Magyarország 16-17 milliárd eurót hívna le az uniós helyreállítási alapból.
A 750 milliárd eurós európai uniós helyreállítási alapból Magyarország a tervek szerint 16-17 milliárd eurót kíván lehívni - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Steiner Attila a XI. Szolár Konferencián.
Ezek a források egyebek mellett a háztartási napelemek és energiatakarékos fűtési rendszerek támogatását szolgálják, tette hozzá az online eseményen a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.
Ezért nyáron ki fognak írni egy nagy volumenű pályázatot, amelynek a kerete várhatóan a 100 milliárd forintot is meghaladja. A pályázattal komplex energetikai megoldások kialakítását ösztönzik, ugyanis részben tetőszerkezetre helyezett saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszereket, emellett pedig energiatakarékos, korszerű, elektromos fűtési rendszereket kívánnak támogatni.
Mindezekkel nagyságrendileg 80 ezer háztartás korszerűsítését tűzték ki célul.
Steiner Attila közölte, a kormány számára kiemelt feladat, hogy a magyarországi napelemek kapacitása 2030-ra érje el a 6000 megawattot, valamint az elektromos közlekedés erősítése, utóbbi miatt pedig továbbra is támogatják majd az elektromos autók beszerzését.
A tervek szerint kormányzati forrásból 36 milliárd forintot különítenek el az elektromos buszok széles körben való elterjesztésére a következő években, és erre a célra az uniós helyreállítási alapból is szeretnének 50 milliárd forintot fordítani. A vidéki városokban már zajlik az elektromos buszok tesztelése, az utazók például Esztergomban is kipróbálhatják ezeket a járműveket – mondta az államtitkár.
Steiner Attila arról is beszámolt, hogy Magyarország folyamatosan vizsgálja, milyen technológiákra lesz szükség a 2050-re kitűzött klímasemlegesség elérése érdekében. Közép- és hosszú távon nagy potenciált látnak a hidrogén gazdaságban, ezért a kormány most dolgozza ki a hidrogén startégiát, mert úgy látják, hogy a hidrogén, mint átmeneti tárolási lehetőség, fontos lehet a villamosenergia szektor számára, lehetőséget adhat a rendszer kiegyensúlyozására.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.