A megbízó érdekes módon közelítette meg a projektet: megkérte az építészt, töltsön el egy napot az átalakítandó vendégházban, hogy átérezze a hely minden részletét. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.

„Velem kerülnétek be a topba, / Velünk kerülnétek be a trendbe!”

2018-ban forgatta az AK26 nevű magyar rapformáció a Number One című slágerét. A műfajt jellemző trágárságok szcénatipikus díszletek között hangzottak el. A dalnokok egy luxusvilla medencéjében, kertjében és nappalijában flexeltek drágának ható smukkokkal. A három verselő alanyi rizzét csak aláhúzni tudták a háttérben feltűnő vasbeton felületek, a teret sejtelmesen osztó lépcsők, vagy a fal mellé illesztett pamlag. Tér, tárgy és obszcenitás kevercse a pár perces film, élő tanúság arról, hogy már a késő Y-generációsok is tökéletesen tisztában voltak azokkal a térbeli kellékekkel, amelyek elengedhetetlenek voltak a mediális önképviselethez. Mindezt azért meséltem el, mert a villát Berecz Tamás és Katók Edit tervezte Siófokra, elindítva azoknak a Balaton körüli épületeiknek a sorát, amelyek közül harmadikként épült meg a lapjainkon bemutatott nyaraló.

„A karrieretek mondd hol van?! / nekem a kutyáim alatt a kertbe”

Berecz Tamás a coffee ride-ok – pesthajnali bringázások – során ismerkedett meg a ház tulajdonosával. Ezek a sportösszejövetelek egyszerre szóltak a férfias kitartásról és a technikai fetisizmusról. Az autós szubkultúrákkal ellentétben ezeken a tekeréseken azonban nem volt elég, ha valaki menő géppel virított, erőt is kellett tenni abba a pedálba. A közös érdeklődés és az irgalmatlan korai hajtásokhoz nélkülözhetetlen aszkézis kölcsönös tisztelete hozta össze Berecz Tamást későbbi patrónusával, aki első feladatként saját Orbán-hegyi villájának tervezési munkáit bízta az építész házaspárra.

A rombuszmintához megfelelő minőségben nem tudták volna felszabdalni a kőburkolatokat, a fémlemezborításnál azonban rendelkezésre állt két különleges, egymással harmonikus színárnyalatA rombuszmintához megfelelő minőségben nem tudták volna felszabdalni a kőburkolatokat, a fémlemezborításnál azonban rendelkezésre állt két különleges, egymással harmonikus színárnyalat

A munkakapcsolat első fejezete rendkívül tanulságos volt Bereczék számára. Noha a megbízó értette és értékelte az építészes húzásokat – anyag, térkompozíció, csomóponti érzékenykedés –, döntéseit önmegtartóztató fegyelem és elvi alapokon nyugvó észszerűség jellemezte. A balatoni nyaraló tervezésekor Bereczék már tisztában voltak ezzel az attitűddel és ennek megfelelően jelentkeztek az első ötletekkel.

„sokan látnátok már holtan, / de én ezt soha nem fejezem be!”

Az építtető megbízó igazi balatoni emberként gyerekkora óta kötődött a tóhoz. A családnak volt már parti telke, természetes volt hát számára az otthonosság, amelyet turistaként, vakációzóként legtöbben igazán nem ismerünk. Régi vágyalakzat kapott szerkezetet, mikor megvásárolta ezt a telket, amelyen már állt egy kisebb ház és egy garázs. Első lépésként – pár esztendeje – a garázst alakították át vendégapartmanná, hogy a nagyobbacska család minden tagja élvezhesse a vízpart előnyeit.

A híres balatoni vöröskőre refektál a felső fémlemezborítás színe, viszont rombusz-rakása a 60-as évek tömegcsaládiház típusára is visszakacsintA híres balatoni vöröskőre refektál a felső fémlemezborítás színe, viszont rombusz-rakása a 60-as évek tömegcsaládiház típusára is visszakacsint

A tervezési munkákkal a ZOA Stúdió társalapítóját, Onodi Andrást bízták meg, aki rafinált mozdulatokkal nyúlt a stukkókockához. Sarkait kibontotta, hogy kilátást nyisson a tóra; eltolható üvegfalakat installált, hogy elmosson határt külső és belső között, a nappaliba pedig olyan tévét asztaloskodtak, amelyet a kert felé is ki lehetett hajtani, hogy a szabadból is lehessen meccset, netán olimpiát nézni. Nap ellen a külső síkra akasztott, tolható zsalugáterek védtek. Impekkábilis megoldások, és magam is nehezen hiszem, de kiderült, hogy mindez nem működik.

