TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.
Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2022-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal a BIVAK ajánlására Turóczi Áron Mátyást kérdeztük.
Nagyon megtisztelő, hogy a BIVAK stúdió kedvencei közé választotta a kísérleti házikót. Az elmúlt években több olyan építészeti projekt született, amelyek közel állnak hozzám. A választott munkák közös pontja az alacsony energiával történő beavatkozás, az időtlen és a korszerű tér kapcsolata.
1. Csűr átalakítás Csíkszeredán
Építés éve: 2020-2022
Tervezők: Egyed Csongor és Egyed János
„Az elmúlt években egyre inkább felértékelődött az erdélyi épített környezetünk megóvása, meglévő épületállományunk újraértelmezése. Csíkszeredában egy csűr átalakításnak voltam megfigyelője. Az épületet Egyed Csongor és Egyed János építészek közösen tervezték, részben saját kezűleg újítottak fel. A projekt különlegessége abban rejlik, hogy a csűrben három különböző funkciót helyeztek el. Az egykori csűrközben kézműves üvegműhely kapott helyet, az istállóban építész- és coworking iroda, a padláson pedig stúdiólakás létesült. A stúdió és a lakótér szorosan kapcsolódnak egymáshoz, a terek atmoszférája nagyon jó hangulatú az otthonosság érzetét hordozza. Az építészeti részletek igényesek, finoman illeszkednek a csűr karakterébe.”
2. Tampoi Napiskola Himaláján
Építés éve: 2017
Tervezők: Irimiás Balázs, Szelecsényi Balázs, Bárdi Emese, Kacsó János, Fehér Anna
„Nagyon izgalmas feladat lehet extrém körülményekhez igazodva oktatási teret tervezni, építeni. A helyi erőforrásokból készült, fűtőeszközöket nélkülöző és a nap melegével működő iskola nagyon inspiráló példa, hogyan lehet az építészet eszköztárával reagálni egy rendkívüli környezetben élő közösség szükségleteire. A napiskola tömege feszes és racionális. A lokálisan felhasznált anyagok, a lábazati kő és vályog vakolat a tájba kapcsolják az iskolát. A déli üvegfelület egyfelől biztosítja tanítási időben a terem megfelelő hőmérséklet, másfelől karakterjegye is az épületnek.”
3. Szentendre, Pismány 100 éves gyümölcstárolóból otthon
Tervezés éve: 2020
Kivitelezés: 2020–2023
Tervező: Fábián Gábor DLA, Fajcsák Dénes – arkt építész stúdió, Juhász Veronika – projectroom
Fotók: Juhász Veronika
„A gyümölcstároló otthonná alakítása kiváló példája annak, amikor a meglévő térstruktúrában csak észre kell venni az új hely potenciáját. A tér szervezése könnyed és letisztult. A régi és az új felületek jó párbeszédet képeznek, így hangsúlyossá válik a meglévő kőfalak plaszticitása. A lakás centruma a nappali, ehhez kapcsolódik az ezt körbeölelő áramló tér, szervezi funkciókat és kapcsolatot teremt a kerttel. Egyfajta kinti belső tér, amely megőrzi az egykori tároló (tornácának) emlékét.”
Turóczi Áron Mátyás | Instagram
Turóczi Áron Mátyás ajánlására a sorozat következő részében a Mókembé építészeteit kérdezzük kedvenceiről.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.