Kezdőként sok időbe telik, mire az alapvető fogalmakat megismered, de egyszer csak eljutsz ahhoz a kérdéshez is, hogy számodra melyik a leginkább megfelelő napelem inverter?
Azt már biztosan tudod, hogy mi az inverter szerepe. Az 5 legnépszerűbb invertert az ST Solar weboldalán hasonlíthatod össze, és itt szakmai tanácsokat, teljes körű szolgáltatást is kapsz.
Azt szokták mondani, hogy az inverter a napelem rendszer második legfontosabb feladatát látja el, hiszen ami egyenáramot a napelemek megtermeltek, azt az inverter alakítja át váltakozó árammá. A másik komoly feladata az inverternek a napelem panelek folyamatos figyelése és a rendszer működésének nem csak az ellenőrzése, hanem a megfelelő összehangolása is.
Jelentős különbség van az inverterek között abból a szempontból, hogy milyen a felhasználó tájékoztatása: kijelző, applikáció, adatok minősége és feldolgozottsága. Ha tudni akarod, hogy mi is történik ott a „fekete dobozon” belül, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy melyik invertert választod, és ez a funkció igen fontossá válik.
Láthatod, hogy inverter nélkül nincs áramtermelés, tehát nagyon költői mindenféle sorrend felállítása arra vonatkozóan, hogy a napelemes rendszer melyik eleme mennyire fontos. Azonban tény, hogy az inverter a rendszer legérzékenyebb pontja, a folyamatos használat során ennek az élettartama a többi berendezéshez képest rövidebb. A legtöbb inverter átlagosan 5-15 évig gond nélkül üzemelhet megfelelő karbantartás mellett, azonban egyszer csak cserére lesz szükség, miközben a napelemek még vígan működnek legalább 25 évig.
Melyik invertert válaszd?
Ez a kérdés sem olyan egyszerű, hogy válasszuk a legszebb dobozt vagy vegyük meg a legdrágább invertert. Olyan megoldást kell választanod, amely a helyi körülmények, igények, a rendszer összes elemének ismeretében a legjobb választás. Ettől kezdve már le is zárhatnánk azzal ezt a kérdést, hogy kérdezzünk meg egy hozzáértő szakembert és kész.
Azonban látni fogod, hogy itt is, mint minden nagyértékű beruházásnál neked is értened kell egy szinten a dologhoz, hogy ne csapjanak be, ne hozz rossz döntést és lásd, hogy miről is van szó, hova megy el a pénzed.
Vegyük sorra azokat a szempontokat, amelyek az inverter kiválasztása során fontosak lesznek:
- inverter teljesítménye, minősége
- illeszkedése a napelemes rendszerhez
- szerviz háttér, cserekészülék
- vállalt gyártói garancia időtartama, feltételei
- kényelmi és adatszolgáltatási szempontok
Az tehát egyértelmű, hogy az inverter minősége, teljesítménye és illeszkedése a teljes napelemes rendszerhez az egyik legfontosabb kérdés. Az állandó használat során szuper lehet a hatásfok, de azt a berendezés egyes elemei közül nem csak a napelem, hanem az inverter is meghatározza. A példa kedvéért vegyük azt az esetet, hogy egyfázisú invertert vásárolsz és csak az elektromos autó töltésére használod a rendszert, vagy egy egész családi ház teljes áramellátását, fűtését, és melegvíz igényét akarod napenergiával fedezni, és ekkor már inkább egy háromfázisú inverterre lesz szükséged.
Az inverter vásárlása során fontos a gyártó átvilágítása is, hiszen a vásárlással a kapcsolat nem zárul le, igény lehet szerviz, alkatrész és szaktanács formájában a folyamatos együttműködésre. Meghibásodás esetén egyáltalán nem mindegy, hogy adnak-e cserekészüléket és azt mennyi időn belül biztosítják a számodra. Beszerelik vagy erről is neked kell gondoskodnod?
A másik fontos kérdés, hogy milyen gyártói garanciára számíthatsz? Az a teljes berendezésre vagy csak alkatrészekre vonatkozik és milyen feltételek mellett él a garancia? (Vannak mindig azok az apróbetűs részek…)
Láthatod, hogy maga az inverter feladata alapvetően két részből áll: az áramátalakító rész mellett fontos, hogy a rendszer teljesítményének optimalizálása is ezzel az eszközzel történik. Ez jelenti egyrészt a napelem rendszer panelenkénti ellenőrzését, azok működésének összehangolását, hogy a kiépített hálózat mindig a maximumot nyújtsa.
Fontos az inverter szerepe a működéssel kapcsolatos információk biztosításának a szempontjából is. Van olyan inverter, amelynek egész használható kijelzője van, de készül inverter kijelző nélkül is, ekkor wifi kapcsolat és mobil applikáció szükséges az adatok eléréséhez. A legtöbb esetben biztosítanak ilyen applikáción keresztül történő adatszolgáltatást, de ennek a működése felhasználói szempontból nagyon eltérő lehet. Érdemes ezt is megvizsgálni, hiszen nagy gyakorisággal kell majd adatokat kinyerni és elemezni a készülékből, nem mindegy, hogy ez a mi ismereteink és felhasználói képességünk szempontjából hogyan történik.
Forrás: Sajtóinformáció / Kép: Pexels
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.