az egyetem polgárai számára. A teremben vagy az előtte lévő folyosó szakaszon, esetleg a K épület közvetlen környezetében a történelmi campus kertjében, hívják fel a figyelmet a középiskolai tanárok erőfeszítéseire, és inspiráljanak további teljesítményekre. A megvalósított munkák ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy az egyetem kapui még szélesebbre nyíljanak az ország középiskolásai előtt. A pályázat annak a hosszútávú folyamatnak az első lépése, amely szorosabbra fűzi az egyetem kapcsolódását tágabb társadalmi környezetéhez, és példát mutat, a jövő mérnök/mérnöknő generációi számára. 

Helyszín
A BME K épület 1. emelet, Pécsi Eszter terem és közvetlen környezete, lehetőség van a történelmi campus bevonására is a K épület környezetében. A K épület és a történelmi campus műemléki védelem alatt áll, így a terem, a folyosók és esetleg a kert használata, kiállításra, installációs elemként történő alkalmazása csak korlátozott, azok szerkezetét épen hagyó, állandó megoldásra lenne szükség. 

A pályamunkákat két kategóriában várjuk:
1.    Pécsi Eszter életét bemutató elem
2.    A díjat évről évre elnyerő pedagógusok megjelenítése. A díjazott tanárok nevének/intézményének olyan formában történő megörökítése a teremben, mely minden évben lehetővé teszi a névsor kiegészítését.

Díjazás, megvalósítás:
Maximum négy pályamunka díjazására a 2 kategóriában összesen 500.000 Ft áll rendelkezésre. 

Milyen ötleteket várunk?
A cél olyan ötletek, megoldások megfogalmazása, melyek a hely adottságaiba illeszkedően bemutatják/rámutatnak  az első magyar mérnöknő életére és nemzetközileg is jegyzett tevékenységére, életútjára. A pályamunkák legyenek alkalmasak arra, hogy reflektáljanak Pécsi Eszter személyén keresztül a feltörekvő mérnöknő generációk számára a példamutató emberi és szakmai munkára, a sikereket felmutatva az egyetemen folyó mérnökképzésekre. Ugyanakkor a középiskolás diákoknak nyissa meg az utat a mérnökké váláshoz.

Mikor és hogyan lehet nevezni?

1.    A pályázaton a BME hallgatóiból, doktoranduszaiból, oktatóiból alakuló csoportok vagy személyek vehetnek részt.
2.    Regisztrációs határidő: 2024. április 15. Regisztrálni ITT lehet!
3.    A jelentkezőknek  helyszíni konzultációs lehetőséget szervezünk
4.    Beadási határidő: 2024. május 15.

Mit kell tartalmaznia a pályamunkáknak? 
A pályamunkát PDF formátumban várjuk maximum 10 MB méretben, és az alábbiakat kell, hogy tartalmazza: 
1.    koncepció leírása 500-1000 karakter terjedelemben: 
2.    látványterv (installáció, kiállítási tárgy esetén) lehet skicc is, a lényeg, hogy kiderüljön a projekt léptéke, méretei, jellege
3.    helyszín megnevezése, dokumentálása (fotómontázs vagy hangulati rajz)
4.    javaslat a megvalósításra és a költségekre

A pályamunkák elbírálása és eredményhirdetés:
A beérkezett pályázatok elbírálását a Pro Progressio alapítvány és a BME által felkért személyek végzik.
A pályázat eredményhirdetése 2024. június 30-ig bezárólag.

Bírálati szempontok:
•    Pécsi Eszter örökségének inspiráló bemutatása kortárs eszközökkel
•    az évről évre díjazottak munkásságának rövid, frappáns és inspiráló bemutatása
•    a BME szellemi és emberi örökségének bemutatása
•    a tervek jelentsenek hidat a generációk, az épített környezet, a jövő között megoldásaikkal


Budapest, 2024. március 8.


                                                                                                                  Pakucs János, a Pro Progressio alapítvány elnöke
                                                                                                                  Alföldi György, az Építészmérnöki Kar dékánja 

 

 

 

Olvassátok el interjúnkat a girlscanscan kollektívával a képre kattintva!

Beszélgetés a girlscanscan kollektíva tagjaival, a Feminarchitecture sorozatban.

Magazinunkra itt tudsz online előfizetni.

„Lehetnének példaképeink, csak nem tudunk róluk” | Structures of Feminarchitecture

 

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Olvadó nő a Műegyetem kertjében

Olvadó nő a Műegyetem kertjében

Pályázat és szoboravatás a Nőnap jegyében

Két Superbrands díjat is nyert a Terrán

Két Superbrands díjat is nyert a Terrán

A Superbrands és a Business Superbrands díjat is besöpörte.

iF DESIGN díjat nyert és pályázatot indít a Plydesign

iF DESIGN díjat nyert és pályázatot indít a Plydesign

A siker arra ösztönözte a magyar designmárkát, hogy kiterjessze a közös munkát új, kreatív tehetségekkel.

Hirdetés