TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2022-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal Major Zoltánt és Müllner Pétert, a Partizan Architecture építészeit kérdeztük.
Az általunk választott épületek legfontosabb közös jellemzője, hogy mindhárom csupán egy építőanyagból készült. Fa, tégla, beton. Formájuk és szerkezetük az anyagválasztás egyértelmű következményei. Kerülik a kortárs igényekből fakadó részletmegoldásokat, nem határozható meg a kor, amelyben épültek. Az építés ősi, egyetemes korszakokon átívelő gondolkodásmódját keresik és igyekeznek a jelenben megvalósítani azt. Időtlen monolitok.
1. Madárvárta
Tervezők: Andrea Deplazes, Moravánszky Ákos, ETH hallgatói
Helyszín: Kis-Balaton
Tervezés: 2013
Fotók: Partizan Architecture
„Az építmény egy nyári alkotótábor keretében valósult meg. A hasított akác alapelemeket egymásra helyezve, rögzítés nélkül építették fel az egymásba kapcsolódó, kör alaprajzú kupolás tereket.”
2. Orosz ortodox templom
Tervezők: Váncza László, Váncza Márk, Ferenczy Kinga – Váncza Művek
Helyszín: Hévíz
Tervezés: 2017-2019
Fotók: Danyi Balázs
„A kilencosztatú kupolás templomteret moldáviai hagyományos kőművesek építették pusztán kisméretű tömör téglát felhasználva.”
3. Rudapithecus Látványtár
Tervezők: Narmer Építészeti Stúdió, BME Építőművészeti Doktori Iskola
Helyszín: Rudabánya
Tervezés: 2011-2016
Fotók: Danyi Balázs
„A paleontológiai területet bemutató védőépület és a hozzá tartozó kilátók és pihenőpontok egynemű, a vasérc színére emlékeztető pigmentált betonból készültek.”
A Rudapithecus Látványtárról írt „Kapocs” című cikkünk az OCTOGON magazin 135-ös (2017/3-as) lapszámában jelent meg, online ITT olvasható.
A Partizan Architecture ajánlására a sorozat következő részében Sági Gergelyt, az aeter építésziroda alapítóját kérdezzük kedvenceiről.
Partizan Architecture | Web | Instagram
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.