Az „Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970” című kiállításhoz kapcsolódó új programok a Budapest Design Week-en

A Budapest Design Week 2023 keretében, az „Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970” című kiállításhoz kapcsolódóan a Magyar Építészeti Múzeum két programot is szervez: október 8-án interaktív tárlatvezetést tart Ferkai András és Haba Péter, október 15-én pedig egyedi noteszeket készíthetünk a kiállításon szereplő archív képekből és tervrajzokból.
 

Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970. Kiállítási enteriőr. Fotó: Wachsler Vica (MÉM MDK)

A második világháború utáni modern építészet egyik legjelentősebb szakmai centrumának, az Ipari Épülettervező Vállalatnak sokezer létesítményt számláló örökségéről meglehetősen kevés szó esik. A helyzet korántsem indokolt: az iroda égisze alatt számtalan méretüknél, innovatív mérnöki megoldásainál, de építészeti minőségüknél fogva is lenyűgöző épületek születtek, amik a mai napig hatással vannak nemcsak városképünkre, de a korszakról alkotott elképzelésünkre is.

A legendás tervezőiroda történetét és korát mutatja be a Magyar Építészeti Múzeum és a MOME Designelmélet szak együttműködésében létrejött „Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970” című kiállítás, ami emblematikus épületeket bemutató archív fotókon, személyes tárgyakon és egy a kiállításon végigfutó társadalmi-kulturális szempontrendszeren keresztül mutatja be az iroda munkásságának eddig kevéssé ismert oldalát.
 

Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970. Kiállítási enteriőr. Fotó: Wachsler Vica (MÉM MDK)

A Budapest Design Week 2023 keretében, a kiállításhoz kapcsolódóan a múzeum két programot is szervez. Ferkai András és Haba Péter által tartott interaktív tárlatvezetésen az IPARTERV égisze alatt az 1950–60-as években létrehozott monumentális erőművek és üzemi csarnokok értékeléséhez kapunk új szempontokat, a „Bound to Inspire. Vidd magaddal az IPARTERVET!” című workshop keretében pedig a kiállításon szereplő archív képekből és tervrajzokból válogatva készíthetünk egyedi noteszeket.
 


 

2023.10.08 (vasárnap), 16:00 óra
Ismeretlen IPARTERV
Interaktív tárlatvezetés Ferkai Andrással és Haba Péterrel 
Regisztráció: ITT
További infók az esemény Facebook-oldalán!
A kiállításról bővebben pedig ITT olvashattok!
 

 



2023.10.15. (vasárnap), 15:00 óra
Bound to Inspire 
Vidd magaddal az IPARTERVET! noteszkészítő workshop
Helyszín: Walter Rózsi-villa / Műhelytér, 1071 Budapest, Bajza utca 10.
Időtartam: 2,5 óra

Megszokott dolog, hogy a kiállítást nézni kell. A Bound to Inspire workshop résztvevői nemcsak megismerhetik az „Ismeretlen IPARTERV” kiállítást, az IPARTERV ikonikus épületeit, de alkotás és beszélgetés útján újra is értelmezhetik a korszakról kialakult képüket. A workshop kérdésfelvetései nyomán beszélgetések indulnak, ezek lenyomatai a notesz lapjain is visszaköszönnek majd. A kézzel alkotás meditatív jellege segíti a feldolgozást, így a résztvevők nemcsak egy, a kiállítás arculatában használt kreatív technikákkal és változatos kötészeti eljárásokkal elkészített füzettel térnek majd haza, de a program során készített kollázsnak köszönhetően egyedi képeken is megörökíthetik majd saját IPARTERVüket. 

A noteszkészítő workshopot Oláh Zsuzsa és Lamm Lenke, az „Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948-1970” című kiállítás grafikusai tartják.
 

 Bound to Inspire. Vidd magaddal az IPARTERVET! noteszkészítő workshop. Fotó: Wachsler Vica (MÉM MDK)

Regisztráció: ITT
További infók az esemény Facebook-oldalán!

 

A kiállítás nyolc tematikus szekcióját bemutató háromrészes sorozatunkat, illetve a tárlat egyik kiállítója, Gollob Lilla – kollégánk – témáját feldolgozó INDUST-REUSE cikkünk erre a linkre kattintva olvasható.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Évszázadok öröksége – A magyar műemlékvédelem 150 éve

Évszázadok öröksége – A magyar műemlékvédelem 150 éve

A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ kiállítása a Pesti Vigadóban

Interdiszciplináris gondolkodás és hibrid kommunikáció

Interdiszciplináris gondolkodás és hibrid kommunikáció

Interjú Csizik Balázzsal, az ONION Creative ügynökség és az Urbanum társalapítójával!

Megszólítás. Tapasztalás. Befogadás.

Megszólítás. Tapasztalás. Befogadás.

 Az Untitled_01 csapat díjazott terve az Építészet Ligete tervpályázatán.

Hirdetés