Akadémiai székfoglaló a Vigadóban, 2021. június 21-én

Az MMA székházában, a Pesti Vigadóban június 21-én 10.00 órától Vadász Bence építész, az MMA levelező tagja „Építészeti kóborlások" Családi inspirációk biztonságából a határmezsgyék felfedezéséig címmel tart székfoglaló előadást.

Vadász Bence laudátora Ferencz István építész. A program levezető elnöke Turi Attila építész. Az elnökség képviselője Marosi Miklós építész. 

 

"...talán ez a jelenlegi pillanat-, ez a komponálási szakasz az, amely esszenciálisan összegzi azt a „személyes építészettörténetet", amelyet a szívemben, a zsigereimben és a tudatomban őrzök, használok, és amely azt is megengedi, hogy eltávolodjak tőle, - hogy különleges-, eddig számomra ismeretlen és csodálatos építészeti vidékekre merészkedjek."

Ezt az örökséget, szívében, elméjében és kezében tartva készítette Vadász Bence a már szabadabban komponált épületeit. 

Vadász Bence építészcsaládban született Budapesten, 1964. 10. 22-én született Pöhl Veronika főiskolai tanár és Vadász György Kossuth díjas építész, egyetemi tanár, a Nemzet Művésze gyermekeként. Szakmai tanulmányait a BME Építészmérnöki Karán kezdte, majd Mesteriskolát végzett a Magyar Építőművészek szövetségénél, később a Breuer Marcel Doktori Iskolát PJTK-án, ahol summa um laude DLA címet szerzett . A diploma megszerzése után az ARTUNION – Széchenyi Építész Stúdióban  tervezőként helyezkedett el. Majd a Pécsiterv budapesti irodájának vezető tervezője, 1991-ben a Vadász és Társai Építőművész Kft. vezető tervezője volt. 1999-ben a Vadász és Társai Építőművész Kft. irodavezető helyettese, majd egy évvel később irodavezetője lett. Több mint 25 éve vesz részt az egyetemi és főiskolai oktatásban, - a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési, Lakóépülettervezési, valamint Rajzi és Formaismereti Tanszékein, - és az Ybl Miklós Főiskolán – külső óraadóként, rendszeres előadóként, tervezési konzulensként, ill. diplomaterv opponensként, vagy a diploma bizottságban. Előadásokat tartott a Soproni Egyetemen, opponensként a Pécsi építészképzést is segíti. Stabil családi építészeti látásmódot édesapjától, a Kossuth-díjas Vadász Györgytől, aki már szintén építészcsaládba született, és nagyapjától, Vadász Mihálytól másrészt meg kellett találnia a családi inspirációk biztonságából kiindulva a saját alkotói útját.

Láng Soprt- és szabaidőkoözpont, BP. XIII.

 

"Az útkeresés számomra nem ér véget a házaknál, a stílusbeli korlátok átlépése után szinte már magától és önként megnyílnak a műfaji korlátok is. Ötven éves koromra már nemcsak tudtam, de meg is tapasztalhattam, hogy az építészet valóban esszenciája a művészeteknek. Rejtve, vagy direkt, csöndesen, vagy harsányan, de benne foglaltatik a képzőművészet szobrokkal, reliefekkel vagy éppen az épület szoborszerűségével, - a festészet a színkompozíciókban, - a zeneművészet kottafüzetként akár a homlokzati lyuk-architectúrában, - vagy épp a költészet a ritmussal, a hangsúlyokkal és a rímekkel"…

Régi vágyam, hogy a „szerves építészet" és a modernista vonulat formavilága találkozhasson és „kezet foghasson" egy munkámon. Nehéz feladat, ha finoman és üzenet-értékűen, szeretettel és tisztelettel – nem pedig direkt módon és erős gesztusokkal - próbálod megfogalmazni.

Díjak: Diplomadíj (1989); Év Szép Háza (1995); Pest Megyei Építészeti Nívódíj (1998, 1999; 2002, 2006, 2007, 2008, 2011); FIABCI Ingatlanfejlesztési Nívódíj (2001, 2008); Pro Architectura díj (2001); Wienerberger – Családi ház kategória (2002); Ybl-díj (2004)




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Vadász Bence az MMA új akadémikusa

Vadász Bence az MMA új akadémikusa

Akadémiai székfoglaló a Vigadóban, 2021. június 21-én

A konfrontáció esztétikája

A konfrontáció esztétikája

Gondolatok a Meininger Hotel Csarnok téri épülete kapcsán.

Lina Bo Bardi kapja az idei Velencei Építészeti Biennálé Arany Oroszlán életműdíját

Lina Bo Bardi kapja az idei Velencei Építészeti Biennálé Arany Oroszlán életműdíját

Olyan épületek fűződnek a néhai építész nevéhez, mint Brazília első modern művészeti múzeuma és a Casa de Vidro.

Hirdetés