TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2022-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal Studio Nomad építészeit kérdeztük.
„A válogatásunkban »nem tipikus« építészeti projektek szerepelnek, vagyis olyan helyzeteket emeltünk ki, ahol az építészeti tervezés valamilyen szempontból többszörösen komplex, sokszor hosszú éveken keresztül tartó folyamat. Ezzel olyan építészeti értékekre szeretnénk rámutatni, amelyeknek alapja, hogy a folyamatban az építész hogyan tud a megbízóval, a lebonyolítóval vagy akár a társtervezőkkel a folyamatosan változó körülmények között úgy együttműködni, hogy a komplex folyamat végeredménye egy példaértékű alkotás lehessen” – jegyezték meg a tervezők.
1. Sikló épület
Tervezés: 2017-2021
Kivitelezés: 2019-2022
Építész tervező: Térhálózat – Korompay Attila
Építész munkatárs: Ördög Evelin
Generál tervező: SBS-KOMIR Kft. Benedek András
Fotók: Viktorin Krisztián – Sugar and Salt
„A Mosoni-Duna torkolatánál, a Szigetköz keleti végénél létesítendő árvízkaput eredetileg egy szigorú vízügyi mérnöki létesítményként tervezték meg. Amikor végül lehetőség nyílt a megvalósításra, a vízügyi mérnökök teret adtak az építészeti tervezésnek. Ennek az együttműködésnek köszönhetően végül nem csak az árvízkapu és a hajózsilipet kiszolgáló Üzemviteli épület, hanem az átvezető híd és maga a vasbeton műtárgy is építészetileg átgondolt egységgé váltak, melyet tájépítészetileg megtervezett környezet vesz körül. A jelentős tájalakítással járó építkezés így egy tájba illesztett infrastrukturális létesítménnyé, az Üzemviteli épület pedig egy irányítási, oktatási és látogatóközponti szerep betöltésére alkalmas fókuszponttá vált.”
2. M3 metró felújítás
Tervezés: 2014-2020
Kivitelezés: 2020-2022
Építész tervező:
Deák tér: Paragram Stúdió – Csapó Balázs, Germán Tibor, Gurdon Balázs, Hargitai Bence
Ferenciek tere: A Plusz Stúdió – Kosztolányi Zsolt, Klopp András
Generál tervező: Főmterv Zrt.
Építész generáltervező: Paragram Stúdió
Fotók: Danyi Balázs
„Idén 20 éves minden idők egyik legjobb magyar filmje, a Kontroll, aminek a forgatási helyszínei többek közt az akkor hasonló korú M3 metróállomások voltak. Hogy mit jelentenek egy város életében a földalatti helyszínek, azt nehéz megfogalmazni, inkább hangulatok vagy történetek tudják ezt elmesélni. Az pedig, hogy a következő generációknak milyen képe lesz Budapestről, arra biztosan a mostani felújításnak is hatása van. Építészeti szempontból sem könnyű összefoglalni egy ekkora projektet, hiszen a földalatti infrastruktúra minden elemének elhelyezésétől kezdve az utastájékoztató rendszerek ergonómikus kialakításáig nagyon szerteágazó a projekt, amely a mostani felújítással egységes, izgalmas és szerethető arculatban valósul meg, tisztelegve az eredeti kialakítás designja előtt is, úgyhogy reméljük, jó évtizedeknek néz elébe a város.”
3. Majk, kamalduli remeteség
Tervezés: 2015-2020
Kivitelezés: 2018-2022
Műemléki helyreállítás tervezője: NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Vezető tervező: Máté Zsuzsanna vezető tervező
Építészek: Lénárd Márton, Fábiánné Vogel Eszter
Fogadóépület tervezése: Archiflex Stúdió Bt.
Építész: Lente András
Kerttervezés: Garten Studio
Kerttervezők: Steffler István, Szloszjár György, Böhm Gábor
Fotók forrása: ITT
„A Kastélyprogram keretében megvalósuló értékmentés egyik kiemelkedő példája a majki kutatás és felújítás. A kamalduli rend tagjai remete életmódot folytattak, és évente csak pár nap erejéig függesztették fel némasági fogadalmukat. Ezen cikk terjedelme is kevés ahhoz, hogy a projekt érdemeit kifejtsük, ezért némán szemléljük az épületeket. A felújítás kialakításában és részleteiben is egyedülálló, mint ahogy a fogadóépület is szép kortárs kiegészítése az együttesnek.”
A Studio Nomad ajánlására a sorozat következő részében Korompay Attilát / Térhálózat Kft. kérdezzük kedvenceiről.
Studio Nomad | Web | Facebook | Instagram
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.