„Üvölt a dalom a koliban,/ a lábamon nyáron is kori van.”

Kevesen tudjuk, de a Balatonon nagyrészt rossz idő van. Állandóan fúj a szél. Ha esik, akkor vízszintesen esik. Télen a pára miatt csontig hatol a hideg. Nyáron mindent ellepnek a szúnyogok. Velük együtt pedig a belőlük lakmározó pókok. És ha a mostani meleg nyarak nem lennének elegendők, gyakran nyolcvan százalékos pára teszi még nagyobb kihívássá a klímát. Így hát a nagy üvegfalakat nem lehetett kinyitni, a gördülő árnyékolókat pedig folyamatosan zörgette a szél. Látni ennek hatását az új, de a régi házakon is.

A nap és a víz együtt zabálja fel a faszerkezeteket és az alig pár éve vakolt felületek is már a trópusi országokra jellemző módon feketednek. Annak érdekében, hogy ez a tudás ne lexikális, hanem antropológiai legyen Bereczék számára, a megbízó határozott kérésére egy tavasszal eltöltöttek egy áprilisi napot a vendégházban, hogy megtapasztalják mindezt. Személyes élményeiket csak aláhúzta az a beszélgetés, amelyet saját irodájuk épületszerkezettan-tervezőjével folytattak.

Fotó: Bujnovszky Tamás

„Tamás, értem én a ti minimalizmusotokat, de ti meg azt értsétek meg, hogy ez itt nem működik. Ide nem lehet eresz nélküli házat csinálni, nem lehet látszó faszerkezeteket tenni, nem lehet a vízorrokat, meg a bádogozásokat elspórolni.” Mire odakerült a sor, hogy Katók Edit és Berecz Tamás meghúzzák az első vonalat, nem csak a János-hegyi villa tervezési tanulságaival, de a helyszín által támasztott kihívásokkal is tisztában voltak. Jelesül avval, hogy itt csak olyan ház él meg, amely formájában, anyagában és részletképzésében ellenáll annak az időjárásnak, amelyről csak a vízparton életvitelszerűen élő helyieknek van tudomása.

„Mert szupersztár vagyok tesó, / egy szupersztár vagyok tesó!”

Már esett arról szó, hogy a telken két ház állt: egy kisebb nyaraló és egy garázs. A garázsból lett a tanulságos vendégház, a nyaralót viszont elbontották azért, hogy elférjen az új program. Mely program rendkívüli pontossággal rajzolta körbe a megbízó családszerkezetét. Áramló terekről, galériáról szó sem lehetett, kértek viszont egy közös nappalit és hálót a földszintre, majd további három szobát a tetőtérbe a hozzájuk tartozó fürdővel, hogy minden fivérnek és uncsitesónak legyen lehetősége használni a házat. Szükség volt egy olyan fedett-nyitott térre, amelyet tavasszal és ősszel lehet valamelyest temperálni, továbbá egy laza csuklóval méretezett garázsra, ahol elférnek a tóparti léttel járó vízibiszbaszok mint sup, matrac, pumpa és kerti szék. Noha egyértelmű volt, hogy ki kell használni a beépítési lehetőséget, különös figyelemmel óvták a telek közepén álló, azt uraló platánfát.

Fotó: Bujnovszky Tamás

„A helyemben lennél, látom, hogy átvennéd már a státuszom”

A szinte azonnal diagrammá kalcifikálódott alaprajzon túl azonban változatlanul kérdés volt, milyen jelleget kapjon a ház. Bereczéket motiválta ugyan a partkörnyéki települések módosabb házain és támfalain megjelenő almádi vörös kő, csakhogy ennek minősége nem teszi lehetővé, hogy apróra vágják, márpedig itt kisebb felületek voltak, semmint egy támfalon. A hagyományos, ciklopba rakott vörös kő ugyanakkor mérhetetlenül avítt. Eddig legalábbis nem találta kortárs alkalmazását, ráadásul egy olyan kort idéz, amelyben már minden tönkrement, vagy épp tönkre fog menni. Hogy kicsit a herderi nemzethalál vízióját is játékba hozzam.

