Ez az ikerház két, teljesen egyforma félből áll, az elkülönülést csupán a színezés jelzi, de az mindenütt. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.
A Kapuvár melletti, alig 1500 lakosú Vitnyéd egy turista számára nem sok látnivalót tud kínálni – egy későbarokk templomon kívül csupán azt a rendezett, békés, a környező tájjal szoros kapcsolatot tartó összképet, amit egy hajdani Esterházy-birtok, ma pedig a Győr és Sopron közötti főút egyik csöndes kis állomása ígérhet.
A Kisalföld jellegzetes síkját ültetett erdősávok és kis tavacskák bontják meg errefelé. A község Kapuvár felőli új, nemrégiben felparcellázott része egy ilyen tó partján kialakított sportteleptől indul, innen fut tovább a (nem meglepő módon) Sport utca névre hallgató széles utca, két oldalán az utóbbi évek családiház-építési ízlésének legváltozatosabb alfajaival. Van itt téglaházhoz illesztett deszkaterasz, álgótikus ablakocskákkal tűzdelt sátortetős ház, a főhomlokzati parkolót szentéllyé avató, terméskővel burkolt palotácska, és hasonlók – egyszerű vagy izgága megoldások, a tulajdonló család vérmérséklete szerint, sokféle viszonyulást jelezve a közösség felé. De a földszintes, maximum tetőtér-beépítéses, sátortetős megjelenés egyöntetű, és színezés is megmarad a szokott változatoknál. Emiatt is szembetűnő az utca vége felé a ház, amelyik ugyancsak egyszintes, csakhogy a színezése hosszában kettévágja: egy halványsárga és egy pasztellrózsaszín félre. A szomszédos házakkal azonos szögű sátortető pedig a színfelező mentén megkettőződik – két tető, két lakás egy telken.
A Távol-Keletről származó, Magyarországon élő építész-designer, Pei Yee Yong ugyanis egy két, teljesen egyforma félből álló ikerházat tervezett erre a családi háznyi telekre. Az elkülönülést csupán a színezés jelzi, de az mindenütt: a homlokzati falakon, az utca felé konzolosan előrenyúló tető alatt kialakított kis fedett-nyitott előtér padozatán, sőt a mázas Creaton cseréppel fedett tetőkön és a lakások belső falain is egyöntetűen a sárga, illetve a rózsaszín uralkodik. Minimalista design a javából, építészetbe ültetve, a helyi hagyományokat követve, de a legkorszerűbb felszereltséggel: a bejáratok elbújnak a tornácszerűen kialakított előtérben, az utcai homlokzatot csupán egy-egy elektromosautó-töltő „díszíti”.
Belépve egy hagyományos hosszúház tárul fel, a bejárat mögött egy konyha-ebédlővel. Tovább – az ikerházat megfelező zárt fal mentén futó – széles folyosóra érkezünk, amelyre három hálószoba nyílik; hátul pedig a padlóig érő üvegfallal kialakított nappali néz a telek mögötti kis tóra. Hátrafelé megismétlődik az utcai homlokzati megoldás: konzolosan kinyúló tető véd egy nyitott teraszt, kis kerthez kapcsolódva, ahonnan közvetlenül ki lehet sétálni a tópartra. Egyszerű eszközök, kevés anyag, mindössze két szín: a rózsaszín, illetve sárga falakon, padlózatokon és a nyersfa beépített bútorokon kívül semmi más nem töri meg ezt a letisztult harmóniát.
Konzolosan kinyúló tető védi elől a kocsibeállót, hátul pedig a nyitott teraszt
Ötletben azonban nincs hiány: a szűkre szabott alaprajzot (a két lakás együtt összesen 150 négyzetméter) okosan használta fel a tervező. A folyosó egy része egy hosszú, sima fa pulttal dolgozószobává lett, a nappali teréből pedig egy nagyon meredek falépcső visz fel a tetőtérben kialakított vendégszobához – gyerekeknek és időseknek nem ajánlott itt felkapaszkodni, de a lépcső alatt faborítású ajtók mögé rejtett tárolóhelyek adódtak, és a folyosóról nyíló fürdő is kevés eszközzel, rendkívül ügyes helykihasználással van kialakítva.
A ház igazi szenzációja a fénykezelés, amit a tervező bravúrosan oldott meg: az utca felé egyáltalán nincs ablak, a szomszédok felé néző hosszanti homlokzatokon is csak egy-egy keskeny, lapos nyílást helyezett el mindkét oldalon, hátra, a tó felé azonban a földszinten a teljes szélesség üveggel nyílik fel, és fölötte a tetőtéri vendégszoba is kapott egy kerek kis „kémlelőt”, a folyosó pedig a tető belső felületén egy tetőablakot. Hogy honnan jön mégis annyi fény, amennyi az összes helyiséget elárasztja? A három hálószoba sorát egy három oldalról üvegfallal körülvett, intim belső kert szakítja meg a ház oldalfala mögött, ide felülről érkezik a fény, és innen szóródik szét a lakásokban. Zen kert, a padozatán apró kaviccsal, közepén egyetlen fával – amelyik belesimul a kötelező színvilágba, virágba borulásakor ugyanis rózsaszín, illetve sárga szirmokkal szórja teli a kis udvart. Két hálóból és a folyosóról lehet belépni a kertbe és élvezni a nyugalmát.
Hátul a nappali padlóig érő üvegfallal néz a telek mögötti kis tóra
Ennek a háznak a kulcsszava a védettség. Az előrenyúló tető védi az ide parkoló autókat, ugyanaz hátrafelé a teraszon pihenőket. A szomszédok tekintetét kizárják a majdnem zárt oldalfalak, a nem különösebben forgalmas utca embereit pedig a fal mögé rejtett bejárat. Kifelé tehát zártságot sugall az épület-kettős, belül azonban a terek szabadon áramlanak, egészen a hátul lévő kertig, és mindent átjár a természetes fény. A két lakás viszont nagyon szorosan összekapcsolódik. Az előtér keresztben átlátható, a két teraszt csak a színezés választja el egymástól, az alaprajzok egymás tükörképei.
A tervezői attitűd a keleti és a nyugati gondolkodás egyfajta szintézisét képviseli. A magyar kistelepülések lényege a szoros szomszédsági kapcsolat, ezt az építész nem a szomszédok felé néző oldalhomlokzatokra terhelte – tiszteletben tartva a lakók intim szféráját –, hanem a hátsó, tóra néző frontra, ahol a ház közvetlenül kapcsolódik a természetet közösen élvező falubeliek tevékenységéhez. Belül pedig az izgalmas, számunkra szokatlanul erősen uralkodó design a helyi asztalosok által gyönyörűen megmunkált fa felületekkel szépen simul a ház meditatív atmoszférájába.
Tervezés éve: 2019 – 2022
Kivitelezés éve: 2022 – 2024
Nettó alapterület: 99 m2 + 20 m2 terasz + 5 m2 padlás + 7,5 m2 belső udvar
Építészet és belsőépítészet: Pei Yee Yong (WY Design)
Engedélyes tervek: NT-NZS KFT.
Tájépítész: Csapó András
Bútortervezők: Kele Sára és Hevesi Annabella
További képek a cikk végén található galériában!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.