Az iskolai tereket régóta tanulmányozó CAN Architects csapata most a mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium belső tereit újította meg. Erről szóló cikkünk a 197-es, 2025/1-es lapszámunkból közöljük.

Pietas et litterae: Kegyesség és tudomány – „sajátos életeszményének rendező elve, amelyet magyarra csak jobb szó híján fordíthatunk kegyeletes lelkülettel. Valami okos és mégis gyöngéd érzelmekkel átszőtt alapmagatartást jelent ez a szó, tiszteletet a teremtés minden értéke iránt, családias közvetlenséget, amellyel az ember megtalálja helyét a teremtő és megváltó Isten terveiben, és tevékenyen, de szerényen igyekszik előmozdítani a közösség javát.” (Jelenits István)

A mosonmagyaróvári piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda közel 300 éves múltra tekint vissza. Az egykori Habsburg hercegi kastély és városháza épületei közé költözött az 1739-ben alapított óvári kisgimnázium, ahová az alapítók piarista szerzeteseket hívtak tanítani. A folyamatosan fejlődő, idővel a városi tömböt szövevényesen belakó iskola az 1948-as államosításig működött. Ezután az Ipari Tanulóintézet és Levéltár költözött a helyére, majd a rendszerváltozás után – visszatérve a gyökerekhez, a több száz éves lelki-szellemi örökségre építve – ismét piarista iskolaként indul újra, folytatva oktatási és nevelési munkáját.

1739 óta az egykori Habsburg hercegi kastély, később levéltár, épületei adnak otthont az óvári piarista gimnáziumnak1739 óta az egykori Habsburg hercegi kastély, később levéltár, épületei adnak otthont az óvári piarista gimnáziumnak

A piarista tanító szerzetesrend magyarországi tartományfőnöksége – az országban a nyolc helyszínen jelen lévő iskola működési feltételeinek biztosítását követően – a rendalapító, Kalazanci Szent József 400 év távlatából is radikálisnak és időszerűnek tekinthető alapelvei mentén, az utóbbi évtizedekben zajló pedagógiai paradigmaváltással párhuzamosan döntött a megújulás mellett. A Piarista Rend Magyar Tartománya egy külön munkacsoportot is megbízott a komplex szemlélet összegzésére, melyhez el is készítették a Piarista tér 2.0. című dokumentumot. Ez mintegy sorvezetőként szolgálta mind a piarista közösséget, mind a tervezői csoportokat.

„A piarista tér a személyes találkozások helye: találkozások egymással, önmagammal, Istennel, melyek fejlesztenek (újabb és újabb tereket nyitnak) és tanulásra adnak lehetőséget.” Ebben a szellemben a pedagógiai megújulás szinte minden magyarországi piarista helyszínen térbeli változásokkal együtt történik: új iskolák, épületrészek és felújított tanulási terek biztosítják, hogy az oktatási modellek változása minél teljesebben valósulhasson meg. A CAN Architects csapata irodalapításuk óta az iskolaépítészet, tanulási és fejlesztő terek elmélyült kutatásának, innovációjának hazai úttörői. A projektjeikben a kutatási eredményeik érzékeny alkalmazásával teszik munkásságukat hitelessé és referenciaértékűvé akár a Szentpéterfai Általános Iskola épületére, akár a sutos- és forgó-tanterem fogalmaira, akár a PPKE Campus vagy a biai Református Általános Iskola tervpályázatának jövőbe mutató megoldásaira és természetesen a Bazalt Iskolára gondolva.

A gimnázium központi eleme az épületszárnyakkal közbezárt, üvegtetővel lefedett belső udvarA gimnázium központi eleme az épületszárnyakkal közbezárt, üvegtetővel lefedett belső udvar

A Piarista Tér gondolatisága és az iroda tanulási terek iránti szenvedélye szerencsésen találkozott a Scholae Piae – Mosonmagyaróvári Piarista Iskolaközpont 2018-ban induló tervezésével. A hazai tervezési gyakorlatban egyedülállóan, kétéves közösségi tervezés, egymásra figyelés és együtt gondolkodás folyamatában fogalmazódtak meg a pedagógiai-téri összefüggések, a piarista szellemiségben gyökerező, gyermekközpontú építészeti válaszok.