„Kinyomom folyton a mobilom, / letörlöm a Facebook-profilom”

A kőanyag színe azonban nem hagyta nyugodni Bereczéket. Ez a vágy találkozott végül a siófoki Bakterházukon [Uhl Gabriella–Bujnovszky Tamás: Bakterház a vágányok mellett – Vágány ház Siófokon, OCTOGON, 167, 2021/3. – a szerk.] alkalmazott és jól bevált fémfedéssel, amikor kiderült, hogy ebből az egyik gyártó palettáján létezik egy rozévörös árnyalat is. A végül rombuszba rakott fedés érdekessége az, hogy miközben – a tervezők szándéka szerint – a balatoni kőanyaggal állt volna metonimikus kapcsolatban, addig a jól ismert tetőminta szerencsésen nyitott értelmezési teret a hatvanas évek tömegcsaládiház építészete felé is.

A konyha-étkező természetesen egy nagy üvegfelülettel egybenyitható a Balaton felé tekintő teraszraA konyha-étkező természetesen egy nagy üvegfelülettel egybenyitható a Balaton felé tekintő teraszra

A garázstetőt lefedő sityka, a mintába vágott szálcement burkolat – kiegészülve a rozévörös és a törtfehér kontrasztjával – összességében egy olyan építészeti nyelvet szólaltatott meg, amelynek különböző dialektusai azért még fel-felhangzanak ebben az országban. Mivel mindkét anyagból volt vörös és törtfehér is, futottak egy kört azon, hogy alulra kerüljön a sötétebb tónus annak érdekében, hogy jobban hangsúlyozzák a lábazat tektonikáját. Izgalmasabb eredményt hozott az, ami végül megépült. Akarnokságtól mentes közvetlenség jellemzi a kompozíciót, amely sikeresen cselezi ki a kurrens esztétikai elvárásokat és kezd incselkedni valamiféle akaratlansággal. A balatoni építészettel foglalkozó munkák többsége kiemeli ugyanis a hatvanas években született házak könnyedségét, magától értetődőségét, amihez itt úgy sikerült közel kerülni, hogy az – mint láthattuk – nem volt cél.

„Mindenki feateket akar, mindenki utánunk kapar”

Cél volt ugyanakkor, hogy reagáljanak arra a kettősségre, amelyet a vasút közelsége teremtett. Hamar megszületett annak a gondolata, hogy itt nem egy kétszintes házról, hanem két darab egyszintes ház egymásra helyezéséről van szó. Melynek a teteje a vasút felé, földszintje pedig a Balaton irányába dolgozik. A két elemet, színt, anyagot a diagonálisok motívuma köti össze. Szerencsésen utal ez a kapart kőpor fenomenológiájára (copyright: Szolnoky József), de tévék tetejére terített csipketerítők szélére is. A minta arra is lehetőséget adott Katók Edit és Berecz Tamás számára, hogy tervezésével és takarékos konszignációjával éljék ki azt a grafikai- és csomópontszerkesztési igényt, amely megannyi szép példához vezetett – az ő életművükben is.

A koporsófödém esetlen találkozásait a tetőtéri szobákban végül álmennyezetek bekomponálásával orvosoltákA koporsófödém esetlen találkozásait a tetőtéri szobákban végül álmennyezetek bekomponálásával orvosolták

Mindenki nyúlja a dalaim, / leragadtatok a tavalyin!

Egy nagy hatású osztrák építész, Adolf Loos a századelős Bécsben azt találta mondani, hogy egy építésznek semmi köze a berendezéshez és a bútorokhoz. Minden, ami viszont épített kapcsolatban áll fallal, födémmel és padlóval, az az építész birodalma. Dicsérhetném én itt a belső eleganciáját, de épp a fentiekből kiindulva egyetlen dologra hívnám fel a figyelmet. A tetőtér-beépítéses házak visszatérő nyűgje, ahogy a fedélszék – esetünkben a vasbeton koporsófödém – ferde határolósíkjai halálosan bénán csattannak a válaszfalakkal. Kellemetlen, komponálatlan zugok jönnek rendszerint létre, amit ehelyütt Katók Edit és Berecz Tamás rendkívül szellemes megoldással úgy orvosolt, hogy ferde álmennyezettel „visszavágták” a tetősíkot. Olyan hálókat komponáltak, amelyek önmagukon belül váltak ismét szimmetrikussá. Összességében pedig: működtethető lépték, arányos terek, feszes alaprajz.

