Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbb tetőfedőket és eláruljuk, hogy melyiket érdemes beszerezni.

A tetőfedő anyagok választéka igen széles, így ha felújításról van szó, akkor van miből válogatni. A számtalan anyag közül azonban nem könnyű eldönteni, hogy melyik az ideális megoldás az adott ingatlan esetében. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, a jelenlegi gazdasági környezetben pedig nem érdemes várni, hiszen az árak csak felfelé mennek. Már csak az a kérdés, hogy melyiket érdemes választani?

Milyen tetőfedő anyagok léteznek?

Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy miből válogathatunk. Az egyik legjellemzőbb az égetett agyagcserép és a betoncserép, de természetesen ott van a fémlemezes hullámlemez, az acéltrapézlemez, a palatető, vagy éppen a bitumenes zsindely. Sokat segíthetnek a döntésben az olyan weboldalak, mint például az aceltrapezlemez.hu, ahol mindenben segítenek, ha nem tudunk dönteni.

Az épület tetőszerkezetének kialakítása nagyban függ attól, hogy milyen az anyag. Fontos kritérium a tartósság, a kivitelezhetőség, a minőség, az ár, de valljuk be, nem mindegy, mennyire esztétikus az adott darab. A tetőfedő anyag jelentős mértékben meghatározza az épület külső jellegzetességét, hogy milyen az összhatás kívülről.

A hagyományos megoldások, mint az égetett kerámia, a pala, a betoncserép akkor jöhetnek szóba, ha valaki tartós és masszív anyagot keres. Fontos tudni, hogy ezekben az esetekben a tetőszerkezetnek nagy súlyt kell kibírnia, ráadásul nagyon nem mindegy, hogy milyen a tető lejtése, főleg a havas idő miatt.

A kerámia a mai napig az egyik legelterjedtebb, hiszen szín- és formavilága miatt változatos, elegáns burkolattal láthatjuk el az otthonunkat. Aki ma azt mondja, hogy tetőcserép, az a kerámiára gondol, pedig létezik betonból készült változata is. A legelterjedtebb a hódfarkú-, a hornyolt-, és ennek ikerfüles sajtolt kivitelei mellett számos más korszerű és felületkezelt fajtából válogathatunk.

Modern tetőfedő anyagok

A kerámia cserép és a beton mellett vannak azonban sokkal modernebb fedésre alkalmas anyagok, amelyeket hazánkban még kevésbé ismertek. Az egyik ilyen a cserepeslemez, amely a fém alapú anyagokhoz hasonlóan horganyzott acéllemezből készül. A eljárás során az acéllemezt savba mártják, ami cinket tartalmaz, majd a lemezre elektromos feszültséget visznek fel, ezáltal a cink rögzül és tartósan rajta marad az anyagon. Ez azért fontos, mert így lesz korrózióálló, esztétikailag is szép. A festék vastagsága attól függ, hogy a gyártó mit használ, de általában 25-45 mikron között van. A cserepes lemez esetében számolni kell azzal, hogy amikor esik az eső, akkor bizony folyamatosan kopogni fog az anyag, tehát nem árt kőzetgyapot szigetelést használni hozzá.

A trapézlemez előnyei

A másik lehetőség a trapézlemez, amely egy sokoldalúan használható fém építőelem. 0,35-0,75 milliméter vastagságú, hidegen formázott anyag, amit főleg az időjárásállósága és a tartóssága miatt szeretik annyira. A horganyozott megoldás mellett léteznek műanyag, valamint vegyes bevonatos típusok egyaránt. Attól függően, hogy kintre vagy bentre akarunk lemezt venni, a gyártók 12-25 mikrométer vastagság védőborítással látják el őket.

A felhasználásuk számtalan előnnyel jár, hiszen költséghatékony, négyzetméterre vetítve ez az egyik legjobb ár-érték arányú burkolat. A méreteket a gyártótól igény szerint szerezhetjük be, így a beépítés során sokkal kevesebb hulladékkal kell számolni. Az időtálló megoldás hosszú élettartammal rendelkezik, az elemek cseréjére csak ritkán kell sort keríteni.

Mire figyeljünk a tetőfedő anyagok esetében?

A tetőfedési eljárásoktól függetlenül nem árt a megfelelő szigetelés kialakítása, főleg akkor, ha a tetőtérben szoba épülne. Az egyes anyagoknál eltérő lehet, hogy milyen szigetelés jöhet szóba. Emellett javasolt kerülni a sötét színeket, hiszen azok fokozzák a szerkezet felmelegedését, aminek hatására melegebb lesz a tetőtérben. A lényeg tehát, hogy nézzük meg az egyes anyagok előnyeit és hátrányait és az alapján döntsük el, hogy az adott épület esetében mi a legideálisabb megoldás.

Forrás: Sajtóinformáció / Kép: Pixabay




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nem volt máshol hely, így a tetőn alakított ki munkaterületet egy japán építésziroda

Nem volt máshol hely, így a tetőn alakított ki munkaterületet egy japán építésziroda

A sűrűn lakott Japánban minden négyzetcentiméter számít.

A Terrán is csatlakozott a „Vedd a hazait!

A Terrán is csatlakozott a „Vedd a hazait!" kezdeményezéshez

A kampány elemeként a legforgalmasabb fővárosi megállókban maszkkal fedett plakátokon buzdítanak a hazai termékek vásárlására.

Fiatalos lendülettel menetel az idén 100 éves Terrán

Fiatalos lendülettel menetel az idén 100 éves Terrán

A piacvezető tetőfedőanyag-gyártó új gyártócsarnokot és üzemet ad át, és a külpiacokat is meghódítaná.

Hirdetés