A fényt és levegőt beengedő, rendezett vagy éppen a rendezetlenség látszatát keltő nyílások.

A perforációval ellátott épületburkolatok izgalmas eszközei a mai építészetnek, és miközben díszítenek, hidat teremtenek látvány és a műszaki igények között. Véletlenül se gondoljuk, hogy egy XXI. századi újdonságról van szó, ugyanis évszádazos hagyományai vannak.

Jóllehet a perforált homlokzatok előfordulása viszonylag új keletű, a látványos építészeti jelenségnek igen régi hagyományai vannak. A külső falak célirányos vagy éppen kreatív megnyitására alkalmas megoldást a mashrabiyya arab építészet kortárs változataként is értelmezhetjük. Ezek a perforációk néha a teljes épülettérfogatra kiterjednek, máskor pedig részleges klasztereket alkotnak, amelyek bizonyos napszakokban lenyűgöző látványt nyújtanak. Az is előfordul, hogy a fúrás vagy vágás nem perforálja teljesen a legkülső réteget, hanem bemarásként pusztán a vizuális hatás érdekében készül.

Mindezt ugyanakkor egy olyan erre alkalmas anyaggal lehet megtenni, amilyen a szálcement. Ez a több mint 100 éve létező anyag, a maga tömör, homogén szerkezetével és a mai gyártási technológiával mindenféle perforációra alkalmas: biztonsággal, minőségromlás nélkül fúrható és vágható. Swisspearl szálcement panelek egyedülálló anyagtulajdonságai alkalmassá teszik azokat a lehetséges alkalmazások teljes spektrumának megvalósítására.

A perforált falburkolatok előfordulása a kortárs építészetben az ornamentika újjáéledésének része, elterjedésének pedig a közelmúlt technológiai fejlődése adott lendületet. A számítógéppel vezérelt gyártástechnológiák térnyerése azt jelentette, hogy a perforált mintákat, terjedelmüktől és összetettségüktől függetlenül, többé nem kell kézzel vágni, ami előállításuk költségét is jelentősen csökkentette.

A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy még a viszonylag az ún. „józan” beállítottságú építészek számára is vonzóak a perforált felületek, így gyakran használják őket egyébként szigorúan funkcionális épületek díszítésére. Ennek fényében talán nem meglepő, hogy a minimalista hagyományokkal rendelkező országokban is, mint amilyen például Svájc és Japán, kifejezetten népszerű ez a homlokzatképzés.

Funkcionalítás és díszítés

Miközben a perforációk hatással annak az épület vizuális megjelenésére, létfontosságú szerepet játszhatnak a belső terek komfortszintjének javításában. A perforált paneleket gyakran üvegfelületekkel kombinálva alkalmazzák, szabályozva a természetes fény és a levegő behatolását, miközben az épületek lakói számára vizuális védelmet biztosítanak. Ezen túlmenően, a nagymértékben üvegezett homlokzatok árnyékolásával akár jelentősen hozzájárulhatnak az épület energiaigényének kordában tartásához is.

A Swisspearl panelek testre szabható színekben és formátumokban, valamint átlátszó, pigmentált, irizáló vagy texturált bevonatokkal teszik lehetővé a más anyagokkal történő szabad kombinálást.

Perforáció szerepe a tágabb tervezési koncepcióban

A perforált homlokzatok alkalmazás szerint több kategóriába sorolhatók, attól függően, hogy milyen milyen funkciójuk van a tervezési koncepción belül. A perforációk vizuális hatása ugyanakkor alapvetően nem terjedelem kérdése. A kérdés inkább úgy tehető fel, hogy megőrzik-e vagy feloldják-e a homlokzat egységét, a nyílások alakjától, méretétől és távolságától.

A perforált falak külső alkalmazásának lényege, hogy azok gyakran másodlagos funkciójú vagy biztonsági tereket, folyosókat határolnak el. Az olyan esetek, ahol az egyrétegű panelfalakat elválasztóként alkalmazzák a nyilvánosan hozzáférhető terek között, olyan anyagot igényelnek, amely minden oldalról egységes megjelenést biztosít. Ez a speciális követelmény teszi az integrált színezett Swisspearl paneleket különösen alkalmassá az ilyen külső alkalmazásokhoz.

A perforált elemek részleges, egyes terekben vagy épületrészeken történő megjelenésére könnyebb azt mondani, hogy csupán vizuális szerepük van. Ám ez nem mindig igaz. Jóllehet különleges vizuális hatásuk lehet, fő céljuk gyakran inkább funkcionális, mint esztétikai. Egyes helyiségek megvilágítását és szellőztetését szolgálják, miközben bizonyos mértékű intimitást is adnak.

A perforált anyagok teljes homlokzaton történő alkalmazás általában nagy teljesítményű üvegezéssel kombinált. Ilyen esetekben a fenntarthatósági szemléletet követő technológiával előállított és újrahasznosítható Swisspearl panelekből készült perforált burkolat a teljes épületet is beboríthatja. A számtalan, a legváltozatosabb alakú lyukkal tarkított burkolat segít minimalizálni az energiafogyasztást, mivel megfelelő mennyiségű természetes fényt enged be az épületbe vagy éppen jelentősen csökkenti a klímaberendezések kiadásait.

Számtalan perforált homlokzattal készült épület este feltűnő látványt nyújt, amikor a belső tér teljesen ki van világítva, napközben pedig egészen más arcát mutatja.

A Swisspearl termékek kizárólagos hazai forgalmazója a CRLT Solution Kft.

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Tisztelet a múltnak - átépítés után újjáéled a Bem tér

Tisztelet a múltnak - átépítés után újjáéled a Bem tér

A Bem téri épület városképi jelentőségű főhomlokzatát megőrzik, díszeit helyreállítják, az új funkciók kialakításával nyitottabb, befogadóbb lesz az épület.

Garázskapuk, mint kaméleonok
  • 2020-09-26 16:00
  • Deco

Garázskapuk, mint kaméleonok

Ha kell, észrevétlenül belesimulnak a környezetükbe, de ha kell, akár a homlokzat meghatározó részei is lehetnek.

Loffice: Új gyerek az osztályban

Loffice: Új gyerek az osztályban

A Loffice új épületéről Winkler Nóra írt az Octogon új számában.

Hirdetés