„Egy cubai szivar kell”

Nehéz egy viszonylag kis házzal kapcsolatos írást a megfelelő crescendóval befejezni. Összefoglalni, diadalmas mollakkordba sűríteni. Képzeljünk el ehelyett egy képet. Balra a lenyugvó nap, elöl a magára hagyott tó, a kékbe olvadó semmi előtt hattyúpár úszik. A hátunk mögött pedig egy otthon, amely egyszerre lenyomat és foglalat a boldog pillanatokról, egy elégedett életről.

Tervezés éve: 2021-2022
Kivitelezés/átadás éve: 2022-2023
Nettó alapterület: 150 m2
Építészet és belsőépítészet: Berecz Tamás DLA, Katók Edit, Rainer Anna

1 / 7 fotó



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Egyszintes léptékű, barátságos családi ház épült Pilisborosjenőn, a Nagy-Kevély oldalában. Erről szóló írásunkat a 112-es, 2014/4-es lapszámból közöljük.

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

Megint itt a nagy nyári kánikula, ezért olyan Balaton környéki nyaralókat gyűjtöttünk össze, ahová mi is szívesen elvonulnánk pihenni.

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

Nem a felesleges nagyzolás volt a megrendelő célja ezzel a kis épülettel, hanem a nyugodt elvonulás és a környezet tiszteletben tartása. Erről szóló cikkünket a 162-es, 2020/6-os lapszámból közöljük.

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Egyszintes léptékű, barátságos családi ház épült Pilisborosjenőn, a Nagy-Kevély oldalában. Erről szóló írásunkat a 112-es, 2014/4-es lapszámból közöljük.

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

Megint itt a nagy nyári kánikula, ezért olyan Balaton környéki nyaralókat gyűjtöttünk össze, ahová mi is szívesen elvonulnánk pihenni.

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

Nem a felesleges nagyzolás volt a megrendelő célja ezzel a kis épülettel, hanem a nyugodt elvonulás és a környezet tiszteletben tartása. Erről szóló cikkünket a 162-es, 2020/6-os lapszámból közöljük.

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Szerényen bújik meg a Pilisben ez az emberarcú, nyeregtetős családi ház

Egyszintes léptékű, barátságos családi ház épült Pilisborosjenőn, a Nagy-Kevély oldalában. Erről szóló írásunkat a 112-es, 2014/4-es lapszámból közöljük.

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

7 csodás balatoni ház, amely megdobogtatja a szívünket

Megint itt a nagy nyári kánikula, ezért olyan Balaton környéki nyaralókat gyűjtöttünk össze, ahová mi is szívesen elvonulnánk pihenni.

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

„Télikabát méretű” ez az egyszemélyes ház Budakeszin

Nem a felesleges nagyzolás volt a megrendelő célja ezzel a kis épülettel, hanem a nyugodt elvonulás és a környezet tiszteletben tartása. Erről szóló cikkünket a 162-es, 2020/6-os lapszámból közöljük.

Hirdetés
2025/12024/12024/82024/72024/62024/52024/42024/32024/22024/12023/62023/82023/52023/72023/62023/42023/52023/42023/32023/32023/22023/22023/12023/12022/82022/62022/72022/52022/62022/42022/52022/42022/32022/32022/22022/22022/12022/12021/82021/62021/72021/52021/62021/42021/52021/32021/42021/32021/22021/22021/12021/12020/62020/82020/72020/52020/62020/42020/52020/42020/32020/32020/22020/22020/12020/12019/62019/82019/72019/52019/62019/42019/52019/42019/32019/32019/22019/22019/12019/12018/82018/62018/72018/52018/42018/32018/22018/12017/82017/72017/62017/52017/42017/32017/22017/12016/82016/72016/62016/52016/42016/3 2016/22016/12015/82015/72015/62015/52015/42014/42014/32014/22014/12013/62013/52013/42013/32013/22013/12015/32014/52014/62015/22014/72014/82015/1