TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2021-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal Zombor Gábort és az általa alapított monostudio-t kérdeztük.
„A »nemspekulatív« építészet érdekel. Ahonnan még nem szökött el a lélek. Leginkább otthonterek. Az élet apró origói: ahonnan kiindul – ahova visszatér az élet. Nemcsak, mint feladat mentes a pusztán képies építészeti köznyelv egyolvasatú üzeneteitől, hanem mint kis tett, az építészeti tettek legkisebbike sem vágyik begyűjteni a kétkattintásos hírnév csalóka fényeit. Kis tettek kis műtermei: az építészet origója: ahonnan kiindul és ahova visszatér az építészet. Ahol az elvégzett munka nem több és nem kevesebb, mint amennyit a feladat kíván. Azaz pont elegendő, teljes. A választás is »nemspekulatív«: a közeliek, a hozzám közeliek tervei, terei, otthonterei. Az én origóim” – mondja Zombor Gábor.
1. JK-ház, Budapest | Marp
Tervezők: Dévényi Márton / Gyürki-Kiss Pál (MARP) & Jakabfi-Kovács Boglárka
Munkatársak: Lukácsi Nóra, Polácsek Viola
Fotó: Jakabfi Balázs
„Van valami megnyugtató rendezettség, vagy inkább elrendeltség ebben a házban, az ötfős családnak otthont adó JK-házban. Bár öten voltunk mi is és elfértünk kisebb otthonokban, mégsem érzem egyetlen részletéből sem, hogy bármi túlzó, aránytalan lenne ebben a házban. Apró telke igényelt minden építészeti leleményt, hogy elférjen a családi sokaság. Formálásának minden mozdulata átgondolt és mértéktartó annak érdekében, hogy a szűkös külső keretek között született ház belül az élet minél nagyobb szabadságfokának jelentsen biztos kiindulópontot. Nagy szemekkel néz a tájba. Várja a családot. Nap nap után.”
2. Hóvirág – családi ház Nagykovácsiban | Hetedik Műterem
Építész tervezők: Biri Balázs, Szabó Levente DLA
Munkatársak: Breuer Anna, Dolmány Rita
Fotó: Danyi Balázs
„Gyönyörű otthon: ahol a lejt- és szintvonal metszéke adja az origót. Ezek állandó kettőse rendezi a teret: a szintvonal gyűrődéseiből és a lejtirányú táji látványból kihajtogatott ház, mint leolvasó berendezés fordul a Budai-hegyek felé, folyamatosan integrálja, helyezi önnön tudattalanába a látványt. Ház, melynek tereiben szerencsésen nem az építészet az úr, nem ő írja a hétköznapok történetét: hagyja, hogy a dolgok történjenek. Pedig ülhetne tort látványon, tájon, helyzeteken részleteivel, átgondoltságával, okos tér és anyagkapcsolataival maga is. Nem teszi. Bölcsen hallgat és mosolyog. Ezt a mosolyt utoljára talán a Tugendhaték villájánál láttam.”
3. Fészek Református Óvoda | D4 Építész Stúdió
Építész tervezők: Biró Béla, Fodor Dániel, Nagy Béla, Kállay Ferenc
Munkatárs: Balla Attila
Fotó: Varga Attila
„Az elemózsiás doboz az otthon kincseit rejtegeti: egynapi túléléshez való hidegélelmet, elegendő tartalékot ahhoz, hogy visszatérhessünk mikrokozmoszunkba, és onnan újratöltve ismét nekiindulhassunk vele a valóság nevű makróvilágnak. Egy ilyen csomagolt, kis szelet otthon jobbára az óvoda foglalkoztatója. Pár évnyi origó-érzet, mely megteremti a hitet, hogy van még hely az igazi otthonon kívül, mely befogad, ahol szeretnek és szerethető tudok lenni. A Fészek Református Óvodának négy ilyen kis origója van, ahol az uniformitás egyediségbe oldódik, ahol játék a tér és az otthonon túl megvan a felnőtt világ modellje, a nagyba csomagolt közösségi terek átlátható, biztonságot adó hálója. Jó lehet itt otthon lenni, jó lehet itt otthont lelni.”
A monostudio ajánlására a sorozat következő részében Szabó Leventét (Hetedik Műterem) kérdezzük kedvenceiről.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.