A lakossági napelemes és fűtési rendszerek támogatásáról szóló pályázat lehet az első nagyszabású, lakosságnak szóló klímavédelmi pályázat.
Mintegy 35 ezer háztartást érinthet az a 201 milliárd forint keretösszegű pályázat, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) készül kiírni lakossági napelemes és fűtési rendszerek támogatására. Az első nagyszabású, lakosságnak szóló klímavédelmi pályázat alapvetően a családosokat, és az országos átlagjövedelemnél kevesebbet kereső háztartásokat célozná meg. A pályázati tervet szeptember 12-éig lehet véleményezni – jelentette be Steiner Attila, az ITM körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikárét felelős államtitkára.
A pályázat eredményeként azt várják, hogy Magyarországon 175 megawatt beépített új napelemkapacitás létesüljön, ez egynegyedével növelné meg a háztartási erőművek kapacitását, harmadával emelné a megújuló energiát termelők háztartások számát, és 50 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenéssel járna.
A pályázatot négy ütemben hirdetnék meg régiós csoportosításban, egy hetes csúsztatásban, az első ütem 2021 november 15-étől indulna 2021 december közepéig, több mint 100 milliárd forint kerettel.
A pályázaton 100 százalékos vissza nem térítendő támogatást lehetne kapni, a lebonyolító az ÉMI Nonprofit Kft. lesz. A pályázatot azok adhatják be, ahol az egy főre jutó összevont jövedelem évi 4 millió 850 ezer forint alatt van egy háztartáson belül, és az ingatlan alkalmas napelem telepítésére.
A tervek szerint csak napelemes rendszer kiépítésére bruttó 2,8 millió forintot, napelemre és fűtéskorszerűsítésre fűtőpanellel 9,3 millió forintot, napelemre és fűtéskorszerűsítésre hőszivattyúval 11,55 millió forint támogatást kaphat egy pályázó.
A lakosság mellett a kivitelezőknek is megnyitják a konzultációt. A napelem.palyazat.gov.hu honlapon elérhető a két felhívás-tervezet. A kivitelezőknek előzetes regisztrációra lesz szükségük, mert csak a regisztrált vállalkozások vehetnek részt a pályázat kivitelezésében, számukra a regisztrációs időszak várhatóan szeptember 20-án nyílik meg.
Az ütemezéssel kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy szeptember 12-éig várják a két pályázati felhívással kapcsolatos véleményeket, szeptember 20-ától folyamatosan nyitva áll a kivitelezők előtt a regisztrálási lehetőség, 2021. október elejétől lehet majd megkezdeni a kapcsolatfelvételt a regisztrált kivitelezővel, november elejétől lehet előszerződést kötni a kivitelezőkkel, 2021. november 15. és jövő év február között lehet a pályázatot benyújtani. Az egyes régiók meghatározott forrással rendelkeznek majd. Várhatóan 2021. december második felében megindulhat a támogatói okiratok kiadása, a kivitelezés. A tervek szerint a jövő év márciusában nyitják meg a pályázat második körét.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.