Kiváló lehetőség adódik azoknak a tervezőknek, akik nemzetközi szinten is szeretnék megmutatni magukat.
Az Év Tájépítésze Díj az aktív szakmagyakorlók egy rövidebb szakmai periódusának kiemelkedő – maximum 10 évre kiterjedő – teljesítményét és a szakmai innováció elismerését célozza. Az idei díjra február 21-ig lehet jelölést leadni és jelentkezni, amely során először egy képes szakmai önéletrajzot, majd a döntőbe jutott pályázóknak egy portfóliót kell beküldeniük. A tájépítészet sokszínűsége miatt a pályázatok vizuális és esztétikai szempontból nehezen összehasonlíthatók, ezért a portfólió célja nem csupán a projektek bemutatása, hanem a pályázó egyedi gondolkodásmódjának, személyiségének, következetes teljesítményének és példamutatásának megjelenítése.
Az Év Tájépítésze díj nyertese a Wienerberger Zrt. által felajánlott nettó 1 000 000 Ft, illetve a győztesen kívül négy döntős egyenként nettó 250 000 Ft pénzdíjban részesül. A közönségszavazás győztese értékes tárgynyereményt és további nettó 250 000 Ft pénzdíjat kap.
A fiatal tehetségeket is keresik
Ezzel párhuzamosan az Év Junior Tájépítésze Díj pályázatára is lehet jelentkezni április 18-ig. Ez kizárólag egyéni pályázók számára érhető el, és az egyetemi éveiket töltő, valamint az aktív, kreatív fiatal, pályakezdő tájépítészeket ismeri el. A pályázat célja, hogy egy konkrét tervezési feladaton keresztül bemutatkozhassanak a fiatal tájépítész tehetségek. Az idei verseny témája a „Belvárosi oázis! Avagy hogyan éljük túl a nyarat egy nagyvárosban?”, ahol a budapesti Nyugati téri autóbusz pályaudvar helyén a mai kor városi és klímaválságának kihívásaira reflektáló, élhetőbb városi tér kialakítására nyújthatnak be terveket a pályázók.
A beérkezett pályaművek értékelésekor a zsűri kiemelten figyel a szakmai innovációra, újszerűségre, társadalmi hatásosságra és korszerűségre, valamint arra, hogy a művek mennyire illeszkednek kulturálisan, környezetileg és gazdaságilag az adott területhez és a hely szelleméhez. Fontos szempont az integratív szemléletmód, a kreativitás és a problémamegoldó képesség, valamint a pályaművek kidolgozottsága, színvonala és prezentációs minősége. Emellett a hagyományos tájépítészeti értékek megjelenése, a klímatudatosság és a fenntarthatóság is hangsúlyos szerepet kap az elbírálás során.
Az Év Junior Tájépítésze díj nyertese a Wienerberger Zrt. által felajánlott nettó 250 000 Ft pénzdíjban részesül. Mindkét pályázat díjátadó gálájára 2025. május 8-án kerül sor. További információ ezen a linken.
Szintén rangos verseny Wienerberger által életre hívott és kétévente megrendezett Brick Award, amelyen a modern és innovatív téglaépítészet legkreatívabb példáit díjazzák a nemzetközi téglaépítészet független platformjaként. A pályaműveket öt kategóriában 2025. március 9-ig lehet benyújtani. A kritériumoknak megfelel minden kerámia építőanyag felhasználásával készült, 2022-ben, 2023-ban, 2024-ben vagy 2025 áprilisa előtt befejezett és átadott épület.
A nemzetközi szakmai zsűri a projektek értékelésénél kiemelt figyelmet fordít a kerámia építőanyagok kreatív és egyedi felhasználására az építészeti minőség, esztétika és design tekintetében. Emellett várnak minden olyan innovatív koncepciót tartalmazó pályaművet, amely a fenntarthatóságra és a megfizethetőségre összpontosít. Különös figyelmet kapnak azok a projektek, melyek a környezeti hatások csökkentését célzó energiahatékony megoldások integrálására, az alacsonyabb energiafogyasztásra, az újrahasznosítható anyagok használatára, az erőforrás-felhasználás fenntarthatóbb megközelítésére, a hulladék csökkentésére és újrahasznosítására, valamint a hatékony vízgazdálkodási stratégiákra, a vízpazarlás minimalizálására koncentrálnak.
A nevezés ingyenes, és egy online regisztrációs űrlap kitöltésével történik. Ez tartalmazza a projekt alapvető adatait, egy rövid, a projektet leíró tájékoztató szöveget, valamint az épületről készült képeket és terveket. A beküldéssel a résztvevők hozzájárulnak a benyújtáshoz, és ennek későbbi közzétételéhez. A nevezéshez videós segédlet is elérhető a vállalat weboldalán.
A Brick Award 26 fődíja – mely tartalmazza az egyik kategória díját is – 7000 euró (aktuális árfolyamon 2,9 millió forint). A négy további kategóriagyőztes egyenként 5000 eurót (aktuális árfolyamon 2,1 millió forint) nyer. Minden nyertes és jelölt meghívást kap a bécsi díjátadóra, ahol projektjeiket a döntőbe jutott 50 másik pályaművel együtt mutatják be, majd a közösségi médiában és a Brick Bookban, a díj hivatalos kiadványában is népszerűsítik. További információ ezen a linken.
Forrás: Sajtóinformáció
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.