Így látja az építőanyagok áremelkedését a régió egyik legnagyobb lakóingatlan-fejlesztője.
2021 májusában az építőipar újra növekedésbe váltott, a termelés volumene a nyers adatok szerint 18,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a lakóépületeket is magába foglaló építményfőcsoport, vagyis az épületek építése 38,6 százalékkal volt magasabb a 2020. májusi, rendkívül alacsony bázisnál, az egyéb építményeké pedig 0,8 százalékkal csökkent – derül ki a KSH ma publikált adataiból. Az építőipari gyorstájékoztatót a Cordia International Zrt. kommentálta.
„Az építőipar teljesítményének növekedése jelentős költségemelkedés mellett valósul meg, hiszen a korábbi nyugalmasabb időszakot követően a tavalyi harmadik negyedévtől újra erőteljes, a legtöbb esetben kétszámjegyű, az acél esetében például 8 hónap alatt mintegy 80%-os drágulás következett be az alapanyagok globális piacán” – kommentálta a KSH ma megjelent gyorstájékoztatójának adatait Földi Tibor, a Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke.
Az intenzív alapanyagdrágulás egyik oka az, hogy sok gyár leállt a pandémia alatt, a karbantartásra felhasznált szünet után pedig csak most indulnak újra. Ezzel egy időben ugyanakkor az elmúlt hónapok során a beruházások, fejlesztések száma jelentősen nőtt, így a megszokottnál szűkebb kapacitásra zúdult rá a felgyülemlett kereslet.
„A költségoldalról jelentkező jelentős nyomás miatt elkerülhetetlen az új lakások további drágulása, ám tapasztalataink szerint a vevőkben ez a folyamat még nem tudatosodott” – nyomatékosított a szakember. Földi Tibor kiemelte: „mivel a hazánkban felhasznált építőanyagok jelentős része importból származik, az említett hatások begyűrűznek, a magyarországi fejlesztéseket is érintve, ráadásul az építési telkek folyamatos drágulása is az újlakásárak további emelkedésének irányába hat”.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.