Ennek eredménye a 21. századi iskola modellje lett, amely „visszanyúl a piarista rendalapító, Kalazanci Szent József által megfogalmazott pedagógiai alapokhoz: a gyermekközpontúság, a személyesség pedagógiája, a közösségi tanulás, a formális és nonformális nevelés integrációja, a szakértői gondolkodás és a használható tudás összecsengenek a kortárs 21 CLD (21st Century Learning Design) és SCL (Student-Centered Learning) módszerekkel. Az együttműködés, a tudásépítés, az önszabályozó tanulás, az innováció és a valós problémák megoldása mind olyan nyitott kérdéseket tesznek fel, amelyek kutatáson és csoportmunkán keresztül megközelíthetők. „Az ilyen munkához másféle iskolai tér szükséges” – fogalmaznak a tervezők.

Sajnos a Scholae Piae nagyszabású tervei és új helyre való elköltözése nem tudott megvalósulni, de az iskolában tanuló és tanító közösség gyarapodása szükségessé tette a bővülést, téri megújulást és egyben talán előrevetíti a meglévő teljes iskolai tömb ütemezett megújítását is. A folyamat kezdő lépéseként a frissen átadott gimnáziumi épületrész valósult meg, melybe a közösségi tervezés folyamatában felhalmozott tudás mélyen beépült. A levéltár helyi védelem alatt álló egyemeletes sarokházának lényegi átalakulásáról kívülről szinte csak az égszínkék kapu és ablakok árulkodnak.

A piarista terminussal ún. „Tanulási tájnak” nevezett hely figyelemfelkeltő, kékre festett, lépcsős, szoborszerű alakja szervezi és határozza meg a teretA piarista terminussal ún. „Tanulási tájnak” nevezett hely figyelemfelkeltő, kékre festett, lépcsős, szoborszerű alakja szervezi és határozza meg a teret

Mértéktartó, gondos műemlék-felújítási elveket követő és a történeti városképbe illeszkedő homlokzatán csak apró részletekben érhetők tetten a beavatkozás megfontolt nyomai. Az épület igazi értéke – a minden szegletében a legtágabban értelmezett tanulást szolgáló téri gazdagság – a kapun belépve mutatkozik meg. Ez a kifelé fegyelmezett, visszafogott külső és a belső, nem konvencionális térbeli gazdagság egyben akár a rend hagyományának és haladó pedagógiai elveinek, de akár egy művelt gimnazista ifjú eszménykép metaforájának is tekinthető.

A gimnázium központi eleme az épületszárnyakkal közbezárt, üvegtetővel lefedett belső udvar, és ebben a teret szervező és figyelemfelkeltő, kékre festett lépcsős tanulási táj szoborszerű alakja. Az egykori kapualjon keresztül lépünk az udvarhoz, ahonnan mind a földszinti árkádsor, mind az emeleti áttöréseken keresztül érzékelhető a terek rendszere, és a lépcsős struktúra könnyen értelmezhető közlekedési útvonala átláthatóságot és ezzel együtt a biztonság és otthonosság érzetét is nyújtja.

A terek néhol determináltságukkal, máshol nyitottságukkal inspirálják és teszik lehetővé a gimnazisták számára saját tanulási folyamataik alakításátA terek néhol determináltságukkal, máshol nyitottságukkal inspirálják és teszik lehetővé a gimnazisták számára saját tanulási folyamataik alakítását

Bejárva a felfedezésre inspiráló, oktatási és közösségi térként is működő lépcsős tanulási tájat és az ehhez szervesen csatlakozó térsorokat, rendkívül gazdag, összefüggő térbeli helyzetek tárulnak fel. Ezek a terek néhol determináltságukkal, máshol nyitottságukkal inspirálják és teszik lehetővé a gimnazista korosztály számára saját tanulási folyamataik alakítását. A szabálytalan alaprajzú udvar homlokzataitól eltartott, attól az érkezési oldalon kissé elforduló tárgy minden felületével, minden oldalával eltérő teret alakít maga körül – alatta alacsony, leülésnyivel süllyesztett kuckót, oldalt az árkádokkal kommunikáló surranót, szűkebb oldalán takart vizesblokk-bejáratokat, mögötte kis fedett teresedést.

A lépcsős tanulási táj alsó része előadó-szerűen van kialakítva, efölött a köztes szinten a tér fókuszpontjaként ható kiscsoportos terasz található. Innen az emeletre lépcső és akár karzatként is használható híd vezet. E híd köti össze és biztosítja a körbejárhatóságot az emeleten: a két oldalon az eredeti folyosón, a szomszéddal határos traktusban a nyitott „tanuló tájon” keresztül, ami nagyméretű nyílásokon át kapcsolódik a fedett udvarhoz. Mindez átlátásokat, vizuális kapcsolatokat teremt a térrészek között, erősítve az összetartozás érzését is.

