TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2021-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal a BIS építészeit kérdeztük.
Munkáink egy jelentős része meglévő épületek átalakításáról, továbbgondolásáról szól. Bizonyára ennek hatása, hogy tervezői döntéseinknél fontos a természetes folytonosságra való törekvés. A három választott épület is e gondolat mentén került egy lapra. Mindegyik a maga nemében, léptékében találja meg az egyértelműségét. Köthetők a múlthoz, a környezethez, a funkcióhoz; viszont az „ismert” eszközökkel sikerül – akár használatban, akár hangulatban – valami „ismeretlent” is létrehozni.
A kelenföldi ELMŰ-alállomás homlokzata
Építészet: GUBAHÁMORI | Guba Sándor, Hámori Péter és Novák Sándor
Építészeti munkatárs: Konczos Kata
Fotók: Varga Marietta
„Az ELMŰ kelenföldi alállomásánál különleges táncot jár a napfény. A környezeti tényezők és mozgás hatására a GUBAHÁMORI-ék által komponált, homlokzaton elhelyezett porcelán- és üvegszigetelők folyamatosan változó képet adnak. Az iparban használatos – és korábban az épületben tárolt – tárgyak szépségében rejlő lehetőség felismerése ez, melynek eredményeként az ipari épület ékszerdobozzá válik.”
A kelenföldi ELMŰ-alállomás homlokzatáról az OCTOGON magazin 175-ös (2022/3-as) lapszámában megjelent „Magasfeszültség” című, Varga Marietta-képesszé erre a linkre kattintva olvasható.
Ötlakásos társasház a Bimbó úton
Építészet: Geon Építész Stúdió és Mérnöki Iroda Kft.
Vezető tervező: Pethő László
Építész tervezők: Álmos Gergely, Gulácsi Évi, Tóth Gábor, Wehner Viktória
Fotók: Juhász Norbert
„A századfordulós villáiról és modern építészeti örökségéről is ismert Bimbó úton szerény természetességgel foglal helyet a Geon Építész Stúdió társasháza. Sátortetős, monolitikus tömegével, szürkészöld, óvatosan textúrált vakolatával és utcafronti nyílás architektúrájával a környék történeti villáival kacsint össze kortárs módon, míg a kert felőli oldalon finom határozottsággal szabadul ki a kilátás felé. Közlekedőrendszere kompaktan fonódik kül- és beltér között, családi házas léptékével intimebb kapcsolódási lehetőségeket kialakítva a lakók közt. Csendben foglal helyet, ezzel a tulajdonságával hagyott mély nyomot egy délutáni séta során.”
Napsugaras családi ház Szegeden
Építészet: Théque Atelier | Álmos Gergely
Belsőépítészet: Théque Atelier | Bubla Ágnes
Fotók: Danyi Balázs
„Az egykor napsugár motívumokkal díszített, oromfalas, tornácos épületekből álló szegedi városrészt mára egy zártsorú, többszint magas településszerkezet váltott fel. Ebben találja meg helyét a napsugaras ház, mely a tornácos kialakítás átmeneti tereinek újragondolásával, visszafogott külsejével, anyaghasználatával egyszerre idézi az egykori jellegzetes épületek karakterét, és mutat irányt közvetlen környezetének továbbgondolására. A ház szíve, a belátásoktól mentes átrium egy olyan intim családi élettér, mely évszakról évszakra változik és a ház belsejének szerves részévé teszi a napfényt, a szelet, az esőt.”
A napsugaras szegedi családi házról az OCTOGON 166-os (2021/2-es) lapszámában megjelent „Napfényre fordulva” című cikkünk erre a linkre kattintva olvasható.
A BIS ajánlására a sorozat következő részében a batlab architects építészeit kérdezzük kedvenceiről.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.