TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2021-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal a Nanavízió építészeit kérdeztük.
1. Úri utca 72. tudományos központ
Tervezés: 2015–2019
Kivitelezés: 2019–2021
Tervező: Gingko Architects
Fotók: Danyi Balázs
„Az az érzékeny, de határozott hozzáállás, amellyel ehhez a műemlék épülethez nyúltak a tervezők, példamutató. A tervezést gondos kutatás alapozta meg, a házon minden részlet megalapozott döntés eredménye. A mértéktartó, csendes »nagy egész« izgalmas, mai finomságokkal egészül ki, így egyszerre érezhető kortalannak és kortársnak az épület. A kortárs kéz nyoma az épület külsőjén alig, talán csak a perforált fém spalettákat közelebbről megnézve észrevehető, a belsőben viszont bátrabban megjelenik. A belsőépítészet nagyszerű anyag- és színharmóniája, átgondolt részletei kiemelik a műemlék épület karakteres elemeit.”
Zsoldos Anna, az Úri utca 72. szám alatti tudományos központról írt „Kortárs és historikus üdítő elegye” című cikke az OCTOGON magazin 174-es (2022/2-es) lapszámában olvasható.
2. A kolozsvári Tektum Arhitectura új irodaháza
Tervezés: 2016–2018
Kivitelezés: 2018–2021
Tervező: Tektum Arhitectura
Fotók: Alexandru Fleseriu
„Az apró telekre épült irodaház remek példa arra, hogy egy tökéletes illeszkedés nem kell, hogy rejtőzködés legyen: egy erős állítás és ugyanakkor szelíd jelenlét egyidejűleg megvalósítható. Egy korábbi épület lebontásával kiszabadul a középkori városfal, ami egy háromszintes lakóházzal fogja közre ezt beékelődő házat. A homlokzat visszaléptetésével feltárul a városfal, az épület a népmesei okos lány furfangos megoldásaihoz hasonlóan egyszerre ott is van és nincs is, illeszkedik és határozottan megkülönbözteti magát szomszédaitól. Az épületet nézve az az érzésünk, hogy az itt feltett kérdésre ez a legjobb, de méginkább az egyetlen lehetséges válasz.”
Moscu Katalin, a kolozsvári Tektum Arhitectura új irodaházáról írt „A városfal éke” című cikke az OCTOGON magazin 174-es (2022/1-es) lapszámában olvasható.
3. Cikcakk lakóház
Tervezés: 2015
Kivitelezés: 2016-2021
Tervező: LAB5 architects
Fotók: Batár Zsolt
„Évek óta kísérjük figyelemmel, vagy inkább csodáljuk, amit a Lab5 csinál a budapesti lakóparktervezés műfajában. Ez egy kemény liga: a beruházó a lehető legmagasabb profitot szeretné elérni és ez általában a legtöbb eladható négyzetmétert jelenti az adott telken. Nagyon nehéz ebből építészetet csinálni, de a Lab5-nek ez folyamatosan sikerül. Az egyik kedvencünk a Cikkcakk, sok benne a játék, de okos eszközökkel, ezért nem is válik infantilissé. Kedvenc viccünk a házon az az érzékcsalódás, ahogy a lapostető magastetőnek álcázza magát.”
A Cikcakk lakóházról írt korábbi cikkünk ITT olvasható.
A Nanavízió építészeinek ajánlására a sorozat következő részében a Losonczi Júliát ( BIS, Gingko Architects) kérdezzük kedvenceiről.
Nanavízió | Web | Facebook | Instagram
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.