Fotó: Auxner Péter

Szintenként négy-négy osztályterem található, mindegyike közvetlenül a központi térsorból nyílik, az udvar köré szervezetten. A termek az épület szerkezeti rendszeréből, a kötöttségekből adódóan téglány alaprajzúak, és hagyományos tantermi arányokat követnek. A meglévőségek miatt a tantermeknél sajnos nem valósulhatott meg az innovatív pedagógiai elvekkel konform alaprajzi, pl. a „forgó tanteremi” elrendezés, de ezt ellensúlyozandó a tantermekben megfelelő infrastruktúra előkészítésével lehetőség van az átrendezésére.

A CAN Architects tervezési módszertanára jellemző a komplex építészeti kérdésekre konzekvens, mélyen átgondolt választ kereső alapállás. Az épület részleteinek építészeti megfogalmazásában egyszerre figyelhető meg a játékosság és a határozottan megrajzolt karakteres elemek együttese. Számomra különösen kedves pl. az eredeti történeti ablakok sokféleségének megtartása, emellett az új helyzetekben kortárs szerkezetek magától értetődő alkalmazása, és az eredeti részletek átértelmezése – például az erkéllyé alakított eredeti vörös márvány függőfolyosó részlete, amelyek mélyen kifejezik a folytonosság, a tökéletlenségben rejtőző szépség, a továbbépítés magától értetődő természetességét.

Biztos vagyok benne, hogy a gimnázium új otthonra lel az inspiráló, közösségformáló terekben, és bízom benne, hogy ugyanebben az előremutató szellemben lehetőség nyílik majd a teljes iskolaegyüttes átalakulására is.

Tervezés éve: 2021

Kivitelezés/átadás éve: 2025
Nettó/bruttó terület: 1395/1765 m2

Építész vezető tervező: CAN Architects (Cseh András DLA, Élő József, Köninger Szilárd, Németh Dávid, Tátrai Ádám)

Építész munkatársak: Horváth Márton, Vadász Vanessza
Tudományos dokumentáció: Erős Erika


További képek a cikk végén található galériában!
 

1 / 9 fotó



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Az ország bölcsőjének történeti építészetéből is merít a Robert Gutowski Architects legújabb bővítése. Erről szóló írásunk a 197-es, 2025/1-es lapszámunkból közöljük.

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

A Móricz Zsigmond körtér mellett lévő gimnázium új épületét az Óbuda Építész Stúdió tervezi.

Egymást erősítő rétegzettség

Egymást erősítő rétegzettség

Erdély építészeti metaforája a Kolozs megyei Gyalu kastélya

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Az ország bölcsőjének történeti építészetéből is merít a Robert Gutowski Architects legújabb bővítése. Erről szóló írásunk a 197-es, 2025/1-es lapszámunkból közöljük.

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

A Móricz Zsigmond körtér mellett lévő gimnázium új épületét az Óbuda Építész Stúdió tervezi.

Egymást erősítő rétegzettség

Egymást erősítő rétegzettség

Erdély építészeti metaforája a Kolozs megyei Gyalu kastélya

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Évszázadok rétegei között most kortárs értékkel is bővült az esztergomi Ferences Gimnázium

Az ország bölcsőjének történeti építészetéből is merít a Robert Gutowski Architects legújabb bővítése. Erről szóló írásunk a 197-es, 2025/1-es lapszámunkból közöljük.

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

Négyszintes sportközpontot kap a Szent Imre Gimnázium

A Móricz Zsigmond körtér mellett lévő gimnázium új épületét az Óbuda Építész Stúdió tervezi.

Egymást erősítő rétegzettség

Egymást erősítő rétegzettség

Erdély építészeti metaforája a Kolozs megyei Gyalu kastélya

Hirdetés
2025/12024/12024/82024/72024/62024/52024/42024/32024/22024/12023/62023/82023/52023/72023/62023/42023/52023/42023/32023/32023/22023/22023/12023/12022/82022/62022/72022/52022/62022/42022/52022/42022/32022/32022/22022/22022/12022/12021/82021/62021/72021/52021/62021/42021/52021/32021/42021/32021/22021/22021/12021/12020/62020/82020/72020/52020/62020/42020/52020/42020/32020/32020/22020/22020/12020/12019/62019/82019/72019/52019/62019/42019/52019/42019/32019/32019/22019/22019/12019/12018/82018/62018/72018/52018/42018/32018/22018/12017/82017/72017/62017/52017/42017/32017/22017/12016/82016/72016/62016/52016/42016/3 2016/22016/12015/82015/72015/62015/52015/42014/42014/32014/22014/12013/62013/52013/42013/32013/22013/12015/32014/52014/62015/22014/72014/82015/1