Tudósok Fája

Saxon-Szász János + 3h építésziroda (Gunther Zsolt, Kállay Gábor, Fekete Nóra) megvételt nyert munkája az MTA Tudománytér pályázatára.

Lépték/Lépésváltás a Széchenyi István téren – dimenzióváltás a tudományban mottóval adta be pályázatát Saxon-Szász János és a 3h építésziroda (Gunther Zsolt, Kállay Gábor, Fekete Nóra) a Magyar Tudományos Akadémia által a székháza előtt felállítandó köztéri műalkotás létrehozására kiírt pályázatra. 
 

 

A pályamunka reagál a rend és a káosz dichotómiájára, amely a tudomány egyik központi kérdése az ókori görögök óta. A tudomány szereti a rendezettséget, a bizonyított és leírható törvényszerűségekben hisz. Ezzel szemben áll a természet látszólagos káosza. A tudomány ebből a vélt rendetlenségből igyekszik rendet teremteni kutatási folyamatai során. Pályázatunk nem a tudomány egy sajátos területére koncentrál – bár bizonyos, határozott irányok kiérezhetők belőle –, sokkal inkább a tudomány fent említett általános kérdését tartja fókuszban.

A fa ősidők óta kiemelt szerepet tölt be a különféle kultúrákban. Konkrét biológiai jelentésétől eltérően megjelenik mítoszokban, vallásokban, népmesékben, az irodalomban és a képzőművészetben, de a tudományban sem maradt meg csak az eredeti jelentésénél. Pályaművünk, a Tudósok fája, mint interaktív tér-jel gondolati ihletője az Édenkertben rejlő „Tudás fája”, a tudomány jelképe. A tudomány egésze az emberiség tudósainak kis lépéseiből, zseniális felfedezéseiből adódik össze, így összpontosul a sokaság az egyben. A Tudósok fája a szerteágazás és az összerendeződés, az azonos, de különböző léptékű formák oda-vissza hatásának terepe.

A Széchenyi István tér felől, a Magyar Tudományos Akadémia épületébe való ki-bejárás a Tudósok fáján keresztül lehetséges. A tudomány kertjéből kisarjadó fa-szerű térburkolat elemei, a tudományágak szerves, egymásra épülő összetettségét, egyben a tudós közösség sokaságát jelképezik. A Tudósok fája bejárható utat kínál az Akadémia 200 éves múltja, jelene és jövője között. A struktúra osztottsága a természet törvényszerűségeinek növekedési elvét követi, s miközben térburkolatként urbánus területen fekszik, kapcsolatot épít a park ősfáival, zöld területeivel. 

 

 

A térburkolat formái az Akadémia előtt síkban terülnek el, ennek centrumában – a főbejárat ellenpólusaként – áll a tér-jel, amely három dimenzióban oldódik fel a rendezetlenségben. A magasba törő tér-jel igyekszik kiszökni fizikai világunkból, még kisebb részegységekre bomlik, mint a 2 dimenziós eredője, s egyre inkább a súlytalanság érzetét kelti. Az alkotás összelemszáma meghaladja az Akadémia fennállásának évszámát, és a 200. elem külön anyagot és megvilágítást kap, mely ennek az évfordulónak állít emléket.

 

 

Az „elanyagtalanított” tér-jel egyben interaktív fény-jel, mely kapcsolatban van a MTA épületén belül folyó munkával, és fénymodulációival visszahat a kutatások eredményeire, a tudományos és művészeti történésekre, interdiszciplináris módon képviseli a tudomány és a művészet kapcsolatát. Az Akadémia előterében rendezett kiállítások egy-egy aspektusára, vagy éppen mondanivalójára tud reflektálni egy autonóm művész, aki a külső tér-jel fénykompozícióját generálja. A tér-jel története tovább íródik, újabb jelentésekkel gazdagodik. Nem állandó alkotás jön létre, hanem egy folyamatosan változó, több művész interakciója által beindult alkotási folyamat válik láthatóvá, amely a tudományos módszertan jellegével párhuzamosan működik.

 

 

3h Építésziroda | Web | Facebook | Instagram
Saxon-Szász János
Web | Facebook | Instagram

 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Tudósok Fája

Tudósok Fája

Saxon-Szász János + 3h építésziroda (Gunther Zsolt, Kállay Gábor, Fekete Nóra) megvételt nyert munkája az MTA Tudománytér pályázatára.

Hétszáz méter hosszú épület is lesz az új sencseni egyetemi campuson

Hétszáz méter hosszú épület is lesz az új sencseni egyetemi campuson

A Design és Innovációs Intézet számára épülő új egyetemi campust a francia Dominique Perrault Architecture és a kínai Zhubo Design tervezte.

A múlt építményeinek hasznosítási lehetőségei a kortárs építészetben

A múlt építményeinek hasznosítási lehetőségei a kortárs építészetben

Kovács Csaba építész habilitációs előadása a zoomon látható lesz.

Hirdetés